Od jakiegoś czasu staram się praktykować jogę. Zazwyczaj ćwiczę w domu, z moją ukochaną nauczycielką na YT, którą poleciła mi moja córka, a po korekty i pomoc udaję się na zajęcia w jednej ze szkół jogi. Chciałabym i Ciebie zachęcić do praktykowania jogi, jeśli jeszcze jej nie próbowałaś.
Dlaczego joga?
Jeśli czasem zaglądasz do mnie na bloga, lub znasz mnie osobiście, może Cię nieco dziwić taki wybór. Uchodzę za osobę energiczną, maniaczkę ruchu i postrzeleńca. Uwielbiam Zumbę i przez lata byłam czynnym instruktorem. Czemu więc joga, która uchodzi za mega statyczną, wręcz może trochę nudną, znalazła się w kręgu moich zainteresowań?
Chyba właśnie na zasadzie kontrastu (choć powiem Ci, że joga wcale nie jest nudna). Z jogą spotkałam się w okresie mojej największej aktywności zumbowej. W ciągłym biegu, tańcząc 35 godzin w tygodniu, pędząc z zajęcia na zajęcia, w międzyczasie ogarniając dom i dwie córki. Jako samotna matka, potrzebowałam wyciszenia, ukojenia, zatrzymania. Znalazłam je na jogowej macie. Trafiłam na fantastyczną nauczycielkę, do której uczęszczałam (kiedy ja na to znajdowałam czas? Do dzisiaj nie wiem, ale to dowód na to, że chcieć to móc). Moje ciało rozciągało się, a umysł odpoczywał. Fantastyczne uczucie!
Przez jakiś czas, z różnych przyczyn, jak to w życiu, zaprzestałam praktykowania. Wróciłam do niego, gdy odkryłam, że można robić to w domu, że są fantastyczni nauczyciele, którzy chcą dzielić się swoimi doświadczeniami w sieci. Zaczęłam też czytać na temat jogi i tego, co ze sobą niesie. Bo joga, Moja Droga, to nie tylko wygibasy. A właściwie i przede wszystkim joga to coś znacznie więcej. To system, dzięki któremu możemy osiągnąć harmonię ciała i duszy, przy okazji sprawiając, że nasze ciało, a właściwie cały organizm jest sprawny, zdrowy i… szczęśliwy.
Czy joga jest dla mnie?
Czytając ten tekst, być może zadajesz sobie takie pytanie. Myślę, że się nie dowiesz, dopóki nie spróbujesz. Natomiast ja mogę Cię zapewnić, że przynajmniej od fizycznej strony, joga jest jak najbardziej dla Ciebie. Joga bowiem jest dla każdego. Wbrew ogólnie panującym opiniom, joga nie wymaga ani szczególnej sprawności, ani rozciągnięcia, ani figury. Mogą ją uprawiać zarówno dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Joga doskonale sprawdza się dla kobiet w ciąży i osób z różnymi ograniczeniami ruchowymi. Bo z jogą jest tak, że to nie my musimy się do niej dopasować, a to ona dopasowuje się do nas. Ćwiczenia, pozycje – tzw. asany, to tylko część praktyki. Joga uczy świadomego oddechu, kontaktu ze sobą, wsłuchiwania się w siebie i swój organizm. Nawet nie będąc sprawną osobą możesz oddychać, wykonywać proste asany w sposób, jaki dla Ciebie jest dobry i spokojnie dochodzić do coraz dalszych etapów.
Co jest potrzebne do uprawiania jogi?
I to też jest w jodze piękne, że potrzebne jest bardzo niewiele. Potrzebna jesteś Ty i twoje ciało. Nie potrzeba żadnych specjalistycznych urządzeń, czy obuwia (ćwiczymy boso). Przyda się mata, która wyznaczy „twój teren działań”, choć i bez niej też da się ćwiczyć. Warto się odpowiednio ubrać. Strój do jogi powinien być wygodny, elastyczny i oddychający (wbrew pozorom na jodze można się nieźle spocić). Zwróć uwagę na koszulkę, aby przylegała do ciała. Luźna koszulka, nie wciągnięta w spodnie, spadnie Ci na głowę i odsłoni brzuch podczas asan z głową w dół. Lepiej zaoszczędzić sobie takiego dyskomfortu. Fajne koszulki i leginsy widziałam w sklepie Tchibo https://www.tchibo.pl/odziez-sportowa-c400048508.html , a nawet sobie co nieco nabyłam.
Przy niektórych rodzajach jogi możemy potrzebować klocków, czy taśm ułatwiających wejście w różne pozycje. Jednak ja bym się na początku aż tak nie skupiała na akcesoriach. Wygodny strój, mata i twoje ciało wystarczą.
Jakie korzyści przynosi praktykowanie jogi?
O części korzyści, opłotkami już pisałam powyżej. Chciałabym jednak Ci je wypunktować, abyś mogła spokojnie sobie rozważyć, która zaleta praktyki jogi jest dla Ciebie ważna i motywująca:
Regularna praktyka jogi wycisza i reguluje pracę układu nerwowego
Ponieważ joga, to praca w skupieniu nad ciałem i oddechem, daje ona wyciszenie umysłowi. Zatrzymuje się gonitwa myśli, planowanie, zamartwianie. Jesteś Ty i twoje ciało. Długie oddechy same w sobie wpływają uspakajająco, prowadzą też dobrego dotlenienia całego organizmu. Joga jest doskonałym antidotum na stres. Daje poczucie głębokiego relaksu i odprężenia. Warunek jest jeden. Pracujesz ze sobą i dla siebie. Nie porównujesz się, nie walczysz z własnym ciałem. Jesteś dla niego dobra, wyrozumiała i cierpliwa.
Dla mnie to ogromna zaleta jogi. Co wieczór staram się choć przez kilkanaście minut praktykować. Czuję się potem wyciszona i spokojna a troski całego dnia gdzieś odpływają.
Joga poprawia pracę układów i narządów wewnętrznych
Joga reguluje pracę układu krwionośnego, oddechowego i pracę serca. Obniża ciśnienie krwi. Wpływa też na gospodarkę hormonalną. Podczas pracy z pranajamą – ćwiczeniami regulującymi oddech, dochodzi do zwiększenia pojemności płuc, usprawnia się działanie gruczołów dokrewnych (przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników). Poprawia także trawienie i metabolizm. Wpływa więc pośrednio na zachowanie szczupłej sylwetki.
Ćwiczenie jogi wzmacnia mięśnie i stawy, oraz uelastycznia ciało
Szczególnie z elastycznością kojarzona jest joga. Media społecznościowe pełne są zdjęć pań i panów pozwijanych w precelki. Tak, to jest ogromna zaleta jogi. Twoje ciało może być dzięki niej sprawne i zdrowe długie lata, niezależnie od wieku. Tylko nie zaczynaj od zwijania się w precel. To przyjdzie z czasem. Tak jak stanie na głowie. Dzięki stałej, regularnej praktyce możesz dojść i do tego. Zobacz, jak mocne muszą być mięśnie, by utrzymać ciężar nóg i korpusu.
Jednak nawet nie dochodząc do stania na głowie, czy zarzucania nóg na nią, staniesz się sprawniejsza. Zwiększy się twój zakres ruchu, a wiele dolegliwości stawowo, mięśniowych zniknie. Dlaczego? Ponieważ joga:
- zwiększa ruchomość stawów
- rozluźnia mięśnia, usuwa blokady i napięcia
- poprawia koordynację i balans
- poprawia ukrwienie i rozciągnięcie mięśni
- rozciąga kręgosłup
Joga wspomaga kreatywność i odmładza umysł
A Ty wiesz, że naukowcy udowodnili, że sprawne ciało, to także sprawniejszy mózg? Istnieje połączenie pomiędzy sprawnością ciała, jego elastycznością i ruchliwością, a sprawnością mózgu. Dzięki jodze wzrośnie twoja kreatywność, a umysł długo zachowa młodość.
A jeśli o młodości mowa…
Joga odmładza nie tylko umysł, ale także i twoją skórę. Poprawiając ukrwienie sprawia, że twoja skóra, włosy i paznokcie są lepiej odżywione, a co za tym idzie posiadają większą zdolność regeneracji. Może zmarszczek nie wygładzi, ale skóra na pewno będzie bardziej napięta.
Joga odchudza?
Taka statyczna aktywność, a jednak. Spokojnie możemy powiedzieć, że joga odchudza. Już pisałam, że joga reguluje pracę narządów wewnętrznych i poprawia metabolizm. Ale nie tylko. Pomijając fakt, że praca z mięśniami sama w sobie sprawia, że sylwetka staje się smuklejsza, praktykując jogę zaczynasz z czasem inaczej podchodzić do swojego ciała. Zaczynasz dbać o nie, zmieniasz nawyki żywieniowe, a w konsekwencji chudniesz.
Zalety jogi można mnożyć i mnożyć. Jeśli choć trochę Cię zachęciłam do spróbowania, nie zwlekaj. Poszukaj zajęć stacjonarnych (serdecznie Ci polecam od tego zacząć), lub rozejrzyj się w sieci. Nie obserwuj, nie kombinuj, nie rozmyślaj, tylko zacznij. Sama za chwilę zauważysz, jak wiele potrafi dać joga.