Zamienniki perfum – czy to dobry pomysł na oszczędzanie?

A+A-
Reset

Wiele osób poszukuje różnorodnych oszczędności i często jednym z pomysłów jest zdecydowanie się na zamienniki perfum. Dla wielu to idealna rozwiązanie, by w jednej transakcji zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Co warto wiedzieć jednak o zamiennikach perfum i czy faktycznie warto je kupować?

Zamienniki perfum – czy różnią się od siebie?

Oczywiście tak, dlatego też nigdy nie można wszystkich zamienników kwalifikować jako jednolitą grupę produktów. Wiele zamienników znacząco się od siebie różni, a poszczególni producenci stawiają na produkty różnej klasy, dlatego też zamienniki potrafią być trwałe, charakteryzować się ponadprzeciętną projekcją zapachu, a dodatkowo znakomicie przypominać zapach, którym są inspirowane.

Najczęściej takie parametry charakteryzują droższe zamienniki, które jednak i tak są znacznie tańsze od oryginałów, ale zasadniczo wybijają się na tle swojej konkurencji. Jeżeli decydujemy się na naprawdę tanie zamienniki, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ich jakość może nie być doskonała, jednak finalnie zapewne otrzymamy dobry produkt, o ciekawym zapachu, które kosztuje naprawdę mało.

Czym różnią się zamienniki od oryginalnych perfum?

Najczęściej główne różnice, widoczne na pierwszy rzut oka, to cena, kartonik, w który perfumy są zapakowane oraz flakon. Sama cena potrafi być przynajmniej kilkukrotnie niższa, niż perfum oryginalnych, natomiast kartoniki i flakony często są znacznie prostsze, niż w przypadku perfum oryginalnych, a dodatkowo będą one zazwyczaj takie same dla różnych zapachów, będziemy mogli odróżnić je po nazwie lub numerze na kartoniku i opakowania.

Dla wielu osób najważniejszy jest jednak zapach, jego trwałość i projekcja – tutaj jednak nie ma aż tak wielkich różnic, a czasem są one wręcz niezauważalne. Odpowiedniki perfum powstają w takich samych warunkach, jak perfumy oryginalne, i często do ich wykorzystania korzysta się z dokładnie tych samych składników i takiej samej ilości utrwalaczy. Inna będzie jednak kompozycja zapachowa, wynika to jednak z faktu, że niemal niemożliwym jest jej odwzorowanie 1:1.

Same zapachy są przygotowywane przez specjalistów, których zadaniem jest analiza zapachu oryginalne, a następnie przygotowanie takiej kompozycji zapachowej, by była ona jak najbardziej zbieżna z oryginałem. W przypadku zamienników wysokiej klasy często to zadanie się udaje, same zapachy są niemal identyczne, a nawet, jeżeli się różnią – zapach zamiennika nie będzie gorszy, lecz po prostu trochę inny. Zdarzają się również osoby, które wprost wiedzą, że zamiennik danego zapachu od danego producenta jest dla nich lepszy niż oryginał. Często tyczy się to zapachów ciężkich, które w przypadku zamienników bywają jednak lżejsze, niż pierwowzory.

Kiedy najbardziej opłaca się kupować zamienniki perfum?

W praktyce będzie to tym bardziej opłacalne, im droższy jest oryginalny zapach. Nie może więc dziwić, że klienci tak często decydują się na zamienniki takich zapachów, jak Coty – Masumi czy Dior – Miss Dior Cherie. Dla wielu osób ich oryginalna cena jest zdecydowanie zbyt wysoka.

Czemu oryginale perfumy są takie drogie?

Wielu osobom wydaje się, ze płacą głównie za jakość, i tańsze zamienniki nigdy nie będą mogły dorównać oryginałom – niestety, nie jest to prawda. Okazuje się, że w przypadku niektórych drogich marek, około 40% ceny jednego flakonu ich perfum to tak naprawdę koszty marketingu i promocji. Płacimy więc w praktyce za przestrzeń medialną i gażę celebrytów, którzy jedynie reklamują perfumy – nie ma to nic wspólnego z ich jakością.

Oczywiście, koszty to również opakowanie samych perfum, jego produkcja i zaprojektowanie, ale i one nie mają nic wspólnego z jakością perfum, chociaż faktycznie, mogą cieszyć nasze oczy – dla wielu osób nie to jest jednak najważniejsze, w przeciwieństwie do zapachu, których się otaczają.

Nie można też zapominać o tym, że poszczególne marki są po prostu drogie, i wszystko, co oferują, musi takie być, niezależnie od jakości samego produktu. W praktyce płacimy również za samą markę.

Czy zamienniki to dobry sposób na oszczędzanie?

Zdecydowanie tak. Nie zachęcamy do zakupu najtańszych zamienników, a perfum od znanych producentów, z renomą na rynku, którzy oferują zapachy znakomite, trwałe i bardzo podobne do oryginałów. Nie będzie to więc oszczędność skrajna, jednak za flakon i tak możemy zapłacić nawet kilkaset złotych mniej. Jednocześnie, w niskiej cenie otrzymamy produkt naprawdę wysokiej jakości, a to połączenie – wysoka jakość i niższa cena, to coś, czego poszukuje naprawdę wiele osób w dość drogim, perfumeryjnym świecie.

Partnerem wpisu jest sklep z zamiennikami perfum wysokiej jakości – Paryskie Perfumy

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także