Gorączka, kiedy zgłosić się do lekarza?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Gorączka to nic innego jak zwiększenie temperatury naszego ciała. Pojawia się, jako obrona naszego organizmu przed atakiem wirusów czy bakterii. Możemy ją mierzyć za pomocą dokładnych termometrów firmy Microlife. Jeśli sprzęt wskaże wyższą temperaturę niż 38°C, możemy mówić o gorączce.

Co warto wiedzieć?

Mierząc temperaturę przy pomocy dokładnych termometrów firmy Microlife, możemy mówić o gorączce gdy temperatura ciała jest podniesiona do minimum 38°C. Jest to obronna reakcja naszego organizmu, który w tym czasie musi radzić sobie na przykład z:

  • Wirusami,
  • bakteriami,
  • reakcją alergiczną,
  • pasożytami,
  • rozrostem nowotworowym,
  • mechanizmem autoagresji,
  • odczynem zapalanym.

Organizm podwyższą temperaturę, ponieważ w takich warunkach skuteczność obronnych mechanizmów jest większa. Możemy wyróżnić stan:

  • podgorączkowy – powyżej 37°C
  • gorączkowy stan ostry,
  • przewlekły stan gorączkowy.

Mówiąc krótko, wyższa temperatura pozwala nam zwalczać pojawiające się szkodliwe czynniki. Mimo tego gorączka nie wpływa pozytywnie na nasz organizm, gdyż przyśpiesza pracę serca oraz może prowadzić do uszkodzenia komórek nerwowych. To z kolei może skutkować splątaniem, a także utratą świadomości przez chorego. Niekorzystne działanie gorączki przejawia się w szczególności u dzieci, osób starszych, a także kobiet w ciąży. W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które cierpią na choroby układu krążenia. 

Gorączka bez powodu

Jeśli gorączka utrzymuje się przez dłuższy czas i w dalszym ciągu nie jesteśmy w stanie ustalić jej przyczyny, to mamy do czynienia z gorączką o nieznanej przyczynie. Za wysoką temperaturą najczęściej stoją infekcje, schorzenia autoimmunologiczne czy niezdiagnozowane nowotwory. U części pacjentów, nawet po sporej ilości badań nie udaje się ustalić pochodzenia gorączki. Jeśli chcemy rozpoznać jej przyczynę, należy mierzyć temperaturę przez całą dobę, a później pokazać swoje zapiski lekarzowi. To jak zmienia się nasza temperatura w ciągu doby, jest charakterystyczne dla niektórych chorób. W związku z tym rozpoznanie schorzenia będzie znacznie prostsze.

Kiedy gorączka jest groźna dla naszego zdrowia?

Mimo faktu, że gorączka to zupełnie naturalny proces obronny naszego organizmu, to jej wzrost powyżej 40°C może powodować bardzo negatywne skutki. W związku z tym, jeśli nasza temperatura jest wyższa niż ta wartość, należy udać się do lekarza. Dlaczego? Taka gorączka może prowadzić nawet do uszkodzenia naszych komórek, a także zaburzenia pracy organizmu. Najbardziej narażony na działanie wysokiej gorączki jest mózg, jeśli wyniesie on 42-43°C, może dojść do nieodwracalnych zmian w jego strukturze. 

Wysoka gorączka u dziecka

Gorączka pojawiająca się u noworodka młodszego niż 4 tygodnie powinna natychmiastowa kończyć się wizytą u lekarza. Należy jak najszybciej przeprowadzić badania oraz wykluczyć część infekcji, które nie dają ponadprogramowych symptomów. W przypadku starszych dzieci, jeśli temperatura wynosi 40 i więcej stopni Celsjusza należy skontaktować się z lekarzem, Objawy takie jak wysypka, biegunka czy drgawki powinny tylko i wyłącznie przyśpieszyć naszą konsultację lekarską. 

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także