Czy suplementy diety są skuteczne? Kiedy warto ich używać?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Każdy, kto chociaż trochę interesuje się zdrowiem, doskonale wie, jak ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu ma zdrowa i zbilansowana dieta. Mówi się przecież, że „jesteś tym co jesz”. Czy przeciętny człowiek jest jednak w stanie na tyle dobrze zadbać o to, by prawidłowo się odżywiać i dostarczać swojemu ciału wszystkich niezbędnych składników?

Zbilansowana dieta
Zbilansowana dieta, w skład której wchodzą wszystkie składniki znajdujące się na kolejnych szczebelkach piramidy żywieniowej, to tak naprawdę spore wyzwanie dla zabieganego człowieka. Często w codziennym menu pewnych produktów i składników jest zbyt wiele, w stosunku do innych. Powinno się przecież jadać jak najwięcej świeżych warzyw i owoców, jednak mało kto tak naprawdę spożywa pełnych 5 porcji, czyli dokładnie tyle, ile zalecają dietetycy. Bardzo często posiłki są monotematyczne, dużo w nich mięsa, a także zbóż, jednak nie do końca tych zdrowych. Im bardziej ubogie menu przeciętnego człowieka, im częściej powtarzają się w nim te same potrawy, oparte na mięsie i nabiale, tym gorzej z dostarczaniem organizmowi wszystkich niezbędnych składników, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Składników, które mają wpływ na pracę układu nerwowego, na zdrowie kości i skóry, na odporność. Jedynie zbilansowana dieta, oparta tak naprawdę na nowej piramidzie żywieniowej, jest gwarancją tego, że człowiek dostarczy sobie z pożywieniem wszystkiego, co mu potrzebne.

Suplementy diety
Dlatego właśnie przeciętny Kowalski ratuje się suplementami diety. Coraz więcej osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że ich sposób żywienia się, a także styl życia, z pewnością nie pozwalają na takie odżywienie organizmu, aby wszystko w nim prawidłowo pracowało. Suplementy diety powinni zatem przyjmować na przykład ludzie narażeni na szczególny stres w pracy, którzy żyją w szybkim tempie, a do tego nie przywiązują zbyt dużej wagi do tego co jedzą. Z pewnością witaminy powinny sprawić sobie również kobiety w ciąży, z tym, że w ich przypadku najczęściej trzeba jeszcze suplementować kwas foliowy i żelazo. Większość osób ma niedobory magnezu, sporo również powinno suplementować witaminę D, szczególnie w jesienne i zimowe miesiące.

Czy suplementy diety są skuteczne?
Suplementy diety zdecydowanie są skuteczne, trzeba jednak pamiętać o ich regularnym zażywaniu. Jeżeli tabletki przyjmuje się od przypadku do przypadku, bez regularności, nie można oczekiwać żadnych spektakularnych efektów. A zatem, jeżeli ktoś przyjmuje suplementy na przykład po to, żeby wzmocnić paznokcie albo włosy, musi zażywać preparaty z chromem i krzemem przynajmniej przez 4 do 6 tygodni. Tak to wygląda praktycznie w przypadku wszystkich suplementów. Warto zatem ustawić sobie w telefonie przypomnienie , by codziennie o stałej porze przyjąć te najbardziej podstawowe i najważniejsze dla naszego organizmu preparaty. We wszystkim jednak trzeba zachować zdrowy umiar. Najlepiej niezbędne witaminy oraz mikro i makroelementy dostarczać sobie jednak wraz z pożywieniem, bo wtedy są po prostu najlepiej przyswajane. Nic nie zastąpi zdrowej diety, a suplementy są jedynie jej uzupełnieniem.

Artykuł powstał we współpracy z www.nowafarmacja.pl
--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także