Zastanawiasz się jak dorobić do pensji? – Podrzucam kilka pomysłów

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Zastanawiasz się jak dorobić do pensji, ale nie bardzo wiesz, co mogłabyś robić? W tym wpisie podrzucę Ci kilka pomysłów, może któryś z nich przypadnie Ci do gustu.

Pomysłów i sposobów na dorobienie do pensji jest mnóstwo

I naprawdę w wielu przypadkach nie potrzebujesz specjalnie inwestować, czego boi się wiele kobiet. To, co jest do zainwestowania to twój czas i determinacja. Bo nie oszukujmy się, kasa w przypadku większości dodatkowych zajęć nie leży na ulicy. Trzeba ją wypracować. Czasem trzeba się czegoś douczyć, czasem pozyskać klientów, a czasem też zainwestować jakieś środki. Nie mniej da się robić do pensji i to w niektórych przypadkach, tak dużo , że możesz zechcieć rzucić dotychczasową pracę i poświęcić się tylko temu. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Ile chcesz pracować, jak bardzo chcesz się zaangażować i… ile masz cierpliwości. Bo niestety nie zawsze zysk przychodzi od razu. W przeciwieństwie do stałej pracy na etat, gdzie pensję masz zawsze na czas, tutaj na efekty, być może będziesz musiała poczekać.

Najważniejsze, żebyś pamiętała, że żadna praca nie hańbi. Może Ci się coś wydawać np. „niepoważne” , możesz myśleć, że w twoim wieku, już nie wypada robić takich rzeczy. Ja robię i robiłam mnóstwo rzeczy, które teoretycznie przystoją młodym dziewczynom i czasem się zastanawiałam, czy to nie wstyd, że stara baba biega za dzieciakami w stroju klowna. Ale wiesz co? Po przemyśleniu miałam to gdzieś.

Od czego zacząć

Zacznij od zastanowienia się, co lubisz robić, co umiesz, w czym jesteś dobra, jakie masz predyspozycje. Wielu rzeczy można się też po prostu nauczyć. Pomyśl też, czy jesteś osobą przedsiębiorczą, która sama będzie szukała klientów i możliwości, czy jednak wolisz, aby ktoś wszystko ogarniał, a Ty tylko spokojnie pracowała.

Jak już będziesz to wszystko wiedziała, poszukaj odpowiednich kursów/książek jeśli potrzebujesz się dokształcić, lub poszukaj pracy 🙂 Wejdź na pracuj.pl. OLX, Gratkę, Zapisz się do odpowiednich grup na Facebook, popytaj znajomych. Zrób pierwszy krok.

Rozliczanie dodatkowego zarobkowania

Do wykonywania wielu zajęć w sposób legalny, będziesz musiała założyć działalność gospodarczą. Na szczęście, jeśli jesteś zatrudniona na etat, stałe koszty to składka zdrowotna ZUS, oraz podatki od zysków, które wypracujesz. W przypadku wielu zajęć, możesz pracować na umowę – zlecenie, lub umowę o dzieło. Kwestia wyboru i dogadania z ewentualnym pracodawcą.

„Jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję”

Kto mnie zna osobiście, ten wie, że jestem „kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję”. Wychodzę bowiem z założenia, że jak potrzebuję pieniędzy, to nie biadolę, tylko rozglądam się dookoła i zastanawiam, co mogę robić, żeby zarobić. Byłam instruktorem zumby, instruktorem żeglarstwa, instruktorem snowboardu, prowadziłam rejsy, byłam opiekunką na koloniach, opiekowałam się dziećmi, organizowałam mini półkolonie u siebie w domu, prowadziłam animacje na imprezach mniejszych i większych, robiłam warsztaty decoupage i robienia mydełek glicerynowych, pracowałam jako copywrighter i udzielałam korepetycji z angielskiego, oraz lekcji fortepianu, gitary i śpiewu. Sprzedawałam gotowe, ubrane choinki na bazarze i sama nie pamiętam, co jeszcze. Teraz jestem przedstawicielem Thermomix, robię na szydełku torebki, prowadzę bloga.

Właściwie mogłabym na tym zakończyć swój wpis, ponieważ podałam Ci już sporo pomysłów. Pozwól, że jednak troszkę rozwinę tę listę zajęć, które możesz wykonywać i nieco ją poszerzę o zajęcia, których ja się nie podjęłam:

Praca przez internet

Praca przez internet jest o tyle fajna, że możesz wykonywać ją nie ruszając się z domu. Tego typu praca dobra jest nie tylko dla domatorek, ale też np. dla mam, które nie mają z kim zostawić dzieci, lub nie chcą dzieci zostawiać (z resztą bardzo słusznie, bo dzieci bardzo szybko rosną i wyfruwają z gniazda).

Prowadzenie bloga, Instagrama, Facebooka, kanału na You Tube

Prowadząc bloga, lub rozwijając konto na IG, czy FB, głównie zarabia się na reklamach, które reklamodawcy umieszczają na twoim medium. Blogi, lub /i profile mogą być o wszystkim. Najpopularniejsze są chyba kulinarne i dziecięce, modowe, DIY i ogólne o życiu. Ale jeśli robisz coś ciekawego, to też może stać się tematem bloga.

Możesz też wykorzystać blog/IG/FB do sprzedaży czegoś, co wytwarzasz, np. rękodzieła, tortów, kosmetyków itp. Możesz też za ich pomocą sprzedawać swoją wiedzę, tworząc kursy i e-booki. O tym jak zacząć zarabiać na blogu pisałam TUTAJ

Ten sposób zarabiania wymaga sporo odwagi, gdyż sprzedajesz mniej, lub bardziej swoją prywatność i wystawiasz się na ocenę innych, co nie zawsze jest łatwym doświadczeniem.

Pisanie tekstów na zamówienie, czyli copywrithing

Copywrithing nie jest trudny. Pisanie tekstów, to najczęściej pisanie tekstów pod tzw SEO, czyli podnoszących pozycję strony w Google. Tekst ma zawierać odpowiednie słowa kluczowe, odpowiednie frazy itp. Na początku może Ci się to wydawać nie do ogarnięcia, ale dasz radę. Nie są to teksty literackie. Mają być po prostu sprawne technicznie. Istnieją specjalne agencje skupiające copywrither’ów np. Influe. Niestety dość kiepsko płacą.

Wypełnianie płatnych ankiet i klikanie reklam

Dla mnie temat jest dość odległy, więc niewiele mogę się wypowiedzieć. Jednakże zaznaczam temat, który możesz sobie samodzielnie rozeznać.

Prowadzenie sklepu internetowego

Jeśli masz pomysł na własny towar i masz środki do zainwestowania, załóż sklep internetowy. Możesz też, jeśli czujesz się na siłach, prowadzić sklep internetowy komuś innemu. W ogłoszeniach o pracę, często widzę takie oferty.

Praca przedstawiciela marki

Ja np. pracuję jako przedstawiciel Thermomix. Moja praca polega na dotarciu do potencjalnych klientów, przedstawienie Thermomixa i zaoferowanie go do sprzedaży. Oczywiście bardzo Cię zapraszam do naszego zespołu, jeśli masz ochotę spróbować swoich sił. W ten sam sposób możesz oferować kosmetyki, chemię gospodarczą, sprzęt AGD. Taka praca wymaga dużej komunikatywności, odwagi i determinacji. Jednak może przynosić bardzo wymierne korzyści. A jak dobrze się postarasz, może stać głównym , dobrym źródłem utrzymania. Ja wybrałam Thermomix, ponieważ jest to doskonały produkt i wiem, że nie sprzedaję, czy ciskam ludziom czegoś, a oferuję ogromne ułatwienie w gotowaniu i w całym stylu życia.

Udzielanie korepetycji, opieka nad dziećmi, pomaganie w odrabianiu lekcji

Tutaj wg. umiejętności. Jeśli czujesz się na siłach, udzielaj korepetycji. Jeśli nie, może możesz odbierać dzieci ze szkoły i odrabiać z nimi lekcje, albo po prostu opiekować się dziećmi podczas nieobecności rodziców. Aby zacząć, po prostu popytaj znajomych, rozwieś ogłoszenia na osiedlach itp

Sprzątanie, mycie okien, robienie zakupów

Nawet nie wyobrażasz sobie jak wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Dużo pracują i zwyczajnie nie mają czasu zając się domem. Są też osoby starsze, które na takie zajęcia nie mają siły. Rozejrzyj się w okolicy, popytaj znajomych. Rozwieś ogłoszenia. Ogłoś się na OLX , czy w Gratce, na swoim FB. Nie ma się co wstydzić.

Prowadzenie animacji dla dzieci i dorosłych

Tutaj dobrze ukończyć odpowiednie kursy, ale jeśli jesteś pomysłowa, masz dużo energii i charyzmy, lubisz ludzi, lubisz dzieci, poradzisz sobie i bez kursów. Są dwie drogi takiej kariery: albo robisz animacje na własną rękę (inwestujesz w akcesoria, szkolenia itp), albo zatrudniasz się w firmie animacyjnej. Firmy takie bardzo często szkolą swoich animatorów. W tej chwili jest to bardzo modny i pewny biznes (oczywiście jak nie ma lockdown’u).

Prowadzenie warsztatów, lub kursów on-line i w realu

Jeśli coś potrafisz, czemu nie podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami? Spróbuj wejść we współpracę ze szkołami, domami kultury, domami seniora itp. Możesz też robić kursy on-line, choć to wymaga trochę więcej zachodu, ale jest jak najbardziej wykonalne.

Zostań instruktorem fintess, trenerem personalnym

Tu bez specjalistycznych szkoleń się nie obejdzie. Ale, moim zdaniem warto. Sama przez lata prowadziłam Zumbę jako licencjonowany intstruktor i sama zastanawiałam się kto ma więcej korzyści (poza materialnymi) z tego, czy ja czy moje Zumbabki. Praca instruktora jest idealna na dorobienie sobie do wypłaty. Bierzesz tyle godzin zajęć w klubach, ile jesteś w stanie. Może to być jedna godzina nawet. Albo kilka godzin w tygodniu. Z tego, co mi wiadomo, dobrych instruktorów brakuje, więc…

Wykonywanie i sprzedaż rękodzieła

Jeśli lubisz i potrafisz tworzyć różne rzeczy, spróbuj je sprzedawać. Zacznij od oferowania ich na swoim profilu Facebook, Instagram, Pinterest. NA FB są grupy dla osób sprzedających/ kupujących rękodzieło. Wystarczy poszukać. Pamiętaj o jakości zdjęć i pokazywaniu przedmiotu z różnych stron. Jak okrzepniesz, możesz kręcić laify, czyli transmisje na żywo i podczas nich sprzedawać swoje produkty.

Z czasem możesz też założyć swój sklep internetowy, lub sprzedawać poprzez portale typu Allegro, OLX, Etsy itp

Pieczenie ciast i tortów, robienie pierogów na zamówienie

Nawet nie wiesz, ile osób chciałoby mieć domowe ciasto, lub pierogi, a nie ma kiedy ich przygotować. Szczególnie w okresie świątecznym, taka usługa cieszy się popularnością. Jeśli potrafisz piec, lub gotować , śmiało oferuj swoje usługi na FB, rozwieś ogłoszenia w okolicy, powiadom znajomych itp. Znam osoby, które w ten sposób sobie całkiem fajnie dorabiają do pensji.

Rozwożenie pizzy itp

i wszystkich innych fast foodów. Robisz to kiedy chcesz i kiedy masz czas. Dowozisz autem, lub rowerem. Z tego, co wiem kurierów ciągle brakuje.

Pomysłów jest mnóstwo, tyle ile jesteśmy w stanie wymyślić. Najważniejsze, to zacząć. Oczywiście nie podaję Ci przepisów na rozpoczęcie każdego z zajęć, ale myślę, że jak zakiełkuje w Tobie pomysł, to zrobisz wszystko, żeby go zrealizować i znaleźć drogę do rozpoczęcia nowej działalności. Na pewno Ci się uda. Wierzę w Ciebie.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także