Zrób sama prezent na Dzień Mamy – szydełkowe łapki kuchenne – DIY

Kasia Potargana
8 komentarzy

Łapki kuchenne to może nie jest szczyt wymarzonych prezentów na Dzień Mamy, ale gdy zrobisz sama taki prezent, nabiera on mocy, musisz przyznać. Szczególnie gdy nie jesteś mistrzynią szydełkowania, lub wręcz nigdy nie miałaś szydełka w ręku.

Może ulegam stereotypom,

ale znaczna część mam, jednak spędza dużo czasu w kuchni i łapki kuchenne na pewno im się przydadzą. A że często używane, będą też często budziły uśmiech na ich twarzach, gdy pomyślą, od kogo te łapki dostały. Ja w każdym razie na pewno bym się cieszyła, gdybym mogła używać czegoś zrobionego przez moje dzieci.

Łapki kuchenne wykonuje się niesamowicie łatwo.

Wystarczy wiedzieć jak zrobić łańcuszek i półsłupki na szydełku. Jeśli nie potrafisz ich jeszcze, zajrzyj do moich starszych wpisów (https://myslipotarganej.pl/szydelkowe-ubranko-na-kubek-dla-poczatkujacych-cz-1-lancuszek-diy/ i https://myslipotarganej.pl/szydelkowe-ubranko-na-kubek-dla-poczatkujacych-cz-2-polslupki-diy/).

Do wykonania łapek

będziesz potrzebowała 2 x po ok. 57 m ( + – 10 m) włóczki i szydełko odpowiedniej grubości. Ja wykorzystałam bawełnianą włóczkę o grubości 2 mm i szydełko 2,5. Swoje łapki możesz zrobić z grubszej włóczki. Ja akurat miałam taki rozmiar bawełnianej włóczki pod ręką. Dla mnie ważniejsza, niż grubość włóczki była jakość przędzy. Bawełniana włóczka jest trwała, nie pęczkuje się, można ją prać w wysokich temperaturach, a łapka z niej wykonana może posłużyć też jako uniwersalna ściereczka, czy podkładka pod kubek. Jeśli jednak nie masz bawełnianej włóczki, możesz zrobić łapki a włóczki np akrylowej. Będzie mniej trwała, ale gorący garnek da się przez nią złapać.

Ponieważ nie wiem, z jakiej grubości włóczki będziesz korzystała nie powiem, z ilu oczek masz zrobić zaczynający robótkę łańcuszek. Raczej sugerowałabym odmierzenie 17 cm długości. Łapka o takim boku będzie ani za mała, ani za duża, taka w sam raz poręczna.

Gotowa? To zaczynamy 🙂

 • Zrób łańcuszek o długości 17 cm
 • Szydełkiem, na którym masz założone ostatnie oczko łańcuszka, wbij się w drugie oczko od końca i zrób półsłupek
 • Półsłupkami dojdź do końca rzędu
 • Zrób oczko łańcuszka, odwróć robótkę i wykonaj kolejny rząd półsłupków
 • Gdy dojdziesz do końca rzędu wbij się w nóżkę ostatniego półsłupka z poprzedniego rzędu i zrób półsłupek – ( wytłumaczyłam to TUTAJ)
 • Zrób oczko łańcuszka, odwróć robótkę i kontynuuj przerabianie rzędu
 • Rzędy przerabiaj tak długo, aż uzyskasz kwadrat – uważaj, by bok robótki był równy i się zwężał
 • Gdy masz już gotowy kwadrat, warto obrobić dookoła całą łapkę półsłupkami, by wyrównać brzegi boków. W tym miejscu możesz zmienić nitkę na nitkę w innym kolorze. Dodajemy ją, gdy już całkiem zakończymy ostatni rząd.
 • Aby dołączyć nitkę, przyłóż do robótki nową nitkę, i jednocześnie przytrzymuj napiętą starą i nową nitkę , a następnie w uszko powstałe z wykonywania ostatniego półsłupka przeciągnij jako nić roboczą nową nitkę. Starą nitkę odetnij zostawiają kilka centymetrów, by później ją zawiązać i ukryć.
 • Dołączoną nitką obrabiaj łapkę dookoła, jak pisałam powyżej.
 • Gdy zrobisz całe okrążenie, wyprowadź z robótki sam łańcuszek – to będzie uszko/ wieszaczek
To będzie uchwyt
 • Drugi koniec łańcuszka przymocuj oczkiem ścisłym do robótki, tak by z łańcuszka powstała pętelka. Obetnij nitkę, przeciągnij przez oczko i ukryj wśród splotów robótki.
W tym miejscu zrób oczko ścisłe
 • Łapki będą trochę pomięte od przerabiania. Możesz je wyprasować, żeby ładnie się prezentowały

Mam nadzieję, że dość jasno wytłumaczyłam Ci jak zrobić łapki. Oczywiście, jeśli już działasz na szydełku od jakiegoś czasu, ten wpis był dla Ciebie banalny. Jednak przyznasz, że od czegoś trzeba zacząć, a mnie najbardziej zależy, żeby zarażać pasjami i namawiać do próbowania swoich sił w różnych dziedzinach. Takie życie, gdy ciągle coś odkrywamy, jest ciekawsze, przynosi wiele radości i satysfakcji.

Gotowe, już wyprasowane łapki

Jeśli wykorzystałaś to DIY , proszę podziel się swoimi uwagami. A może nawet podeślesz mi fotkę? Na pewno ją pokażę na swoim Fejsbuku.

A jeśli nie masz czasu, lub ochoty działać samodzielnie, a łapki Ci się podobają i chciałabyś takie mieć, zapraszam Cię do mojego SKLEPIKU

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sikorkowe Pasje

Śliczne są. Wspaniała praca. Nie mam cierpliwości do szydełka. Dawno dawno temu… jakieś 20 lat temu albo i więcej coś tam robiłam ale na drutach. Nie zaraziłam się tym, jakoś nie wciągnęły mnie takie prace. Dziś już nic nie pamiętam jak na drutach się robiło. Szydełko to nowość, ale na razie nie dla mnie.

Kathy Leonia

jeju to jest prześliczne! I jakie pomysłowe:D

Magda

Śliczne 🙂 takie prezenty lubię najbardziej, widać, że to podarunek od serca 🙂

Słodko Słodka

Złote rączki masz do takich robótek 🙂

Może Ci się również spodobać

logo-myslipotarganej-ukraina

Myśli Potarganej to blog skierowany głównie do kobiet. Poruszam na nim tematy bliskie każdej z nas: dom, dzieci, rodzina, gotowanie, uroda, rozwój osobisty czy DIY. Zapraszam do komentowania i aktywnego udziału w życiu bloga, jak i na moje media społecznościowe. Bądźmy razem. Pozdrawiam – Kasia.

Oficjalny przedstawiciel Thermomix i Mary Kay.

 

© 2018-2023 – Myśli Potarganej – Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.