Okres późnej jesieni i zimy nie musi wcale oznaczać wytchnienia dla hobbystycznych ogrodników. Zadbaj o to, aby parapety Twojego wnętrza miały szansę zachwycać barwnymi kwiatami wraz z nadejściem wiosny! Poniżej znajdziesz kompendium wiedzy na temat uprawy kwiatów cebulowych w domu.
Rośliny cebulowe jako doskonała dekoracja domu
Szukasz sposobu na niedrogą odmianę swojego wnętrza? Kwiaty cebulowe mogą być doskonałą formą dekoracji, która ożywi Twoje mieszkanie wraz z nadejściem wiosny. Dobrze znane hiacynty czy tulipany to nie jedyne gatunki, które mogą ubarwić Twoją przestrzeń. Warto przyjrzeć się także innym gatunkom, takim jak amarylisy czy lilie.
Czym są cebulki kwiatowe?
Na początek warto wesprzeć się odrobiną teorii i skupić się na genezie roślin cebulowych – pochodzą one z obszarów, na których klimat nie sprzyja długim okresom wegetacji. Mowa tu zatem o tych terenach, gdzie można zaobserwować częstą zmienność pogody między następującymi po sobie porami roku.
Aby przetrwać takie specyficzne warunki, czyli np. nadejście mokrej i chłodnej jesieni po gorącym i suchym sezonie – rośliny cebulowe przystosowały własny okres wegetacyjny. Wyraża się on w wykształceniu pędu znajdującego się pod ziemią, który pełni niejako funkcję magazynu.
Taka cebula zawiera nie tylko zawiązki kolejnych kwiatów i liści, ale także substancje odżywcze, które pozwalają roślinom rozwój wraz z nadejściem wiosny. Dzięki wykształceniu takiej cebuli możliwe jest osiągnięcie szybkiego wzrostu i wykształcenie widocznej części naziemnej, czego efektem są też widoczne kwiaty.
Jak pielęgnować cebulki w domu?
Cebule po ulokowaniu w doniczkach zaczynają zakwitać w okresie od 7 do 14 dni. Wpływa na to kilka czynników, jak choćby dostęp do promieni słonecznych czy temperatura panująca w pomieszczeniu.
Nie bez znaczenia jest jakość cebulek kwiatowych. Powinny być zdrowe, dorodne oraz twarde. Dobrej jakości cebulki oferuje sprawdzony dostawca, firma BENEX, która w sklepie https://cebule-kwiatowe.pl/ posiada bgata ofertę cebulek jesiennych i wiosennych.
Jaką temperaturę zapewnić kwiatom cebulowym?
Kwiaty cebulowe lepiej odnajdują się w niższych temperaturach pokojowych (czyli takich, które nie przekraczają 22°C). Warto zatem umieszczać je w miejscach oddalonych od źródeł ciepła – w przeciwnym razie okres kwitnienia będzie automatycznie krótszy.
W przypadku cieplejszych dni możesz bez wahania umieścić doniczki na zewnątrz – nie zapomnij jednak o schowaniu ich do pomieszczenia przed nadejściem nocy.
Rośliny cebulowe – podlewanie
W przypadku kwiatów cebulowych należy pamiętać o systematycznym, ale umiarkowanym nawadnianiu. Co więcej – warto wlewać wodę na podstawki lub do osłonek, a nie bezpośrednio do doniczki – zamoczenie cebul może bowiem doprowadzić do ich przegnicia. Unikaj też nadmiernego kontaktu liści z wodą – zraszanie nie jest zalecane
Co więcej – rośliny cebulowe rosnące w doniczkach nie potrzebują nawożenia co sprawia, że ich uprawa nie jest wymagająca.
Poniżej kilka gatunków, którymi zdecydowanie warto się zainteresować!
Amarylis w szkle jako konkurent gwiazdy betlejemskiej
Jeżeli szukasz ciekawej i oryginalnej alternatywy wobec gwiazdy betlejemskiej z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia – na początku listopada warto sięgnąć po cebule amarylisa. Wówczas w połowie grudnia zacznie cieszyć oczy pierwszymi pąkami, które zachwycą pełnym rozkwitem wraz z końcem miesiąca, przyozdabiając tym samym dom w trakcie świąt.
Jak przebiega uprawa amarylisa?
Pierwszym krokiem powinno być dobranie właściwej doniczki – ta roślina zdecydowanie lepiej preferuje te mniejsze warianty. Dobrym krokiem będzie także rozłożenie drobnych kamyczków (w ramach drenażu), aby nie dopuścić do zgnicia cebuli.
Podłoże powinno być lekkie i żyzne, a podczas sadzenia sama cebula powinna ulokowana na głębokości odpowiadającej ok. 1/3 wysokości doniczki. Nawadnianie powinno być wzmożone wówczas, gdy roślina zacznie wypuszczać pąki. Raz na dwa tygodnie warto sięgnąć po odżywkę do kwitnących roślin.
Amarylis ulokowany w szkle wraz z warstwą kamyków zapewniających drenaż będzie stanowił doskonałą ozdobę w okresie okołoświątecznym.
Hiacynt – oryginalna wiosenna ozdoba
Hiacynty należą do grupy niewymagających kwiatów, z którymi poradzą sobie nawet osoby początkujące w uprawie roślin cebulowych. Hiacynty wyróżniają się okazałymi kwiatostanami składającymi się z licznych drobnych kwiatków.
Poza aspektem wizualnym na uwagę zasługuje także słodki zapach wydzielany przez hiacynty. Decydując się zatem na uprawę tych roślin w swoim domu możesz liczyć nie tylko na wielobarwne i przykuwające wzrok kwiaty, ale i przyjemne zapachy, które subtelnie wypełnią Twoją przestrzeń.
Domowa uprawa hiacyntów z cebul
W pierwszej kolejności warto zacząć od przechowania cebul hiacyntów przez około dwa miesiące w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie będzie przekraczać 10 stopni. gdy pęd rośliny będzie w stanie osiągnąć 5-7 cm – wówczas należy przenieść go do docelowego pomieszczenia. Okres kwitnienia powinien rozpocząć się po ok. dwóch tygodniach.
Hiacynty w szkle – unikatowa ozdoba domu
Jeżeli zależy Ci na tym, aby nadać Twojemu wnętrzu nowoczesnego charakteru – zajmij się uprawą hiacyntu właśnie w szkle. Dzięki temu roślina będzie prezentować się naprawdę efektownie!
Decydując się na uprawę hiacyntów w wodzie, warto ozdobić szklane naczynie kolorowymi kamykami lub specjalnym hydrożelem, co zintensyfikuje walory estetyczne tej kompozycji. Wcześniej jednak należy odpowiednio przygotować cebule do przeniesienia ich do szklanego naczynia. Po ostrożnym wyjęciu cebul wraz z korzeniami należy dokładnie opłukać je pod letnią wodę wypłukująć resztki ziemi.
Lilie w doniczce
Lilie przeżywają obecnie z powrotem czasy swojej świetności – różnorodność gatunków sprawia, że każdy może znaleźć najlepszą dla siebie odmianę. Lilie można także z powodzeniem uprawiać w warunkach domowych i cieszyć się widokiem ich okazałych kwiatów, a w przypadku wielu odmian – także zapachem.
Uprawa lilii w domu – od czego zacząć?
Tutaj również zaleca się przygotowanie drenażu w postaci kamyczków. Po ulokowaniu cebul w ziemi uniwersalnej należy przechowywać donice przez około miesiąc w pomieszczeniu, w którym temperatura będzie wynosiła około kilkunastu stopni Celsjusza. To pomoże cebulom się ukorzenić.
Lilie lubią nasłonecznione miejsca – podłoże powinno być też lekko wilgotne, nie wolno dopuścić do zupełnego przesuszenia ziemi. Kwitnienie powinno nastąpić po kilku miesiącach.
Tulipany z cebulek w domu
Zwieńczeniem tego zestawienia są tulipany – z powodzeniem mogą przyozdabiać nie tylko wiosenne ogródki czy wazony w postaci kwiatów ciętych, ale także doniczki!
Warto zacząć tutaj od ulokowania dorodnych cebul w kwaśnej, przepuszczalnej ziemi z dodatkiem piasku. Doniczka powinna być umieszczona w przewiewnym i jasnym miejscu. Systematyczne ale umiarkowane podlewanie to kolejny punkt, którego warto się trzymać. Samo kwitnienie trwa około kilkunastu dni – ten krótki czas rekompensuje spektakularny efekt.
Co zrobić z cebulami kwiatów po przekwitnięciu?
W pierwszej kolejności warto usunąć kwiaty, które przekwitły – dzięki temu rośliny będą w stanie wytworzyć więcej roślin przybyszowych. Następnie można je umieścić w ogrodzie, jednak uprzednio zaleca się stopniowo przyzwyczajać cebule do warunków panujących na zewnątrz.
Twoja przestrzeń będzie prezentować się o wiele efektowniej, gdy postawisz na kolorowe rośliny cebulowe. Relatywnie łatwa uprawa i atrakcyjne kwiaty przemawiają za uprawą tych roślin we wnętrzu swojego domu!