Czytasz teraz
Edytowanie zdjęć cz.1

Edytowanie zdjęć cz.1

Avatar

Edytowanie zdjęć, to już drugi wpis Olgi odnośnie fotografii, która tak jak obiecałam, dostała swój stały kącik na moim blogu. Ola uwielbia bawić się fotografią, a szczególnie edycją i chciałaby swoją, coraz szerszą wiedzą w tym temacie, dzielić się z Wami.

Pilotażowy wpis o tym jakich aplikacji używać do edycji zdjęć na smartfonie znajdziecie tutaj. Dzisiaj zaś zaczynamy serię wpisów odnośnie samej edycji. Zapraszam do lektury i do korzystania z podpowiedzi Olgi.

Przycinanie i obracanie zdjęć oraz zmiana perspektywy

Edytowanie zdjęć może być zarówno konieczną korektą, jak i kreatywną zabawą ograniczoną tylko wyobraźnią twórcy. Dzięki ciekawym fotkom łatwiej przyciągnąć uwagę followersów na Instagramie lub like’i na Facebooku. Z tego właśnie powodu powstaje ten prosty poradnik obróbki zdjęć, którą wykonać można na własnym smartphonie. W pierwszym takim wpisie postaram się wytłumaczyć jakie znacznie ma edycja kadru i w jaki sposób ją wykonać.

Edytowanie zdjęć gdy bohater fotografii jest zniekształcony…

Szczególnie przy portretach należy uważać na zachowanie realnych proporcji fotografowanej osoby. Czasem jednak to się nie udaje i taki model ma np. ogromne ramię, lub czoło, albo zbyt krótkie nogi. Wtedy wystarczy zmienić perspektywę zdjęcia, tak by zniekształcona część ciała wróciła do swojego normalnego rozmiaru. W PS Express robi się to za pomocą funkcji „Przekształć”.

Przykład: przedstawione zdjęcie robione było z góry, przez co postać ma dużą głowę i krótkie nogi. Krzywa jest też ściana w tle. Żeby to naprawić w programie trzeba wybrać funkcję „pochyl w pionie” i „pochylić” zdjęcie tak, by jego dolna część była szersza od górnej. Żeby wyprostować jeszcze postać należy delikatnie obrócić zdjęcie i gotowe!

Edytowanie zdjęć, gdy w tle jest bałagan…

Fotografując zawsze powinniśmy wybierać, co na danym zdjęciu ma być najważniejsze i spróbować jakoś przyciągnąć uwagę do tego fragmentu dzieła. Jednak kiedy fotę robimy w pośpiechu, w tle często pojawiają się niepotrzebne elementy, które tylko zakłócają odbiór tych istotniejszych części. Ten problem rozwiązuje się zarówno poprzez przycięcie (w PS Express:proporcje), obrócenie, jak i zmianę perspektywy.

Przykład: Na oryginalnym zdjęciu dookoła postaci występują niepotrzebne cienie i kępki trawy, przez co nie jest ona tak dobrze widoczna. W dodatku przez źle uchwyconą perspektywę wszystko wydaje się krzywe i niechlujne. Żeby to naprawić trzeba zastosować odpowiednio wszystkie wymienione zabiegi.

Gdy kadr jest za szeroki …

Czasami robiąc zdjęcia nawet nie zauważamy, jak duży mają one potencjał po lekkiej zmianie kadru. Tutaj nie ma reguły. Po prostu przeglądając zdjęcia w galerii staraj się wyobrazić je sobie w innym kadrze (obróconym lub węższym) i pytaj siebie, czy jest on ciekawszy czy nie, po czym postępuj zgodnie z odpowiedzią

Przykład: Obydwa oryginalne zdjęcia są tutaj zbyt ogólne. Na tym z żółtym neonem postać jest wręcz zniekształcona przez źle ustawiony aparat. Sprawę załatwi drobny obrót, przycięcie i kilka poprawek światłocieniowych. Drugie zdjęcie jest już bardziej złożonym procesem pod kątem obróbki kolorystycznej i światłocieniowej.

… i to wszystko na razie. Fotkami edytowanymi wg porad, możecie dzielić się pod tym postem, na Facebooku i Instagramie.

Enjoy!

P.S. Niebawem kolejny wpis traktujący o świetle i cieniu na zdjęciach. Zaglądajcie 😉

4
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sikorkowe Pasje
Gość

Świetny post. Jestem małym amatorem fotografii ale nie robię tak cudnych zdjęć i nie obrabiam. Nie rozumiem jeszcze wszystkiego, dlatego cieszę się z powodu serii wpisów na blogu o fotografii. Zaglądnę nie raz.

Kosą po patelni
Gość

Nie mogę się przekonać do pracy na zdjęciach na komórce – ślepy jestem i zwyczajnie nie widzę co robię – poradnik fajny ale wole jednak komputer i stary dobry ps


© 2018-2019 Myśli Potarganej - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Obsługa techniczna - TwojeCentrum.pl

W górę