Zamieszkać na swoim – aktualne ceny domów w największych miastach kraju

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Pandemiczne realia zmieniły preferencje kupujących – jeśli przed pandemią większość nabywców wolała mieszkanie w dobrze rozwiniętej dzielnicy dużego miasta, to teraz coraz więcej osób skłania się do zakupu własnego domu w kameralnej lokalizacji.

Analitycy rynku notują istotny wzrost popytu na jednorodzinne nieruchomości już od lata 2020 roku – wtedy, po pierwszej fali zachorowań nabywcy uświadomili sobie, jak ważne jest posiadanie własnej przestrzeni rekreacyjnej.

Obecnie popyt ten nie spada, lecz utrzymuje się na stabilnie wysokim poziomie. Jak to odbija się na cenach domów w popularnych lokalizacjach kraju?

Zespół portalu inwestycji mieszkaniowych Korter Polska przedstawia najnowsze dane.

Domy w stolicy i okolicach coraz atrakcyjniejsze

Oferta nowych domów w Warszawie należy do najbardziej zróżnicowanych i wyróżnia się obszernością obrębu geograficznego: ze względu na charakter metropolii, na terenie Warszawy brak już miejsca na rozległe jednorodzinne osiedla, i większość inwestycji tego typu jest realizowanych na przedmieściach i w miejscowościach-satelitach.

To sprawia, że ceny domów mieszczą się w bardzo dużym zakresie – od ok. 3 150 zł za mkw. do 13 105 zł za mkw. Najtańsze domy znajdziemy w miejscowościach pod Warszawą (np. Radzyminie, Nowym Dworze Mazowieckim, Wołominie i innych).

Najdroższe domy zaś znajdują się w granicach miasta – są to głównie inwestycje o standardzie premium i charakterze apartamentowo-willowym.

Kraków – więcej ofert, wzrost popytu

Stolica Małopolski również oferuje bogaty wybór domów jednorodzinnych – jednak w przypadku Krakowa możemy jeszcze znaleźć w miarę dostępne cenowo kameralne bliźniaki lub segmenty w zabudowie szeregowej w obrębie miasta.

Ceny domów w Krakowie oscylują w granicach od około 2 600 zł do ok. 10 500 zł za mkw. Jak w przypadku Warszawy, cena zależy od:

  • lokalizacji – im bliżej centrum, tym drożej, a najtaniej jest w kameralnych miejscowościach poza terenem miasta albo w oddalonych od centrum dzielnicach (Wieliczka, Skawina, Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Swoszowice);
  • standardu wykonania – deweloperzy oferują bardzo zróżnicowane standardy nieruchomości: im więcej dodatkowych benefitów, tym drożej.

Domy jednorodzinne we Wrocławiu

Wrocławski rynek nieruchomości jest jednym z najprężniej rozwijających się w Polsce – do stolicy Dolnego Śląska przyjeżdża coraz więcej osób spoza granic kraju oraz wzrasta liczba migrantów wewnętrznych. 

To sprawiło, że ceny domów we Wrocławiu idą w górę – analitycy rynku mówią o podwyżce rzędu 8% w skali roku.

Obecnie dom we Wrocławiu można kupić w średniej cenie ok. 6100 złotych za mkw. Taka cena obowiązuje dla rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Najtaniej dom kupimy w miejscowości pod Wrocławiem – na przykład, w Lutyni, Kątach Wrocławskich, Wilkszynie, Żernikach Wrocławskich, Siechnicach.

Dom w Poznaniu i okolicach

W stolicy Wielkopolski obserwujemy jedną z najniższych minimalnych stawek za metr kwadratowy: tutaj nowy dom możemy kupić już w cenie od 2 653 zł. 

Najtaniej jest w miejscowościach pod Poznaniem – Swarzędzu, Luboniu, Zalasewie, Koninku i innych kameralnych miasteczkach.

Najwyższa cena sięga poziomu 12 760 zł za mkw., co całkiem dorównuje poziomowi stołecznemu. Te najdroższe inwestycje znajdują się w pobliżu centrum i mają charakter willi miejskich.

Własny dom w Łodzi – ile kosztuje

Łódzki rynek nieruchomości zachował się nieco nietypowo – tutaj zaobserwowano spadek cenowy w porównaniu do grudnia 2020 roku. Większość statystyk świadczy o obniżkach rzędu 400-600 złotych na metrze kwadratowym.

Zakres cenowy jest dość szeroki – od ok. 3500 złotych do ponad 8300 złotych za mkw. w zależności od lokalizacji, standardu, dodatkowych udogodnień i klasy inwestycji.

Te najtańsze nieruchomości są ulokowane w miejscowościach położonych pod Łodzią – Aleksandrowie Łódzkim, Pabianicach, Zgierzu, Konstantynowie Łódzkim itd.

Na co zwrócić uwagę, kupując nowy dom

Cena nie jest jednak jedynym najważniejszym czynnikiem przy wyborze nowego domu – jest to nieruchomość dużo bardziej kłopotliwa, niż mieszkanie w bloku, gdzie całe zaplecze infrastrukturalne oddajemy w ręce wspólnoty mieszkaniowej.

Na co więc mamy koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie własnego domu?

  • materiały budowlane – powinny być energooszczędne, inaczej rachunki za media będą niebotyczne;
  • instalacje – do nieruchomości mają być doprowadzone wszystkie media, gdyż samodzielny montaż preinstalacji jest czaso- i pracochłonny, nie wymieniając już dodatkowych kosztów;
  • dodatkowe atuty  – ogródek, użytkowe lub nieużytkowe poddasze, taras, garaż, utwardzony plac podjazdowy: te czynniki są podstawą komfortu;
  • zagospodarowanie osiedla – jeśli nie chcemy mieszkać pośrodku lasu, należy zainteresować się planem zagospodarowania przestrzennego (dojazd do dróg, wewnętrzna infrastruktura, obiekty rekreacyjne itd.).

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Słodko Słodka

Mieszkania poszły teraz chyba sporo w górę. Jak to dobrze, że my ten zakup mamy już za sobą. Patrząc na oferty nieruchomości zauważyłam, że w naszej okolicy ceny mieszkań sporo poszybowały do góry…

Kasia Potargana

To prawda…

Wiktoria T

W ostatnim czasie ceny domów bardzo wzrosły. Oczywiście główną przyczyną jest spory wzrost cen materiałów budowlanych. Sami obecnie zastanawiamy się nad budową domu bądź jego kupnem. Ale co bardziej się opłaca? Uda się znaleźć choć część materiałów o nieco niższej cenie? Dużo obliczeń 😉

Kasia Potargana

To prawda. Trzeba teraz dobrze kręcić głową, żeby nie przepłacić

Zobacz także