Poznaj akcesoria Thermomix, czyli z czego składa się zestaw Thermomix TM6 –

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Często jestem pytana, jeszcze przed spotkaniem, z czego składa się zestaw Thermomix TM6. Bo Thermomix, to nie tylko popularnie nazywany „garnek”. Prócz „garnka”, czyli naczynia miksującego, oraz samego Thermomix’a znajdziesz w zestawie także akcesoria. Akcesoria Thermomix TM6 umożliwiają szybkie i łatwe przygotowanie wielu potraw.

W dzisiejszym wpisie zapoznam Cię z akcesoriami Thermomix TM6, tymi dołączonymi do zestawu, oraz tymi, które są do dokupienia. Wszystkie akcesoria Thermomix (nawet noże) możesz myć w zmywarce.

W skład zestawu Thermomix TM6 wchodzą:

  • naczynie miksujące wraz z nożami
  • pokrywa z miarką
  • kopystka
  • Varoma wraz z wkładem i pokrywą
  • motylek
  • koszyczek
  • osłona przed rozpryskiwaniem

Dodatkowo możesz dokupić osłonę noża miksującego, a gdy wybierasz się w podróż z Thermomix’em także torbę do jego przewożenia.

Naczynie miksujące z nożami

Naczynie miksujące, to można powiedzieć, serce Thermomi’xa. To w nim przygotowujemy potrawy, gotujemy i podsmażamy. Pojemność naczynia to 2,2litra. Wykonane jest z wysokiej klasy stali, tzw. „kwasówki”, oraz części odpowiadającej za mechaniczne połączenie z korpusem urządzenia. Integralną częścią naczynia miksującego jest odkręcana podstawa, wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego, oraz noże.

Nożom poświęcimy trochę więcej uwagi. Stworzone ze szlachetnej stali właściwie się nie tępią. W każdym razie użytkując normalnie Thermomix nie jesteśmy w stanie stwierdzić takiego momentu. Noże bowiem ostrzą się przy okazji kruszenia i mielenia lodu, oraz podczas zmywania z wykorzystaniem skorupek jajek, a co jakiś czas lód kruszymy i zmywamy ze skorupkami. Ich kształt jest tak przemyślany, by mogły pokroić najcieńsze liście (np koperek, sałatę, natkę pietruszki) i wyrobić ciasto niczym łopaty do wyrabiania ciast w profesjonalnych urządzeniach piekarniczych. Każdy z noży posiada ostrze tylko po jednej stronie. Dzięki temu, przy ustawieniu obrotów wstecznych, noże tylko mieszają potrawę nie rozdrabniając jej. Noże mieszają, ale też rozdrabniają i mielą. Dzięki nim bez wysiłku przygotujesz cudowne ciasto drożdżowe i każde inne, pasztety, placki ziemniaczane, ale też sałatkę jarzynową i surówkę w kilka sekund.

Noże są bardzo ostre, więc należy się z nimi ostrożnie obchodzić. Noże posiadają też specjalną wypustkę, za którą łapiemy, gdy chcemy wyjąć je z naczynia. Wypustka służy też jako trzpień do umieszczania w motylka w urządzeniu.

Pokrywa z miarką

Bez poprawnego założenia pokrywy nie ruszy urządzenie. Jest to więc bardzo ważna część Thermomix’a. Pokrywa jest zabezpieczona uszczelką. To pokrywa zapewnia bezpieczeństwo podczas pracy TM6. Pokrywa może służyć też jako podstawka pod naczynie miksujące.

Pokrywa posiada na środku otwór, który zamykany jest miarką. W miarce znajdziesz podziałki 50 i 100 ml. Miarka jest tak spasowana z pokrywą, że z jednej strony można swobodnie nimi razem operować, a z drugiej strony przecieknie przez ich „łączenie” np. olej przy robieniu majonezu, który powinien być lany cieniutką stróżką. Szpara między miarką a pokrywką przydaje się też przy wyciskaniu cytryny. Wyciskamy cytrynę na zamkniętą pokrywę. Sok ścieka do naczynia, a pestki pozostają. Ta dbałość o detale jest dla mnie oznaką jakości Thermomix’a

Kopystka

Cudowny przyrząd, bez którego nie wyobrażam sobie działania w kuchni. Kopystka wykonana jest z tworzywa sztucznego, oraz silikonu. Zaleca się, by tylko nią posługiwać się podczas przygotowywanie potraw w Thermomix. Silikonowa łopatka zadba o naczynie by się nie rysowało. Haczyk pomaga wyjmować koszyczek z naczynia miksującego, a kołnierz ochroni blat przed zabrudzeniem ale też zabezpieczy kopystkę przed wpadnięciem między noże, gdy mieszamy nią podczas pracy urządzenia.

Varoma

Najbardziej charakterystyczna część Thermomix’a, a zarazem bardzo często wykorzystywane. Varoma wykonana jest z tworzywa sztucznego. Składa się z trzech części: Varomy, wkładu Varomy, oraz pokrywy. Służy do gotowania na parze. Dzięki niej możesz gotować aż na 3 poziomach jednocześnie: w czasie, gdy w naczyniu miksującym będzie gotowała się zupa, na Varomie przygotujesz drugie danie z mięsem, lub rybą, i warzywami. Ale też pyszne kluski na parze, gdy w naczyniu będzie się pichcił sos do nich, oraz… ciasto.

Varoma to źródło nieskończonych inspiracji dla potraw dietetycznych. Przygotujesz na niej jajko sadzone, frittatatę, omlet, shakshukę bez tłuszczu, ale też cudowne wędliny i mięsa bez konserwantów. nie wyobrażam sobie odchudzania bez Varomy.

Motylek

Motylek jest niezbędny przy wykonaniu biały z białek, bezy, bitej śmietany i masła. Jest tak skonstruowany, by napowietrzał. Motylek pracuje w naczyniu miksującym usadowiony między nożami.

Koszyczek

Koszyczek tak, jak większość pozostałych akcesoriów, wykonany jest z tworzywa sztucznego. Posiada pokrywkę, oraz otwór, o który zahaczysz kopystkę, by wyjąć go z naczynia miksującego. Koszyczek ma wiele zastosowań. Możesz w nim gotować na parze i w wodzie. Przyrządzisz w nim ryż, kaszę, ziemniaki i inne warzywa, ale też np pulpety, czy wątróbkę. Uwielbiam kaszę i ryż gotowane właśnie w koszyczku. Od kiedy mam Thermomix, nie kupuję ryżu i kasz w woreczkach foliowych. Są pyszne bez nich, a na dodatek nie gotuję folii. Jest zdrowiej i bardziej eko.

Koszyczek służy też jako sitko do odcedzania produktów. Możesz nim też zabezpieczyć otwór pokrywy przy odparowywaniu potraw, by nie kipiały, czy chlapały.

Osłona przed rozpryskiwaniem

Osłona przydaje się podczas podsmażania. Szczególnie dobrze sprawdza się przy podsmażaniu wątróbki, która „lubi” pryskać. Osłona posiada otwory, które umożliwiają odparowanie nadmiaru płynu, a z drugiej strony zatrzymuje pryskający tłuszcz, podczas podsmażania i rumienienia. Nakładamy ją na pokrywę naczynia miksującego w miejsce miarki.

Osłona noża miksującego

Osłona noża miksującego jest bardzo przydatnym akcesorium, choć nie wchodzi w skład standardowego zestawu Thermomix. Osłonę nakładamy na noże, by ochronić produkty przed ich rozdrobnieniem, przez poruszające się noże, lub zniszczeniem, zaplątaniem folii przy gotowaniu metodą sous vide. Noże bowiem, poza trybem gotowania jajek, kręcą się zawsze. Z resztą ten ich ruch jest nie bez kozery. Poruszając się zapewniają cyrkulację wody, czy innych płynów podczas gotowania. Osłona także musi uwzględnić tę ich funkcję. Posiada więc specjalny kształt i otwory, które tę cyrkulację podtrzymują, jednocześnie chroniąc przygotowywaną potrawę. Dzięki osłonie noża miksującego możesz korzystać z trybu wolnego gotowania, oraz gotować większe ilości produktów, np ziemniaków, które zazwyczaj gotuje się w koszyczku, a który pomieści „tylko” 1 kg ziemniaków.

Mam nadzieję, że trochę przybliżyłam Ci akcesoria Thermomix TM6 . Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i poznać dokładniej Thermomix, napisz do mnie, lub zadzwoń (794946255). Jestem przedstawicielem Thermomix. Chętnie więc spotkam się z Tobą i pokażę jak działa urządzenie podczas wspólnego, bezpłatnego, gotowania.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także