Zdrowy sen jest podstawą dobrego życia, zdrowia i urody. Nie są to tylko puste hasła, a potwierdzone badaniami fakty. Od jakości naszego snu, zależy jakość naszego życia.
Zdrowy sen, czyli jaki?
Według różnych badań przyjmuje się różne wartości odpowiedniego czasu snu. Zakłada się, że dorosła, zdrowa osoba, powinna spać między 6 a 8 godzin. Jest to wystarczający czas, aby nasz organizm się zregenerował po całym dniu i uzupełnił zapasy energii. Jak to się jednak dzieje, że pomimo spania 6,7,8 a czasem i większej ilości godzin, jesteśmy ciągle zmęczeni?
Przede wszystkim chodzi tutaj o jakość snu, a na nią wpływa wiele czynników. Nie chodzi tu tylko o wygodne łóżko, chociaż właściwie dobrany materac ma niebagatelne znaczenie. Na sen wpływa też światło. Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do zasypiania przy lampce nocnej, albo żyjemy w mieście i przez nasze okna wkradają się światła latarni i lamp, to jakość naszego snu drastycznie wpada. Ekspozycja na światło zaburza rytm okołodobowy oraz produkcję melatoniny, czyli hormonu snu. Równie, a nawet bardziej szkodliwe niż światło białe bądź żółte, jest światło niebieskie, emitowane przez ekrany telewizorów i monitorów. Lekarze zalecają wyłączenie tego typu sprzętów minimum 3 godziny przed snem, a jeżeli jest to niemożliwe, to przynajmniej na godzinę przed snem.
Duży wpływ na jakość snu ma także temperatura panująca w pokoju. Jeżeli jest za niska lub za wysoka, to nasz organizm automatycznie się zbuntuje. Najlepszą temperaturą jest ta w okolicach 18-21 stopni Celsjusza.
Jeżeli zależy nam na zdrowym śnie, powinniśmy odstawić używki, czyli kawę, papierosy, alkohol czy napoje energetyzujące. Ich działanie może się objawiać nawet do kilku godzin po spożyciu, uniemożliwiając nam zaśnięcie lub odpowiedni odpoczynek podczas snu. Jeżeli nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie tego typu używek, zaleca się ich ograniczenie do kilku godzin przed snem.
Aktywność fizyczna może pomóc poprawić jakość snu, jednakże nie zawsze. Owszem, odpowiednie zmęczenie organizmu, spowodowane na przykład sportem, wpływa korzystnie na sen, jednak nie należy ćwiczyć wieczorem. Dużo lepiej nadają się do tego typu aktywności godziny poranne. Wieczorne ćwiczenia nie tylko rozbudzą organizm, ale także podniosą jego temperaturę, co niekorzystnie wpłynie na proces zasypiania i sen jako taki.
Naukowcy podkreślają, że istotnym czynnikiem jest systematyczność i unormowane godziny snu. Przyzwyczajamy wtedy organizm do funkcjonowania w określonych ramach, dzięki czemu dostraja się on do rytmu dobowego. Oczywiście czasami ciężko jest utrzymać ten sam schemat, na przykład z powodu podróży lub choroby, jednakże warto kłaść się spać i wstawać mniej więcej w tych samych godzinach. Przyspieszy to zasypiania, jak i wchodzenie organizmu w odpowiednie fazy snu.
Sen to zdrowie i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Traktujemy sen jako coś oczywistego, rzadko przywiązując większą wagę do jego jakości. Warto to jednak zmienić, gdyż pełnowartościowy sen, dostarczy nam więcej energii w ciągu całego dnia.
Artykuł powstał we współpracy z selene.pl |