Jak leczyć chrapanie?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Chrapanie to bardzo przykra dolegliwość. Jest przyczyną niewyspania. Chrapanie to bardzo często jeden z objawów bezdechu sennego. Bezdech senny jest już schorzeniem niebezpiecznym. Może stać się przyczyną nadciśnienia, zawału,niedotlenienia mózgu. To z powodów zdrowotnych osoby, które chrapią powinny postarać się o wyleczenie tej dolegliwości.

Jakie mogą być przyczyny chrapania?

Chrapanie dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Jednak z uwagi na pewne różnice w budowie anatomicznej szyi, mężczyźni zaczynają chrapać w młodszym wieku, chrapią też mocniej. Otyłość to jedna z najczęstszych przyczyn chrapania u osób dorosłych. Inne często występujące przyczyny chrapania to:

  • polipy nosa;
  • przerost migdałków podniebiennych;
  • skrzywienie przegrody nosowej;
  • przerost i obrzęk małżowin nosowych;
  • przerost nasady języka bądź języczka.

U dzieci przyczyną chrapania najczęściej jest przerost migdałków podniebiennych lub trzeciego migdałka. Dzieci mogą chrapać także z powodu niedrożności nosa lub alergii. W przypadku, gdy przyczyną chrapania u dzieci jest przerost migdałków jedyną skuteczną metodą leczenia jest ich usunięcie.

Metody leczenia chrapania

Jedną z metod terapii chrapania u osób dorosłych jest stosowanie aparatu na chrapanie, który zakładany jest na zęby. Sprawia on, że żuchwa zostaje wysunięta u dołu i jednocześnie w przód. Sprawia to, że język umiejscawia się bardziej z przodu, nie utrudnia więc nabierania powietrza. Efekt: wibracja tkanek jest mniejsza. Często u osób, które chrapią stosuje się specjalne, zakładane na nos i usta maski tlenowe. Jest ona połączona z pompą, która tłoczy powietrze pod ciśnieniem. W efekcie zwężone gardło jest przez nie rozpierane, co sprawia, że nie występują bezdechy. Tego typu metody leczenia chrapania nie są stosowane u wszystkich pacjentów. Nie sprawdzają się u tych osób, u których przyczyną chrapania jest przerost migdałków, małżowin nosowych czy nasady języczka. W tych przypadkach proponowane jest leczenie zabiegowe.

Zabiegowe leczenie chrapania

To, jaki zabieg zostanie wykonany zależy od tego, gdzie znajduje się przyczyna chrapania. W przypadku,gdy przyczyną chrapania są nieprawidłowości w budowie migdałków podniebiennych, małżowin nosowych czy podniebienia miękkiego możliwe jest wykonanie zabiegu przy pomocy lasera diodowego kontaktowego. Jest to najmniej inwazyjna metoda pozwalająca wyleczyć chrapanie. W trakcie zabiegu wiązka lasera sprawia, że nadmiar tkanek zostaje odparowany. W przypadku pacjentów, u których przerosty są duże, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu techniką harmoniczną. Ta technika sprawia, że możliwe jest poszerzenie zakresu zabiegu. Inna metoda leczenia chrapania to zabieg koblacji. Jest to również mało inwazyjna metoda, która wykorzystuje fale radiowe i niskie temperatury. Zabieg koblacji jest bezbolesny, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Zaletą jest między innym krótki okres rekonwalescencji. W przypadku, gdy przyczyną chrapania jest krzywa przegroda nosowa wykonać można zabieg jej korekcji.

Artykuł powstał we współpracy z Impladent
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także