Co czytanie wierszy może dać naszym dzieciom?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Wprowadzanie dzieci w świat literatury to bardzo ważna kwestia wychowania – w końcu to jeden z lepszych sposobów na to, by ukształtować mądrego człowieka. Dobrym sposobem na rozpoczęcie przygody malucha z czytaniem jest zapoznanie go z poezją dla dzieci. Forma jest prosta i atrakcyjna dla kilkulatków, którzy często są w stanie szybko nauczyć się danej rymowanki, a korzyści płynące z czytania dziecku poezji są niezliczone.

Nauka języka polskiego

Choć z perspektywy osoby dorosłej może się to nie wydawać takie oczywiste, proste i rymowane wierszyki dla dzieci stanowią dla nich ogrom nowych informacji. Poprzez poznanie takiego wiersza maluch odkrywa nowe słowa, a zatem też dźwięki, zwroty i struktury zdań. Może to mieć bardzo korzystny wpływ na jego poziom ojczystego języka, ponieważ im mózg jest młodszy, tym bardziej chłonny. Warto też wiedzieć, że dzieci mają z reguły niezwykle dobrą pamięć, więc są w stanie zapamiętać i recytować sporą liczbę wierszyków dla nich przeznaczonych. Im więcej ich poznają, tym bogatsze będzie ich słownictwo i poprawniejsze zdania, które będą konstruować. Osłuchiwanie się i nauka wierszy jest zatem naprawdę rozwijająca, a przy tym wszystkim stanowi dla dzieci zabawę – nawet nie zdają sobie sprawy z tego, kiedy uczą się tak wielu nowych rzeczy.

Wyobraźnia niemająca granic

Inną dziedziną, która jest mocno rozwijana podczas wspólnego czytania poezji, jest dziecięca wyobraźnia. Tutaj również powinniśmy przypomnieć sobie, jak to było mieć jeszcze zaledwie kilka lat i prawie niczego nie wiedzieć o otaczającym nas świecie. Wtedy niewiele było trzeba, żeby nas czymś zafascynować albo zadziwić. Tak samo ma się sprawa z dziećmi – wiersze, które im czytamy, najczęściej przedstawiają im zupełnie nowy świat. Stwarza to dużo przestrzeni dla kreatywności. Dziecko nie dość, że pozna nowe pojęcia, to będzie sobie to wszystko wyobrażało i, jak to najczęściej bywa, dodawało własne elementy. Pomysłowość maluchów podczas czytania poezji jest bardzo rozbudzona.

Rozwój emocjonalny

Emocje to dla naszych pociech jeszcze niezbyt dobrze zbadany teren. Dopiero wkraczają w etap, w którym uczą się je rozpoznawać i sobie z nimi radzić. Czytanie im wierszy może pomóc w kształtowaniu wrażliwości i dojrzałości emocjonalnej dziecka. Słuchając wierszyków i przeżywając wszystko razem z bohaterami, dzieci uczą się odnajdywać w różnych sytuacjach oraz odczuwać radość, która płynie z kultury i literatury.

Ćwiczenie wymowy

Recytowanie wierszyków to też dość popularne ćwiczenie logopedyczne. Struktura wiersza i wypowiadanie go na głos pomaga w przetworzeniu właściwej wymowy danego słowa. Dzięki recytowaniu ćwiczy się też tempo wypowiedzi i poprawne stawianie akcentu.

Jakie wiersze warto wybrać?

Wcale nie zaszkodzi pokusić się o te najbardziej popularne w kategorii dziecięcych wierszy. Z pomocą przychodzi na przykład Jan Brzechwa. Do klasyki dziecięcej literatury należą też autorzy tacy jak Julian Tuwim i Maria Konopnicka. Są absolutnie ponadczasowi, a przy ich wierszach dorastają kolejne pokolenia. Jeśli chodzi o Jana Brzechwę, jego twórczość zdecydowanie będzie mogła zaspokoić ciekawość świata dziecka, która przecież jest ogromna. Utwory poety wprowadzają maluchy w świat przygód, którego bohaterami często są zwierzęta. Są też niezwykle humorystyczne, co pomaga dziecku w wykształceniu poczucia humoru. Najbardziej znane i doceniane wiersze Brzechwy to między innymi „Kaczka dziwaczka” czy „Leń”. Również bardzo dowcipne i posiadające morał wiersze pisał Tuwim, autor „Lokomotywy”, „Ptasiego radia” oraz „Okularów”. Świat zwierząt, lasu i wiejskiej przyrody pomaga odkryć Maria Konopnicka z wierszami takimi jak „Podróż na bocianie”.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także