Najczęstsze przyczyny otyłości u psa. Jak im zaradzić?

A+A-
Reset

Nadwagę lub otyłość ma 40% psów w Polsce. To bardzo dużo, bo prawie połowa! A statystyki ze świata są jeszcze bardziej alarmujące. Skąd tak duży procent czworonogów ważących zbyt wiele? Jakie są najczęstsze przyczyny otyłości u psów?

Choć psów ważących za dużo mamy w Polsce mnóstwo, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego problemu. Spora część opiekunów, którzy są właścicielami grubszych piesków, nie wie, że ich czworonóg za dużo waży. Aby się o tym przekonać, najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który zbada pupila i oceni, w jakiej jest kondycji. Weterynarz, zanim zaproponuje program odchudzania, zapewne najpierw zada kilka pytań, aby poznać przyczynę problemu. Skąd bierze się otyłość u psa?

Nieregularne posiłki

Jedną z częstszych przyczyn jest podawanie psu posiłków nieregularnie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że psi układ pokarmowy funkcjonuje najlepiej wtedy, gdy ma dostarczane paliwo w regularnych odstępach czasu. Podawanie pieskowi posiłków przynajmniej 2 razy dziennie, zawsze w tych samych godzinach, ma wiele zalet.

Po pierwsze, psiak nie jest wtedy głodny. Nie prosi nas o jedzenie i nie żebrze przy stole, gdyż wie, kiedy spodziewać się własnego posiłku. Po drugie, ma utrzymywany stały poziom glukozy we krwi, unikamy niebezpiecznych skoków cukru. Po trzecie, jego układ trawienny może stabilnie pracować. Wszystko to wpływa na lepszą sylwetkę i zdrowszą kondycję.

Kastracja i sterylizacja

Gdy mowa o przyczynach otyłości u psa, często pojawia się temat kastracji i sterylizacji. Potocznie mówi się o kastracji w przypadku samców, a sterylizacji — w przypadku suczek. Jednak w rzeczywistości psy obydwu płci najczęściej poddawane są zabiegowi kastracji, a więc trwałemu usunięciu narządów rozrodczych. Jak ten zabieg wpływa na organizm psa i dlaczego może stanowić przyczynę otyłości?

Prawdą jest, że za sprawą kastracji psi metabolizm nieco zwalnia. Zwierzak jest nie tylko pozbawiony narządów płciowych — do tego dochodzą też zmiany hormonalne. To wiąże się z tym, że ma mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne niż wcześniej. Różnice te nie są jednak bardzo duże — mówienie o tym, że pies utył „po kastracji”, jest nadużyciem. Wolniejszy metabolizm wiąże się jedynie z tym, że należy psu nieco zmniejszyć porcje jedzenia, ale nadal może otrzymywać tę samą karmę, co wcześniej. Dodatkowo warto też zwiększyć ilość spacerów lub wydłużyć te obecne. Jeśli nie będziemy psiaka przekarmiać i zapewnimy mu regularny ruch, nawet nie zauważymy różnicy w jego kondycji po kastracji.

Problemy behawioralne a otyłość psa

Bywa, że pies tyje, a nie wiąże się to z jego zdrowiem czy niedawno przebytą kastracją. Przyczyny otyłości mogą leżeć zupełnie gdzie indziej. Niektóre psy mogą — podobnie jak ludzie, zajadać stres. Czworonóg, który ma za sobą trudne doświadczenie bezdomności, kiedy już zapewni mu się dostęp do jedzenia, próbuje się najeść na zapas. Podczas tułaczki trudno przecież przewidzieć, kiedy nadarzy się kolejna okazja na posiłek. Mimo że taki psiak ma już dom, stare przyzwyczajenia pozostają.

Psy z problemami behawioralnymi potrafią też bardzo natrętnie żebrać czy wręcz kraść jedzenie. Choć nie są głodne, robią to, na przykład po to, by zwrócić na siebie uwagę opiekuna. Poznanie przyczyny takiego zachowania jest kluczowe, by je zrozumieć. Dopiero wtedy można próbować psu pomóc. W takim wypadku nadwaga pieska z problemami będzie sygnałem, że dzieje się coś złego. Wówczas pomocy należy szukać w pierwszej kolejności u behawiorysty, a dopiero potem u weterynarza.

Jak pomóc psu, który jest otyły?

Choć nie zawsze chcielibyśmy to usłyszeć, psy nie tyją z powietrza, a ich nadprogramowe kilogramy nie biorą się znikąd. To my jesteśmy odpowiedzialni za kondycję i prawidłową sylwetkę naszych merdających podopiecznych. Jeśli więc sami zauważymy, lub weterynarz pomoże nam to dostrzec, że nasz psiak waży zbyt wiele, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie otyłości u psa.

Na początek warto zmienić psu dietę na lekkostrawną, opartą na naturalnych składnikach. Dla psów otyłych czy z nadwagą doskonale nadaje się PsiBufet to gotowane jedzenie dla psa w każdym wieku. Przychodzi do nas kurierem, doskonale schłodzone, w porcjach dokładnie odmierzonych dla konkretnego pieska. Nie ma ryzyka, że zwierzak zostanie przekarmiony, ale nie będzie też głodny. Pamiętajmy, tylko by dzienną porcję dzielić na 2 lub 3 posiłki.

Dodatkowo nie możemy zapominać też o ruchu. Dieta to połowa sukcesu, za schudnięcie w takim samym stopniu odpowiada też sport. Tylko uwaga — nie zaczynamy od wielokilometrowych wypraw rowerowych! Na start świetne będą po prostu długie spacery. Dołóżmy dodatkowy spacer w ciągu dnia lub wydłużmy te, na które chodzimy już teraz. Regularny, ale umiarkowany wysiłek fizyczny to najlepsze lekarstwo na otyłość.

Spróbuj świeżego jedzenia dla psów PsiBufet z kodem rabatowym! Kliknij i zamów ze zniżką 20% na 2 pierwsze dostawy!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także