Koszty związane z ogrzewaniem pomieszczeń sprawiają, że sezon grzewczy to dla wielu osób okres niekorzystny pod względem finansowym. Rozwiązania, jakich dostarczają dostępne na rynku systemy, nie zawsze są satysfakcjonujące. Czasem chodzi o słabą efektywność urządzenia, innym razem właśnie o związane z ogrzewaniem koszty.
Choć elektryczne urządzenia grzewcze przedstawiane są jako jedne z wygodniejszych dla użytkowników, to wiele osób obawia się związanych z ich eksploatacją rachunków za energię. Tymczasem na rynku pojawiły się energooszczędne grzejniki elektryczne, które – dzięki połączeniu różnych systemów grzewczych – są tańsze od tych standardowych, wydajne i wygodne w użytkowaniu.
Skąd u producentów pomysł na energooszczędne grzejniki elektryczne? – Chodziło o to, aby zoptymalizować koszty związane z ogrzewaniem, ale jednocześnie pozostać przy rozwiązaniu wygodnym i przyjaznym dla środowiska. To właśnie mogą nam zaoferować nowoczesne grzejniki Klima oraz Deko. Jednym z ich największych atutów jest niskie zużycie energii elektrycznej. Na tym jednak nie koniec ich zalet.
Energooszczędne grzejniki Klima
W elektrycznych grzejnikach Klima zastosowano dwa niezależne systemy grzewcze. Producent zaprojektował urządzenie w taki sposób, by z każdego z nich wydobyć same zalety. Dzięki temu uzyskał grzejnik promienno-konwekcyjny, wyróżniający się niskim zużyciem energii, wydajnością pracy oraz eleganckim designem, który sprawia, że urządzenie grzewcze może zostać zamontowane w reprezentacyjnej części domu bez szkody dla jej walorów wizualnych.
Zastosowane w grzejnikach Klima systemy to ogrzewanie konwekcyjne oraz promieniowanie podczerwone. Element aluminiowy, czyli ogrzewanie konwekcyjne szybko ogrzewa pomieszczenie do pożądanej temperatury. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala skrócić czas przebywania w wychłodzonych pomieszczeniach. Doskonale sprawdza się, gdy domownicy wracają do mieszkania po dłuższej nieobecności i chcą szybko zagrzać wnętrze. Ogrzewanie konwekcyjne po osiągnięciu odpowiedniej temperatury wyłącza się i wtedy działa wyłącznie promieniowanie podczerwone, które utrzymuje temperaturę na stałym poziomie, pobierając przy tym niewiele mocy. Grzejnik ma wbudowany elektroniczny termostat, który samodzielnie wybiera, który system ma działać w danej chwili, uzależniając wybór od panujących we wnętrzu warunków. Został zaprojektowany w taki sposób, by priorytetem dla całego układu była praca panelem na podczerwień, dzięki czemu urządzenie zawsze próbuje ogrzewać wnętrze przy najniższym możliwym zużyciu energii, dostosowując moc do aktualnej temperatury we wnętrzu. Dodatkową zaletą grzejników elektrycznych Klima jest:
- czujnik ruchu, który wykrywa obecność użytkowników w pomieszczeniu;
- czujnik otwartego okna;
- odczyt temperatury we wnętrzu;
- miernik zużycia energii elektrycznej.
Grzejniki elektryczne Deko
Deko, podobnie jak wspomniana wyżej Klima, to promiennikowo-konwekcyjny grzejnik elektryczny. Jest urządzeniem hybrydowym z trzema bardzo wydajnymi elementami grzejnymi. Dwa z nich to elementy aluminiowe, które odpowiadają za szybkie ogrzanie pomieszczenia do określonej przez użytkownika temperatury. Ich zaletą jest również to, że natychmiast reagują na zmiany temperatury otoczenia. Nad nimi znajduje się panel grzewczy, działający na podczerwień. Jego cechą charakterystyczną jest duża powierzchnia, z której w sposób ciągły odbywa się emisja ciepła. Umożliwia to utrzymanie we wnętrzu stałej temperatury i zapewnia komfort użytkowania pomieszczenia.
O tym, jakie zalety niesie ze sobą wykorzystanie podczerwieni, przeczytamy na stronie Econovli.
Grzejnik elektryczny Deko pracuje zmienną mocą, pobierając w trybie promieniowania zaledwie 20% jego nominalnej mocy, tj. ok. 200 – 220W. W przypadku załączenia się systemu ogrzewania konwekcyjnego (elementy aluminiowe) pobór mocy będzie wynosił 800W, a przy wspólnej pracy obu systemów (czyli w trybie hybrydowym) 1000W. Grzejnik Deko – podobnie jak Klima – posiada wbudowany w urządzenie termostat, który na podstawie panujących we wnętrzu warunków sam dobiera, w jakim trybie powinien pracować. Minimalizuje w ten sposób pobór energii, wybierając opcję najkorzystniejszą pod względem mocy. Również w tym przypadku priorytetowo traktowana jest praca panelem na podczerwień.
Zaletą grzejnika Deko jest jego delikatny, smukły kształt. Grzejnik jest przeznaczony do montażu w układzie pionowym. Ma 120 cm wysokości i tylko 43 cm szerokości. Nowoczesna stylistyka i niewielka grubość (zaledwie 8 cm) sprawiają, że doskonale odnajduje się we współczesnych wnętrzach. Dużą zaletą urządzenia jest zdolność płynnego dopasowania mocy, z jaką pracuje, do temperatury otoczenia. Grzejnik został wyposażony w odbiornik, co pozwala na wykorzystanie programatora Zefiro do ustawienia zróżnicowanych temperatur na każdy dzień tygodnia. Stwarza to możliwość dodatkowego obniżenia zużycia energii i uzyskania oszczędności.
Ogrzewanie do mieszkania, biura i zamku…
Czy energooszczędne grzejniki Deko i Klima mają wiele zalet? – Jak się okazuje, jest ich wystarczająco dużo, by mogły zagościć w naszych mieszkaniach, pomieszczeniach komercyjnych, a nawet obiektach tak dużych, jak zamkowe wnętrza. Elektrycznymi grzejnikami hybrydowymi jest ogrzewany między innymi średniowieczny zamek w Malborku. Ten sam system grzewczy zastosowano w Bramie Nizinnej w Gdańsku. Warto zainteresować się nim i wypróbować we własnym mieszkaniu.