Zdrowe rośliny doniczkowe – czy masz je w domu?

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Czy wiecie, że niektóre rośliny, które znajdują się w naszych domach, nie tylko są ich ozdobą, ale mają też dobroczynny wpływ na nasze otoczenie i na nasze zdrowie?

Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile wdychamy codziennie szkodliwych substancji znajdujących się w naszych mieszkaniach. Ogromnym sprzymierzeńcem w walce o czyste powietrze i dezaktywację szkodliwych wyziewów mogą być dla nas właśnie niepozorne, kupowane dla ozdoby, rośliny doniczkowe.

Co nas truje w domu?

Smog elektromagnetyczny – promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne i elektryczne

Trichloroeten – toksyczna substancja, stosowana w rozpuszczalnikach i preparatach do czyszczenia chemicznego

Benzen – używany do produkcji tworzysz sztucznych, lakierów i farb. Trucizna groźna bo toksyczna i rakotwórcza

Toulen – używany do produkcji perfum, farb, klejów i środków czyszczących

Amoniak – substancja często spotykana w naszych domach. Składnik wielu środków czyszczących, oraz tuszu do drukarek. Bardzo niebezpieczny. Stężony powoduje bóle głowy, a nawet problemy z układem oddechowym.

Formaldechydy – konserwanty stosowane np. w kremach, lakierach do paznokci i innych kosmetykach, oraz w papierosach. Również źle wpływają na układ oddechowy, a także na skórę i wątrobę. Osłabiają też naszą odporność.

Ksylen – używany do produkcji lakierów i środków konserwujących drewno, jest kolejną na liście substancją rakotwórczą

Jakie rośliny przyjdą nam z odsieczą?

Sansewieria – inaczej „język teściowej”, oczyszcza powietrze z formaldechydów, pochłania dwutlenek węgla i wytwarza tlen

Zroślicha – zapobiega podrażnieniu błon śluzowych likwidując detergenty i amoniak

Bluszcz pospolity – usuwa z powietrza trojchloroetylen, benzen, formaldechydy, toulen i ksylen

Nefrolepis i inne paprotki – Wydzielają dużo tlenu, oraz jonizują ujemnie powietrze, dobrze podlewane zwiększają wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Figowiec – inaczej fikus – szczególnie polecany do domów palaczy. Pochłania benzen, formaldechydy i amoniak

Skrzydłokwiat – usuwa formaldechydy, oraz benzen

Dracena – świetnie się sprawdzi w domach, gdzie pali się w piecu. Neutralizuje bowiem tlenek węgla (czad). Oczyszcza także powietrze z trójchloroetylenu, ksylenu, formaldechydów i benzenu.

Gerbera Jamesona – znana z kwiaciarni jako kwiat cięty, także doskonale sprawdza się jako roślina doniczkowa. Doskonale nawilża powietrze. Usuwa formaldechydy i toksyny z otoczenia.


Zielistka – także sugerowana posiadaczom pieców, chroni przed czadem (tlenkiem węgla), oraz promieniowaniem elektromagnetycznym, likwiduje formaldehydy

Daktylowiec i inne palmy – kolejne rośliny nawilżające powietrze, oraz usuwające z naszego otoczenia ksylen, toluen, amoniak, benzen, formaldechydy, trojchloroetylen.

Aglaonema – ta piękna roślinka o białych, lub czerwonych wybarwieniach na liściach, usunie z powietrza toluen, amoniak i benzen

Ciekawe ile z tych roślin macie w domu. Ja kilka z przedstawionych gatunków mam przypadkiem, a kilka postawiłam w mieszkaniu już całkiem świadomie.

Wszystkiego zielonego 🙂

Artykuł powstał na podstawie materiałów z portalu lifestyle’owego CityMag.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także