Jak się pozbyć moli spożywczych

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Kto przeżył plagę moli spożywczych, ten wie, że pozbyć się ich nie jest łatwo. Miałam wątpliwą przyjemność z tymi jegomościami i powiem Ci, że wykurzyć mole z domu to nie lada sztuka. Jest to jednak możliwe.

Aby pozbyć się moli spożywczych nie musisz się uciekać do kupnych, chemicznych środków, jest kilka sprawdzonych domowych sposobów, by zakończyć znajomość z nimi raz na zawsze. Jeśli jednak wolisz takie rozwiązanie, kup środek przeznaczony dla moli spożywczych. Środki na mole mieszkające w odzieży nie są dopuszczone do kontaktu z żywnością i mogą powodować zatrucia.

Jak wyglądają mole spożywcze

Moli spożywczych jest wiele gatunków. Możesz więc spotkać różne ich odmiany. Mole spożywcze mają postać motyli i podłużnym kształcie. W zależności od gatunku mogą mieć kolor biały, srebrny, żółty, brunatny. Larwy moli to niewielkie, białe gąsienice.

W jakich produktach możemy się spodziewać moli spożywczych

Mole przepadają za tzw. produktami suchymi. Narażone na ich obecność są więc mąki, kasze, ryże, płatki zbożowe itp. Mole lubią także słonecznik, migdały, grzyby suszone, pieczywo. Co zaskakujące, mole spożywcze znajdziesz też w tzw. szybkich produktach takich jak: mleko w proszku, przyprawa typu „jarzynka”, czy zupki instant.

Co zrobić, by pozbyć się moli spożywczych

  1. Wyrzuć wszystkie produkty, które podejrzewasz o obecność moli.

To radykalna metoda, ale niestety jedyna skuteczna. Aby stwierdzić, czy dany produkt jest „zakażony” dokładnie obejrzyj zawartość opakowania, oraz samo opakowanie. Oznaki bytności moli to mnóstwo „kropek – ziarenek”,” drgające kłaczki”, larwy w produkcie. Może być też mol „przyklejony” do opakowania na zewnątrz. Mole uwielbiają zakamarki, załomy pudełek itp. Sprawdź je dokładnie i wyrzucaj bez żalu zarówno produkty, jak i opakowania. A najlepiej wyrzuć wszystko, co mogło być narażone na kontakt z molami.

2. Przejrzyj meble, naczynia, pudełka itp w kuchni i dokładnie je umyj.

U mnie mole zadomowiły się za jedną z szafek. Larwy były także w załomach pomiędzy sufitem i ścianami. Mole potrafią też przykleić się do rzadko używanych naczyń i sprzętów kuchennych. Dlatego dokładnie przepatrz kuchnię i wymyj starannie wodą z mydłem wszystkie sprzęty, ściany, meble, zwracając szczególną uwagę na rogi i załomy. Po wymyciu wszystkich powierzchni, przetrzyj je wodą z octem (pół na pół) i kilkoma kroplami olejku goździkowego, lub cytrusowego.

3. Uprzykrzaj im życie drażniącymi zapachami.

Mole nie cierpią intensywnych zapachów, dlatego gdy już wyrzucisz wszystkie zainfekowane produkty i wymyjesz kuchnię, na wszelki wypadek pozostaw w szafkach woreczki bawełniane z goździkami, ususzone pomarańcze nabite goździkami, lub otwarty aromat waniliowy. Co jakiś czas możesz też nalać do miseczki gorącą wodę z octem, wstawić do szafki i pozostawić do wystygnięcia.

4. Włóż zakupy do zamrażalnika

Aby zapobiec kolejnym atakom moli spożywczych, włóż zakupione mąki, kasze itp do zamrażalnika na kilka dni. Larwy moli, znajdujące się w produktach, wyginą.

5. Zabezpiecz żywność

Nowo nabyte produkty umieść w słoikach, ponieważ tylko szkło chroni żywność przed inwazją moli. Plastikowe pojemniki niestety nie poradzą sobie z nieproszonymi gośćmi.

Usunięcie moli spożywczych nie jest łatwym zadaniem i wymaga wiele determinacji, jednak nie jest niemożliwe. Ważna jest też prewencja. Więc, gdy już pozbędziesz się moli pamiętaj, o zasadach podanych powyżej.

Jeśli mimo wszystko nie uda Ci się wygrać tej walki domowymi sposobami skorzystaj z pomocy profesjonalnej firmy dezynfekcyjnej. Przykładem jest http://dezynfeusz.pl z lokalnym oddziałem w Katowicach: http://ddd-katowice.pl

Jeśli uważasz ten tekst za przydatny, proszę poleć go znajomym. Będzie mi też bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza pod wpisem.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także