Mam problemy ze snem przez stres. Co robić?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Stres i problemy ze snem nierozerwalnie się ze sobą łączą. Na pewno zauważyłeś, że kiedy w Twoim życiu mają miejsce stresujące wydarzenia, takie jak zmiana miejsca pracy czy konflikty w rodzinie, od razu pojawiają się problemy ze snem. Działa to także w drugą stronę – bezsenność może pogłębiać psychiczne napięcie, prowadząc często do wykształcenia się kolejnych groźnych zaburzeń, na przykład depresji albo nerwicy. Jeśli więc doskwierają Ci stres i problemy ze snem, nie zwlekaj z reakcją. Im wcześniej zaczniesz działać, tym lepiej.

Jak pozbyć się bezsenności spowodowanej stresem?

Najlepszy sposób na pozbycie się bezsenności wywołanej stresem to redukcja stresu, innymi słowy należy wykluczyć ze swojego życia czynniki stresogenne, przynajmniej te największe.

A co jeśli nie można tego zrobić? Nie każdą przyczynę stresu da się przecież wyeliminować – przykładem mogą być tutaj chociażby choroby czy wymuszona przez okoliczności przeprowadzka, a więc takie rzeczy, na które nie masz wpływu. W takiej sytuacji pomogą Ci różnorodne techniki relaksacyjne. Sięgnij po medytację, jogę, aromaterapię albo odprężającą muzykę. Wybierz tę technikę relaksacji, która najbardziej odpowiada Twoim preferencjom, lub połącz kilka z nich. Zastąp nimi niezdrowe nawyki, takie jak stosowanie pobudzających używek czy spędzanie wieczorów przed komputerem, które utrudniają wyciszenie umysłu. W ten prosty sposób możesz skutecznie zwalczyć problemy ze snem o słabym i umiarkowanym nasileniu. Więcej informacji na https://terapiabezsennosci.pl/stres-i-problemy-ze-snem/

A co zrobić w przypadku nasilonych problemów ze snem?

Jeśli nie zareagowałeś w porę i problemy ze snem się pogłębiły, konieczne może się okazać sięgnięcie po nieco bardziej profesjonalne narzędzia leczenia bezsenności. Może to być na przykład farmakoterapia, czyli przyjmowanie przepisywanych na receptę leków nasennych. Ostrzegamy jednak, że są one uzależniające, nie można ich więc stosować zbyt długo, niosą też za sobą ryzyko wystąpienia groźnych skutków ubocznych. O wiele lepszym – zdrowszym i bezpieczniejszym, a co za tym idzie również efektywniejszym – sposobem walki z zaburzeniami snu jest terapia poznawczo-behawioralna (Cognitive Behavioral Therapy, w skrócie CBT). Polega ona na psychologicznej analizie zaburzeń i etapowej eliminacji ich objawów i przyczyn za pomocą naturalnych metod regulacji fizjologii snu. Dziś, kiedy istnieją specjalnie do tego celu przeznaczone aplikacje mobilne, pacjent może w ten sposób wyleczyć się z bezsenności samodzielnie w domu.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także