Lifting twarzy, czyli facelifting od A do Z

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

W miarę upływu lat na naszej twarzy coraz bardziej zaczynają być widoczne oznaki starzenia. Wpływ na ich pojawienie się mają zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i środowiskowe. Przyczyną wiotczenia skóry na twarzy jest grawitacja, promieniowanie słoneczne, a także stres. Efektem jest nie tylko wiotczenie i opadanie skóry twarzy, ale również coraz bardziej widoczne zmarszczki.

Czym jest lifting twarzy?

Pierwszymi objawami obniżenia napięcia skóry twarzy jest pojawienie się głębokich zmarszczek pomiędzy ustami a nosem. Bruzdy ustno-nosowe powstają w wyniku zanikania włókien kolagenowych i elastynowych, a także obniżenia napięcia mięśni w okolicy dolnej szczęki na szyi. Efektem są nieestetyczne fałdy z luźną skórą, które zwisają w okolicy podbródka. Nie stanowią one jednak wyzwania dla nowoczesnej chirurgii plastycznej. Za pomocą faceliftingu i neckliftingu, wszystkie te oznaki można z łatwością usunąć.

Odbywa się to poprzez usunięcie nadmiernie luźnej skóry, a także odessanie nagromadzonego w okolicach w operowanych okolicach tłuszczu. Podczas zabiegu dokonuje się również wzmocnienia podskórnego aparatu powięzi mięśni mimicznych twarzy. Kompleksowa procedura umożliwia osiągnięcie jędrnej i gładkiej skóry twarzy i szyi. Pozwala to na usunięcie śladów starzenia się skóry (zmarszczek, bruzd i innych), a także zniwelowanie drugiego podbródka. Zabieg liftingu twarzy można przeprowadzać niezależnie od innych operacji. Choć częstą praktyką jest ich łączenie.

Jak wygląda zabieg liftingu twarzy?

Warto zdawać sobie sprawę, że istnieje wiele metod na dokonanie tego zabiegu. Dlatego, aby oczekiwania pacjenta były spójne z wyobrażeniami lekarza, warto dokładnie określić swoje wymagania już na konsultacji. Dzięki temu specjalista będzie mógł lepiej wybrać sposób na dokonanie operacji i tym samym osiągnąć bardziej zadowalające dla pacjenta efekty. W przypadku, gdy niektóre procedury wydają się niezrozumiałe, należy poprosić lekarza o ich dokładne wytłumaczenie. Dobry wynik operacji zależy od porozumienia i dobrej współpracy pomiędzy chirurgiem a pacjentem.

Jakie znieczulenie wybrać?

Pacjent ma do wyboru dwie metody znieczulenia:

  • ogólną (narkozę),
  • analgosedację (miejscowe).

W przypadku znieczulenia ogólnego pacjent nie będzie miał żadnych wspomnień związanych z zabiegiem. Jednak nie jest to metoda znieczulenia, która jest szczególnie polecana przez anestezjologów. Znacznie bardziej przychylają się do wykonywania znieczulenia kombinacją analgetyku i sedatywa. Nie każdy pacjent chce jednak zachować przytomność podczas zabiegu, dlatego wiele z nich prosi o wykonanie całkowitej narkozy. Niezależnie od tego, jaki rodzaj znieczulenia wybierz pacjent, zostanie on przestrzeżony przez lekarza o zakazie picia, palenia i jedzenia przez okres 6 godzin przed zabiegiem.

Przebieg zabiegu liftingu twarzy

Czas trwania liftingu twarzy zależny jest od tego ile i jakie zabiegi będą wykonywane na pacjencie. Jeśli oprócz faceliftingu, lekarz podejmuje się również korekcji opadających powiek, czy też liftingu szyi, zabieg może przedłużyć się nawet o kilka godzin. Zazwyczaj operacja trwa od 1,5 do maksymalnie 4 godzin.

W zależności od oczekiwań pacjenta, jak i samego lekarza, technika wykonania faceliftingu może nieco się różnić. W większości przypadków cięć dokonuje się w bardzo zbliżony do siebie sposób. Pierwsze z nich prowadzone jest w dolnej części skroni, wzdłuż małżowiny usznej i za płat ucha. Skórę oddziela się delikatnie od pozostałych warstw i usuwa jej nadmiar. Jeśli lekarz zaobserwuje wystąpienie zgrubienia tłuszczowego w operowanych okolicach, może dokonać również minimalnego odsysania tłuszczu. Aby efekt zabiegu był długotrwały, niezbędne jest również napięcie podskórnego aparatu powięzi mięśni mimicznych twarzy tzw. SMAS lifting. Podczas zabiegu po obu stronach twarzy pacjenta instalowane są dreny odprowadzające gromadzące się płyny. Pozwala to na szybszą regenerację po zabiegu i zapobiega nieestetycznym efektom. Skórę przytwierdza się przy pomocy rozpuszczalnych szwów i stosuje bandaż elastyczny, który usztywnia okolice twarzy i szyi.

Rekonwalescencja po zabiegu

Okres rekonwalescencji zależny jest od rozległości zabiegu oraz szybkości regeneracji pacjenta. Zazwyczaj w ciągu jednego dnia od zabiegu pacjent może wracać do swojego domu, gdzie zobowiązany jest do odpoczynku. Po kilku kolejnych dniach zdejmuje się bandaż z twarzy i szyi pacjenta. Całkowita rekonwalescencja trwa około 2 tygodni. W tym czasie pacjent nie powinien obciążać się fizycznie.

źródło: aestheticmed.com.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także