Ćwiczenia na łokieć tenisisty – by uniknąć ponownej kontuzji

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Łokieć tenisisty to jedna z najczęstszych dolegliwości występujących w obrębie stawu łokciowego. Nabawić się jej może tak naprawdę każdy, a najbardziej narażone są osoby wykonujące powtarzalne kombinacje ruchowe. Problem więc w szczególności dotyczy sportowców i pracowników biurowych. Dobra informacja jest taka, że dzięki wczesnej interwencji można pozbyć się przykrych objawów. Dowiedz się, jak wyleczyć łokieć tenisisty. Poznaj ćwiczenia na łokieć tenisisty, które warto robić, by szybko i skutecznie uporać się z bólem.

Łokieć tenisisty – co to jest?

Mianem łokcia tenisisty określa się zespół nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Choroba cechuje się występowaniem zmian przeciążeniowych w okolicy ścięgien mięśni prostowników nadgarstka.

Nazwa przypadłości jest myląca, bo sugeruje, że dotyczy ona wyłącznie tenisistów, co nie do końca jest prawdą. Narażeni na jej wystąpienie są wszyscy ci, którzy wykonują powtarzalne ruchy ręką. Zalicza się do nich m.in. wyprost nadgarstka połączony z rotacją wewnętrzną i zewnętrzną. Przy nieustannym wykonywaniu wspomnianych ruchów z czasem dochodzi do upośledzenia czynności nadgarstka i zaczyna boleć łokieć.

Jak leczyć łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty to nie stan zapalny, dlatego przyjmowanie leków przeciwzapalnych nie rozwiąże sprawy. W przypadku silnych dolegliwości bólowych stosować można leki przeciwbólowe np. Diky spray. Produkt ten przeznaczony jest do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Dzięki obecności w składzie olejku miętowego naniesiony na skórę zapewnia przyjemny efekt chłodzenia.

Stosując leki przeciwbólowe, choć złagodzimy dotkliwe objawy, to nie zlikwidujemy źródła bólu. W leczeniu łokcia tenisisty najlepsze efekty dają masaże, fizjoterapia i metody z zakresu fizykoterapii. Wskazane są także specjalne ćwiczenia na łokieć tenisisty.

Ćwiczenia na łokieć tenisisty – jakie warto robić?

Ćwiczenia na bolący łokieć pod warunkiem, że są wykonywane regularnie, przynoszą mnóstwo korzyści. Przede wszystkim łagodzą dolegliwości bólowe i przyspieszają regenerację tkanek. Dodatkowo poprawiają mobilność łokcia i nadgarstka, utrzymują prawidłową ruchomość stawów oraz odciążają i wzmacniają uszkodzone partie mięśniowe.

Przykłady ćwiczeń polecanych na łokieć tenisisty.

  • Usiądź wygodnie na krześle i unieś rękę do poziomu barku. Utrzymując wyprost w stawie łokciowym, staraj się drugą ręką delikatnie rozciągać mięśnie prostowników. W tym celu pogłębiaj zgięcie nadgarstka w tej pozycji. Postaraj się utrzymać ręce w tej pozycji przez 15-30 sekund. Ćwiczenie powtórz 4-5 razy.
  • Dalej siedząc na krześle, wyprostuj rękę w łokciu i unieś ją przed siebie na wysokości oczu, dłoń zaciśnij w pięść i skieruj do dołu. Drugą ręką chwyć dłoń i stopniowo ją zginaj, tak aby nadgarstek uniesionej ręki się rozciągał. Gdy poczujesz rozciąganie, zaprzestań dalszego zginania. Pozostań w takiej pozycji przez 10-20 sekund i powtórz ćwiczenie 3 razy.
  • Teraz dosuń krzesło do stołu. Siedząc wygodnie, oprzyj przedramię na zwiniętym kocu lub ręczniku położonym na stole. Ręka w łokciu ma być wyprostowana. Chwyć dłonią dowolny przedmiot stanowiący obciążenie, np. 0,5-kilogramowy ciężarek lub małą butelkę z wodą. Teraz wykonuj powolne ruchy wyprostu nadgarstka. Ćwiczenie powtórz dwukrotnie po 10 powtórzeń.

Powyższe ćwiczenia są często zalecane przez fizjoterapeutów. Nie oznacza to jednak, że pomogą one na wszystkie kontuzje łokcia. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego w razie wystąpienia urazu najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą, który oceni skalę uszkodzeń i dobierze odpowiedni plan treningowy.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także