Myśli Potarganej

Edytowanie zdjęć cz.1

Edytowanie zdjęć, to już drugi wpis Olgi odnośnie fotografii, która tak jak obiecałam, dostała swój stały kącik na moim blogu. Ola uwielbia bawić się fotografią, a szczególnie edycją i chciałaby swoją, coraz szerszą wiedzą w tym temacie, dzielić się z Wami.

--- R E K L A M A ---

Pilotażowy wpis o tym jakich aplikacji używać do edycji zdjęć na smartfonie znajdziecie tutaj. Dzisiaj zaś zaczynamy serię wpisów odnośnie samej edycji. Zapraszam do lektury i do korzystania z podpowiedzi Olgi.

Przycinanie i obracanie zdjęć oraz zmiana perspektywy

Edytowanie zdjęć może być zarówno konieczną korektą, jak i kreatywną zabawą ograniczoną tylko wyobraźnią twórcy. Dzięki ciekawym fotkom łatwiej przyciągnąć uwagę followersów na Instagramie lub like’i na Facebooku. Z tego właśnie powodu powstaje ten prosty poradnik obróbki zdjęć, którą wykonać można na własnym smartphonie. W pierwszym takim wpisie postaram się wytłumaczyć jakie znacznie ma edycja kadru i w jaki sposób ją wykonać.

Edytowanie zdjęć gdy bohater fotografii jest zniekształcony…

Szczególnie przy portretach należy uważać na zachowanie realnych proporcji fotografowanej osoby. Czasem jednak to się nie udaje i taki model ma np. ogromne ramię, lub czoło, albo zbyt krótkie nogi. Wtedy wystarczy zmienić perspektywę zdjęcia, tak by zniekształcona część ciała wróciła do swojego normalnego rozmiaru. W PS Express robi się to za pomocą funkcji „Przekształć”.

Przykład: przedstawione zdjęcie robione było z góry, przez co postać ma dużą głowę i krótkie nogi. Krzywa jest też ściana w tle. Żeby to naprawić w programie trzeba wybrać funkcję „pochyl w pionie” i „pochylić” zdjęcie tak, by jego dolna część była szersza od górnej. Żeby wyprostować jeszcze postać należy delikatnie obrócić zdjęcie i gotowe!

Edytowanie zdjęć, gdy w tle jest bałagan…

Fotografując zawsze powinniśmy wybierać, co na danym zdjęciu ma być najważniejsze i spróbować jakoś przyciągnąć uwagę do tego fragmentu dzieła. Jednak kiedy fotę robimy w pośpiechu, w tle często pojawiają się niepotrzebne elementy, które tylko zakłócają odbiór tych istotniejszych części. Ten problem rozwiązuje się zarówno poprzez przycięcie (w PS Express:proporcje), obrócenie, jak i zmianę perspektywy.

Przykład: Na oryginalnym zdjęciu dookoła postaci występują niepotrzebne cienie i kępki trawy, przez co nie jest ona tak dobrze widoczna. W dodatku przez źle uchwyconą perspektywę wszystko wydaje się krzywe i niechlujne. Żeby to naprawić trzeba zastosować odpowiednio wszystkie wymienione zabiegi.

Gdy kadr jest za szeroki …

Czasami robiąc zdjęcia nawet nie zauważamy, jak duży mają one potencjał po lekkiej zmianie kadru. Tutaj nie ma reguły. Po prostu przeglądając zdjęcia w galerii staraj się wyobrazić je sobie w innym kadrze (obróconym lub węższym) i pytaj siebie, czy jest on ciekawszy czy nie, po czym postępuj zgodnie z odpowiedzią

Przykład: Obydwa oryginalne zdjęcia są tutaj zbyt ogólne. Na tym z żółtym neonem postać jest wręcz zniekształcona przez źle ustawiony aparat. Sprawę załatwi drobny obrót, przycięcie i kilka poprawek światłocieniowych. Drugie zdjęcie jest już bardziej złożonym procesem pod kątem obróbki kolorystycznej i światłocieniowej.

Dla osób które chciałyby pójść o krok dalej i zadbać o kolorystykę i cienie na swoich zdjęciach warto wypróbować presety. Są to krótko mówiąc filtry nakładane na zdjęcia, nadające im określony charakter. Jeśli przyjrzeć się popularnym kontom na Instagramie to większość z nich posiada właśnie taki preset. Różne typy presetów można zakupić tutaj.

… i to wszystko na razie. Fotkami edytowanymi wg porad, możecie dzielić się pod tym postem, na Facebooku i Instagramie.

Enjoy!

P.S. Niebawem kolejny wpis traktujący o świetle i cieniu na zdjęciach. Zaglądajcie 😉

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sikorkowe Pasje

Świetny post. Jestem małym amatorem fotografii ale nie robię tak cudnych zdjęć i nie obrabiam. Nie rozumiem jeszcze wszystkiego, dlatego cieszę się z powodu serii wpisów na blogu o fotografii. Zaglądnę nie raz.

Kosą po patelni

Nie mogę się przekonać do pracy na zdjęciach na komórce – ślepy jestem i zwyczajnie nie widzę co robię – poradnik fajny ale wole jednak komputer i stary dobry ps

trybik74

Proponuję tablet ,to genialne rozwiązanie, a już taki z rysikiem to po prostu rewelacja

Asia

Witam dopiero zaczynam przygodę z fotografią, jeśli chcesz w niedrogiej cenie sesję zdjęciową do waszej imprezy to zapraszam do mnie.

Gotuj z Thermomix

Sprawdź jakie gotowanie
może być łatwe, szybkie
i przyjemne

— REKLAMA —
logo-myslipotarganej-ukraina

Myśli Potarganej to blog skierowany głównie do kobiet. Poruszam na nim tematy bliskie każdej z nas: dom, dzieci, rodzina, gotowanie, uroda, rozwój osobisty czy DIY. Zapraszam do komentowania i aktywnego udziału w życiu bloga, jak i na moje media społecznościowe. Bądźmy razem. Pozdrawiam – Kasia.

Myśli Potarganej to oficjalny przedstawiciel Thermomix. Kupując u nas masz gwarancję zakupu oryginalnego produktu marki Vorwerk.

© 2018-2023 – Myśli Potarganej – Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.

Inne nasze strony – Kosą po patelniCztery łapy BudyniaTwojeCentrum.pl