Zrób maść z liści czarnego bzu – na otarcia, siniaki, podrażnienia

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Maść z liści czarnego bzu to doskonały środek na otarcia, siniaki i podrażnienia. Zrób ją sobie teraz, ponieważ koniec czerwca to ostatnia chwila na zbieranie liści czarnego bzu, by były jak najbardziej wartościowe.

Czarny bez znany jest w medycynie i kosmetyce ludowej od zawsze. I to nie tylko tak popularne obecnie kwiaty. Właściwie każda część krzewu czarnego bzu ma swoje zastosowanie. Chociaż dzisiaj chcę Ci podać przepis na maść z liści czarnego bzu, pokrótce napiszę o każdej z tych części, abyś zobaczyła jaka to niesamowita roślina.

Kwiaty czarnego bzu

Napar, lub syrop z kwiatów czarnego bzu, stosuje się napotnie, na przeziębienia i infekcje górnych dróg oddechowych. Działają też przeciwzapalnie i oczyszczająco. Zawarte w kwiatach czarnego bzu składniki wzmacniają układ nerwowy i naczyniowo sercowy. Pamiętaj, by kwiaty przed użyciem wysuszyć, lub poddać obróbce termicznej, gdyż zawierają substancje trujące, neutralizowane w procesie suszenia lub podgrzewania.

Owoce czarnego bzu

Owoce czarnego bzu to przede wszystkim bogactwo prowitaminy A i witaminy C. Zawierają także wapń, potas, sód i żelazo. Przetwory z owoców czarnego bzu działają przeciwwirusowo, przeczyszczająco, regulują trawienie. Posiadają też działanie moczopędne.

Kora czarnego bzu

Kora czarnego bzu posiada najsilniejsze działanie z wszystkich części czarnego bzu. Zbieramy korę jesienią i stosujemy ją w formie naparu. Działa napotnie i moczopędnie. Doskonale więc oczyszcza organizm z toksyn. Posiada też działanie przeciwzapalne. Doskonale sprawdza się też jako środek przeczyszczający.

Liście czarnego bzu

No i główni bohaterowie dzisiejszego wpisu – liście czarnego bzu. Liście stosowane w naparach i herbatkach wykazują podobne właściwości do kwiatów. Nas interesuje jednak to, co mogą zrobić dla naszej skóry. A mogą wiele. Nasze babki, gdy poparzyła je pokrzywa, lub ugryzł komar, zrywały liść z krzewu, lekko go pogniotły i przykładały w podrażnione miejsce od razu odczuwając ulgę. Okłady z liści czarnego bzu zmniejszają też opuchliznę. Bogate w witaminę C, pięknie radzą sobie też z otarciami , czy drobnymi uszkodzeniami skóry, i przyspieszając jej gojenie . Działają też odkażająco.

Wiosną i wczesnym latem możesz więc po prostu zerwać liście i zrobić szybki okład. Jednak jesienią i zimą takiej możliwości już nie ma. W tym celu możesz zrobić sobie maść z liści czarnego bzu, która dodatkowo będzie zmiękczała skórę i i ją nawilżała pięknie regenerując.

Jak zrobić maść z liści czarnego bzu

Aby zrobić maść z liści czarnego bzu będziesz potrzebowała:

  • Garści liści czarnego bzu
  • 150 g oleju bazowego (np. olej słonecznikowy, lniany, ze słodkich migdałów- ważne by był nierafinowany)
  • 20 g wosku pszczelego jako zagęstnik
  • garnka z wodą i szmatki
  • sitka o drobnych oczkach (lub gazy)
  • słoiczków
  • spieniacza do mleka

Bierzemy się do pracy

  • Wyparz słoiczki na maść
  • Liście wypłucz, drobno pokrój włóż do słoika i zalej olejem – pozostaw na tydzień na słońcu. Pamiętaj, by często mieszać powstający macerat, aby liście były cały czas zamoczone w oleju. Lub, jeśli jesteś niecierpliwa, zamiast czekać na zrobienie się maceratu na słońcu
  • Wstaw słoik z olejem i liśćmi do garnka z wodą wyłożonego ściereczką i gotuj na małym ogniu około pół godziny.
  • Odstaw słoik do lekkiego przestygnięcia, a w tym czasie podgrzej wosk w kąpieli wodnej (czyli w tym samym garnku ze ściereczką i wodą) tak, by się rozpuścił
  • Przecedź przez sitko macerat z liści i dodaj do wosku
  • Dokładnie wymieszaj spieniaczem do mleka
  • Wlej do słoiczków – gotowe

Tak przygotowaną maść nakładaj na obrzęki, stłuczenia, czy otarcia. Możesz też od czasu do czasu stosować ją jako krem regenerująco odżywczy na noc.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także