Masz kłopot, co zrobić z jedzeniem po świętach? Nie jest to fajne uczucie, prawda? Szkoda żeby się zmarnowało. Też niestety mi się zdarza kupić i przyrządzić zbyt wiele.
Jakoś tak za dużo tego jedzenia zazwyczaj kupujemy. Nie wiem, czy to ze strachu, że czegoś może zabraknąć (ja na pewno kupuję więcej z tego powodu – przyznaję bez bicia), czy z poczucia, że na święta musi być na bogato? W każdym razie prawie każdemu się zdarza kupować i produkować jedzenia na święta za dużo.
Ponoć statystyczny Polak wyrzuca prawie 5kg jedzenia na tydzień, a w święta wartość ta potrafi wzrosnąć aż dwukrotnie! Jeśli statystyki nie kłamią, każdemu z nas się przyda odrobina pomysłów na to co zrobić z jedzeniem po świętach. Dlatego chciałabym Ci podrzucić kilka sposobów na to, aby produkty i potrawy się nie zmarnowały.
Przed i w trakcie świąt
Już przed świętami możesz zadbać, aby nie było nadmiarów dokładnie planując, ale tekst piszę po świętach, więc jakby musztarda po obiedzie, prawda? Tym bardziej, że jak już wspominałam, takie planowanie okazuje się bardzo trudne. Możesz za to już w trakcie świąt dbać o to, by potrawy się nie psuły. Często brakuje miejsca w lodówce i zostawiamy produkty po prostu w kuchni na blacie. Postaraj się, jak tylko to możliwe, przekładać potrawy w coraz mniejsze naczynia i chować je do lodówki. Chodzi mi o sytuację, gdy np. dwie łyżki zupy nadal pozostają w wielkim garnku, a można ją przelać do małego pojemnika i włożyć do lodówki. Trochę jest z tym zachodu i pamiętania, ale bardzo przedłuża żywotność potrawy.
Zawekuj
Wiele potraw możesz po prostu zawekować. Do wekowania nadają się sosy, zupy, bigos i kapusta z grochem. Wystarczy, że zagotujesz ponownie potrawę, a następnie włożysz gorącą do słoików, dokładnie zakręcisz i obrócisz do góry dnem. W ten sposób przedłużysz ważność potrawy o 2-3 tygodnie.
Zamroź
Mrożenie na pewno pomoże w przechowaniu potraw aż do momentu, gdy za nimi zatęsknisz. Jednak nie wszystko można mrozić. Różne są też długości przechowywania potraw w stanie zamrożenia.
Pamiętaj, aby przed zamrożeniem odpowiednio zapakować produkty, tak, by były zamknięte. Otwarte wysuszą się podczas mrożenia. Nie wolno też mrozić jedzenia po raz drugi.
Możesz zamrozić:
- Sernik, makowiec, piernik, ciasto drożdżowe (do 3 miesięcy)
- Pierogi, krokiety, uszka (do 3 miesięcy)
- Ryby – zarówno surowe, jak i te pieczone, smażone i gotowane (do 4 miesięcy)
- Bigos, kapustę z grochem, kapustę z grzybami (do 3 miesięcy)
- Zupy (grzybowa, barszcz czerwony)
- Pieczywo (do 4 miesięcy)
- Mięso (do 4 miesięcy)
Nie zamrażaj:
- Ciast z kremem, galaretką bitą śmietaną
- Sałatki jarzynowej
- Ryby w galarecie
- Owoców cytrusowych
- Ugotowanych jajek
Zapakuj próżniowo
Fantastycznym sposobem przechowywania żywności jest jej pakowanie próżniowe. Dania zapakowane próżniowo (czyli po usunięciu powietrza z opakowania i szczelnym zamknięciu), można przechowywać aż pięciokrotnie dłużej.
Przerób
Części produktów i potraw możesz też dać „drugie życie” i wykorzystać jako składnik innych potraw. I tak:
- Sałatkę jarzynową
Możesz przerobić na… pyszną, kremową zupę. Podsmaż na maśle, lub oliwie czerstwe pieczywo i cebulę. Dodaj sałatkę i zalej wodą. Pogotuj kilkanaście minut, dodaj sól, pieprz, a następnie zblenduj ( w Thermomix 1minuta, obroty zwiększane stopniowo od 5 do 10)
- Kapustę z grochem, bigos, kapustę z grzybami
Możesz przesmażyć, lekko przemielić i zrobić z nich pyszny farsz do krokietów, naleśników, czy tarty
- Resztki wędlin i kotlety mięsne
Wykorzystaj do sylwestrowego bigosu, lub jako element chłopskiej zapiekanki
- Mięsa pieczone, lub z rosołu
Przerobisz też na pasztet (wystarczy zmielić, dodać trochę gotowanych warzyw i przyprawy), kotlety mielone, farsze do krokietów, pasztecików, pierogów itp
- Buraki z barszczu
Zetrzyj, dodaj łyżkę masła, trochę cukru, trochę soku z cytryny, sól i pieprz, podsmaż – wyjdzie super dodatek do obiadu, albo starte buraki połącz z chrzanem – będziesz miała ćwikłę. Buraki wykorzystasz też do pysznej sałatki – wystarczy pokroić w kostkę, dodać kozi ser, gruszki, włoskie orzechy, doprawić sosem winegret . Możesz też zrobić z nich fajne burgery wegetariańskie (na Cookidoo.pl – platformie Thermomixa, znajdziesz mnóstwo przepisów).
- Ciasta kruche, drożdżowe piaskowe
Przerób na bajaderki. Chyba wszyscy kochamy taką formę poświątecznych ciast.
- Rosół
Z mięsa z rosołu i samego wywaru z warzywami zrobisz pyszną potrawkę: Mięso oczyść z kości i rozdrobnij na mniejsze kawałki, warzywa (poza porem) pokrój w kostkę, zalej wodą z rosołu. Zabiel zasmażką z 2 łyżek masła i łyżki mąki, dodaj sól i pieprz do smaku. Sam wywar możesz też wykorzystać jako bazę do innych sosów.
- Warzywa z rosołu
Możesz wykorzystać do zrobienia sałatki warzywnej, lub kotletów warzywnych, albo jako element zapiekanki z makaronem.
- Kromki chleba, bułki
Mój smak dzieciństwa, czyli chleb podsmażany na maśle, to świetne wykorzystanie czerstwego chleba. Możesz potrawę wzbogacić maczając przed podsmażeniem chleb w rozmieszanym jajku, lub mleku – dzieciaki to uwielbiają. Jeśli chleb zostanie w całości ponakrawaj go, przełóż serem i szynką, wsuń odrobię masła między nacięcia, dodaj czosnek, posyp ziołami i zapiecz. Na pewno zniknie w chwilę. Czerstwe bułki dobrze wysusz i zrób z nich bułkę tartą ( z Thermomixem zajmie to dosłownie chwilkę).
- Smażona ryba
Świetnie smakuje w zalewie octowej. Możesz więc przygotować taką rybę w zalewie, a następnie zawekować. Na Sylwestra będzie pod wódeczkę, jak znalazł
- Ryba po grecku
Ostatnio mój Karol wymieszał ją na patelni z podsmażonym makaronem (ze świątecznego rosołu), dodając nieco ketchupu. Muszę przyznać, że wyszło fajne danie obiadowe.
Oddaj potrzebującym
Jeśli nie masz czasu na przerabianie, ani miejsca na przechowywanie żywności pozostałej po świętach, albo po prostu masz dobre serce, podziel się żywnością z potrzebującymi oddając ją do społecznych lodówek, lub odpowiednich organizacji działających w twojej miejscowości. Pamiętaj tylko, że potrzebujący to także ludzie i należy im się szacunek. Nie dawaj napoczętych potraw, przeterminowanych itp. Daj to, co sama byś zjadła w tej chwili.