Życie z manipulantem jest dla Ciebie koszmarem? Masz ciągłe poczucie winy i niższej wartości? Brakuje Ci własnej przestrzeni? Działasz wbrew sobie i swoim przekonaniom? Czujesz, że jesteś wykorzystywany/a? Chcesz się wyzwolić spod jego wpływu, ale nie wiesz jak?
Oto kilka rad, dzięki którym poradzisz sobie z manipulantem
Rozpoznaj problem
Aby poradzić sobie z problemem, najpierw trzeba go określić i rozpoznać. Jak upewnić się, czy masz do czynienia z manipulantem możesz przeczytać w moim poprzednim wpisie. Dobrze też, abyś jak najwięcej wiedział/a na temat manipulacji i psychotechnik jakimi się posługują manipulanci. Warto więc czytać i szukać informacji na ten temat.
Znaj swoje prawa
Pamiętaj, że masz prawa takie same jak inni. Masz prawo do szacunku, nietykalności osobistej, wyrażania własnych uczuć i opinii, do wynagrodzenia za swoją pracę, MASZ PRAWO POWIEDZIEĆ „NIE”, masz prawo do spokojnego, szczęśliwego życia.
Wzmacniaj poczucie własnej wartości
Manipulant za wszelką cenę będzie próbował obniżyć twoje poczucie wartości. Dlatego pracuj nad rozwojem własnym, nad swoją inteligencją emocjonalną. Doceniaj siebie, zauważaj każde, nawet małe osiągnięcia, to pomoże Ci budować poczucie własnej wartości. I pamiętaj – Ty i twoje sprawy są tak samo ważne.
Bądź asertywny/a
Nie musisz robić wszystkiego, o co Cię proszą. Nie masz obowiązku przystawać na wszystko, ani odwdzięczać się za drobne gesty i podarki. Manipulant chętnie obdarzy Cię komplementem, lub jakimś drobiazgiem, nieznaczącym gestem, jeśli będzie wiedział, że w zamian dostanie dużo więcej. NAUCZ SIĘ MÓWIĆ „NIE” BEZ POCZUCIA WINY. Grzeczna stanowczość to dobry sposób na konfrontację z manipulantem.
Słuchaj siebie
Wsłuchaj się we własne uczucia, emocje i przeczucia. Jeśli czujesz, że manipulant próbuje uzyskać coś twoim kosztem, jeśli Ci to nie odpowiada, posłuchaj intuicji i odmów.
Znajdź wsparcie z zewnątrz
Szczególnie na początku, gdy nie jesteś jeszcze pewny/a siebie, poproś o wsparcie kogoś bliskiego. Kogoś, kto będzie obok podczas trudnej rozmowy. W towarzystwie manipulant trochę straci z tonu. Nie będzie mógł wykorzystać wielu ze swoich sztuczek.
Buduj w sobie odporność na presję
Manipulant uwielbia wywierać różnego rodzaju presje: czasowe, emocjonalne, czy ekonomiczne. Może nawet grozić (np. że coś sobie zrobi). Spróbuj złapać dystans. Chwilę, która pozwoli Ci zastanowić się, zanim się zgodzisz. Zyskaj na czasie, bo czas to twój sprzymierzeniec. Nie pozwól sobie działać pod wpływem impulsu, czy strachu. Groźby, prośby, czy naciski manipulanta nigdy nie zostaną spełnione. To tylko teatr, dla uzyskania odpowiedniego efektu.
Żądaj jasności
W rozmowie z manipulantem ważne jest, aby uzyskać precyzję wypowiedzi. Manipulant nie mówi nigdy wprost. Mota, kręci, wyraża się niejasno. Dlatego doprecyzuj pytaniami jego oczekiwania, abyś mógł/a się do nich odnieść. Żądaj konkretów. Przedstawiaj obiektywne fakty. Bądź stanowczy/a. Pytaj jakie konkretnie korzyści wypływają z jego ofert dla Ciebie. Po co miałbyś robić to, o co Cię prosi. Zapisuj/ nagrywaj wasze rozmowy, aby mieć dowody jego krętactw.
Przygotuj się do rozmowy
Ponieważ manipulant będzie dążył do zbicia Cię z tropu, przed rozmową przygotuj się pisemnie. Napisz sobie wszystko, co chcesz powiedzieć. Możesz nawet to po prostu przeczytać. Nie pozwól sobie przerwać.
Jeśli jest to możliwe, zwyczajnie unikaj spotkań
Trudno unikać szefa, czy kogoś z najbliższej rodziny, ale jest cała masa manipulantów, którzy nie muszą znajdować się w twoim otoczeniu. Zapytaj siebie, czy są ważni dla Ciebie. Co dają Ci takie znajomości i jeśli dojdziesz do wniosku, że nic dobrego, eliminuj je po prostu.
Powodzenia.