Poczucie własnej wartości, to coś co decyduje o całym naszym życiu, o tym jak postrzegamy rzeczywistość dookoła i jak się w niej czujemy. Obrosło w wiele mitów i przekonań. Chciałabym zatem rozprawić się dzisiaj z czterema podstawowymi mitami na temat poczucia własnej wartości.
Poczucie własnej wartości można gdzieś zdobyć
Panuje takie przekonanie, że poczucie własnej wartości można gdzieś zdobyć. Może ktoś nam je dać, albo można je kupić, np. na kursach. Nic bardziej mylnego. Poczucie własności, jak sama nazwa wskazuje, to twoje indywidualne odczucie. To twoja subiektywna samoocena. Masz ją w sobie od zawsze. Od Ciebie zależy, czy jest ona wysoka, czy niska.
Poczucie własnej wartości nie potrzebuje pomocy z zewnątrz
Z jednej strony twórcą poczucia własnej wartości jesteś Ty sama. Z drugiej, we wzmacnianiu tego poczucia, bardzo pomocne jest wsparcie osób, które są dla Ciebie ważne. Poczucie własnej wartości kształtujemy właśnie w oparciu o opinie ludzi, którzy są dla nas ważni i z opinią których się liczymy. Dlatego warto, abyś zapytała swoich bliskich o to, jakie cechy, umiejętności, czy talenty w Tobie doceniają.
Jeśli nie masz takich osób, albo chcesz jeszcze bardziej wzmocnić poczucie własnej wartości, stosuj afirmacje, uciszaj negatywnego wewnętrznego krytyka, albo wypunktuj sobie swoje mocne strony i je sobie powtarzaj.
Poczucie własnej wartości można szybko podnieść
Poczucie własnej wartości jak najbardziej można wzmocnić. Jest to jednak proces dość długotrwały. Żadne zmiany w osobowości nie zachodzą natychmiast. Szybkie przemiany niestety możliwe są tylko w filmach. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i działaj. Pierwsze rezultaty powinny pojawić się po ok 3 miesiącach.
Zbyt duże poczucie własnej wartości to objaw egocentryzmu
Często się słyszy, że osoby, które są pewne siebie i mają wysoką samoocenę to egocentrycy. Nie pokrywa się to jednak z prawdą. Badania wykazują bowiem, że egocentrycy to osoby o niskiej własnej ocenie i w gruncie rzeczy niepewne własnej wartości. To właśnie złe wewnętrzne samopoczucie i świadomość własnych deficytów powoduje, że próbują je uzupełnić ciągnąc wszystko w swoją stronę.
Za to osoby o wysokiej samoocenie posiadają silne poczucie więzi z otoczeniem, wykazują się empatią i zrozumieniem w stosunku do innych. Ponieważ czują swoją wartość, szanują też wartość tego, co je otacza.
Nie bój się pracować nad poczuciem własnej wartości i oceniać siebie wysoko. Bo twoja wartość jest ogromna. Pamiętaj, że samo to, że istniejesz, jest niesamowitą sprawą. Nie ma drugiej takiej istoty, z takim samym układem genów i komórek, z taką samą osobowością. Już samo to sprawia, że jesteś wyjątkowa, a przecież najwyżej ceni się to, co wyjątkowe i niepowtarzalne. Jesteś jak obraz ręki wielkiego mistrza, lub symfonia największego z kompozytorów – zupełnie nie do podrobienia. Szanuj więc to Dzieło Mistrza w Sobie Kochana.
Ściskam i trzymam kciuki.
W oparciu o: R. W. Sparks „Istota własnej wartości”