Obróbka światło-cieniowa, to bardzo ważna cześć pracy nad zdjęciem. Oglądanie świata nie byłoby możliwe, gdyby nie istniało światło, a za nim także cień. Nie moglibyśmy wtedy zorientować się w przestrzeni i prawdopodobnie ciągle wpadalibyśmy na różne przedmioty.
Światła i cienie wyznaczają nie tylko przestrzeń,
ale także kształty – jedno i drugie jest niesamowicie istotnym pojęciem w fotografii, bo dzięki temu, wiemy, co ona przedstawia (lub nie wiemy, jeśli autor zdjęcia chce nas zmylić). Odpowiednie zastosowanie światło-cienia buduje także „klimat”, dramaturgię, a więc pozwala uzyskać artystyczny efekt i na dobre przykuć oko widza do naszej twórczości.
Nie o niestety udaje się to zrobić
za pomocą samego aparatu. Ale spokojnie. Czym byłby świat bez Photoshopa? W tej części poradnika spróbuję wytłumaczyć jak łatwo edytować zdjęcia na telefonie pod kątem obróbki światło-cieniowej. Posługiwać się będę przykładami z Photoshop Express, ale takie same funkcje ma zdecydowana większość aplikacji.
Zdjęcie prześwietlone
Robienie zdjęć przy ostrym świetle, np. podczas słonecznego dnia, upalnym latem lub ogólnie około południa, jest po prostu bardzo trudne i wymaga dość wysokiego stopnia zaawansowania. Zdjęcia są wtedy często prześwietlone, płaskie i mają białe plamy. Naprawienie tego błędu też nie jest najłatwiejsze i nie za każdym razem się uda, ale nie jest zawsze niemożliwe.
Żeby je zlikwidować w Photoshop Express na telefonie należy użyć 3 opcji z zakładki „Światło”: „Podświetlenia”, „Cienie”, „Białe”. Wszystkie z nich przesuwamy na niskie wartości, albo w ogóle na sam dół, jeśli tego potrzeba. Można też użyć opcji „Czarne” i ściągnąć ją delikatnie w dół. Takie zdjęcia często są zbyt jaskrawe, wtedy można troszczkę zmniejszyć nasycenie.
Jak widać twarz na zdjęciu po obróbce, nie jest już płaska i wygląda bardziej naturalnie. Pozostały jednak białe plamy w tle.
O tym jak je zlikwidować napiszę w późniejszej części poradnika.
Po edycji na zdjęciu lepiej widoczne są twarze i łatwiej jest rozpoznać po rysach przedstawione na nim osoby. Taka fotografia jest też znacznie lżejsza i przyjemniejsza w odbiorze.
Zdjęcia mało wyraźne
Poprzednie przykłady omawiały rodzaje błędów, których zlikwidowanie jest dość trudne. Jednak większość zdjęć robionych przez nas nie jest aż tak kłopotliwa w edycji i jej intensywność zależy raczej od wyczucia, czy gustu autora. W takich wypadkach kluczowe jest pojęcie kontrastu. Jego odpowiednie ustawienie nie musi się odbywać za pomocą funkcji „Kontrast”. Zdecydowanie lepiej jest używać „Świateł” i „Cieni” dostosowując je do swojej wizji.
Na pokazanym zdjęciu wystarczyło ściągnąć „Cienie” na bardzo niskie wartości (-70), „Czarne” tylko trochę w dół (-20) i delikatnie zwiększyć „Nasycenie”. Dzięki temu jest ono wyraźniejsze, bardziej przyciąga wzrok. Żeby było ciekawsze warto byłoby zająć się dokładniejszą obróbką kolorów, o czym napiszę następnym razem.
Zdjęcia artystyczne
Części z nas nie satysfakcjonuje robienie zdjęć tylko „poprawnych” i wolą przy ich robieniu lub edycji trochę zaszaleć. W tym wypadku także nie ma większych zasad.
Na przedstawionym zdjęciu ściągnęłam na -100 suwak „Cienie”, delikatnie podciągnęłam „Światła” (5-10) zmniejszyłam też „Czarne” (ok.-40) i podbiłam kolory. Po tym zabiegu koło młyńskie nie przypomina już siebie samego, a bardziej jakieś abstrakcyjne geometryczne kształty, jest znacznie ciekawsze.
Zdjęcia za ciemne
Zdjęcia robione wieczorem, lub w słabo oświetlonych miejscach, mają przeciwną wadę, jaką jest zbyt intensywny cień, przez który nie widać wyraźnie, co znajduje się na fotografii. Rysy twarzy są wtedy bardzo zniekształcone i często nie oddają dobrze wyglądu fotografowanej osoby. Naprawia się ten błąd poprzez podciągnięcie suwaka „Cienie” na wysokie wartości (20-80) „Ekspozycji” i „Czarne” na delikatnie wyższe (1-15), a gdy zdjęcie robi się zbyt blade, trzeba bardzo delikatnie zwiększyć „Kontrast” (0-10).
Jeśli nie miałaś okazji przeczytać poprzednich postów Olgi, a zaciekawił Cię temat obróbki zdjęć w telefonie, zajrzyj do poprzednich wpisów:
https://myslipotarganej.pl/edytowanie-zdjec-cz-1/
https://myslipotarganej.pl/darmowe-aplikacje-do-edycji-zdjec-w-telefonie/
Autorką wpisu jest Olga Neugebauer