Nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do nadwagi, a w dalszej perspektywie – ogólnej lub miejscowej otyłości. Taki stan rzeczy nie jest optymalny dla organizmu, m.in. dlatego, że dodatkowe kilogramy obciążają stawy i wpływają negatywnie na ogólny stan zdrowia. Niestety restrykcyjna dieta i ćwiczenia nie zawsze pomagają pozbyć się tego problemu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.
Co to jest liposukcja?
Tradycyjna definicja pojęcia „liposukcja” obejmuje mechaniczne odsysanie tłuszczu z tych miejsc na ciele pacjenta, w których takiej tkanki jest za dużo. Zabieg jest umiarkowanie inwazyjny – w jego trakcie lekarz medycyny estetycznej wykonuje niewielkie nacięcia skóry (około 3 mm), przez które wprowadza w głąb organizmu mikrokaniulę odsysającą tłuszcz. Po wygojeniu się nacięć na ciele nie ma widocznych śladów.
Najczęściej wybieraną przez pacjentki i pacjentów procedurą jest liposukcja brzucha oraz tzw. boczków. Inne możliwe obszary zabiegowe to:
- biodra,
- pośladki,
- uda i łydki,
- okolice kolan,
- okolice stawu skokowego,
- ramiona,
- podbródek,
- wzgórek łonowy,
- gruczoł piersiowy u mężczyzn (tzw. ginekomastia).
Warto wiedzieć, że liposukcję można połączyć w ramach jednej procedury z zabiegiem lipotransferu. Pozwala to na wykorzystanie pobranego od pacjenta materiału do dalszego modelowania jego sylwetki. To wyjątkowo bezpieczne, ponieważ użycie autologicznych komórek tłuszczowych nie wiąże się z ryzykiem odrzucenia przeszczepu przez organizm.
Zabieg łączony pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej tych obszarów na ciele, w których występuje miejscowa otyłość, a dodatkowo umożliwia powiększenie lub wypełnienie innych części ciała. Tłuszcz pobrany od pacjenta najczęściej podaje się do piersi i pośladków. Można nim również wyrównać okolice pod oczami (tzw. dolinę łez) czy zapadnięte policzki. Dodatkową zaletą takiego zabiegu jest działanie anti-aging. Tkanka tłuszczowa stanowi bogate źródło komórek macierzystych, których przeszczepienie pozwala uzyskać efekt rewitalizacji tkanek.
Liposukcja przynosi natychmiastowe efekty, a zastosowanie nowoczesnych technologii umożliwia ograniczenie okresu rekonwalescencji po zabiegu do niezbędnego minimum. Jedną z alternatyw dla tradycyjnej procedury odsysania tłuszczu jest tzw. liposukcja laserowa. Różnica polega na tym, że wprowadzenie do organizmu kaniul jest tu poprzedzone terapią skupionymi wiązkami światła, które rozbijają komórki tłuszczowe, ułatwiając ich wydobycie spod skóry. Drugim nowoczesnym wariantem zabiegu jest liposukcja infradźwiękowa N.I.L.
Czym charakteryzuje się liposukcja infradźwiękowa N.I.L.?
W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy liposukcja infradźwiękowa N.I.L. to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu modelowania sylwetki. Inaczej nazywa się ją liposukcją wibracyjną lub wibroliposukcją. Skąd taka nazwa? Procedurę wykonuje się przy użyciu pneumatycznej głowicy lipomatic, która wprowadza końcówkę kaniuli odsysającej tłuszcz w ruch nutacyjny 3D. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wyjątkowej precyzji ruchów
oraz najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Podczas liposukcji wykonywanej metodą N.I.L. mechaniczny ucisk na tkankę tłuszczową jest ograniczony do niezbędnego minimum. Kaniula porusza się płynnie w trzech kierunkach, nie uszkadzając sąsiadujących z tłuszczem tkanek.
Zalety liposukcji infradźwiękowej nad mechanicznym odsysaniem tłuszczu są trudne do przecenienia. Skóra po zabiegu jest idealnie gładka – pozbawiona grudek czy nierówności. Sama procedura jest mniej inwazyjna i zdecydowanie szybsza niż tradycyjny zabieg tego typu. Czas rekonwalescencji zostaje również skrócony do zaledwie 4-8 dni. Efekty uboczne również są mniej wyraźne i zwykle ograniczają się jedynie do takich dolegliwości, jak: tkliwość skóry, miejscowy obrzęk, zasinienie oraz krwiaki w miejscu zabiegowym.
Szwy po zabiegu zwykle są zdejmowane po upływie 7 dni od jego przeprowadzenia. W tym czasie odbywa się również wizyta kontrolna w celu oceny rezultatów. Zalecenia pozabiegowe obejmują noszenie bielizny uciskowej przez pierwsze 3 tygodnie po opuszczeniu gabinetu (najpierw przez całą dobę, a następnie tylko na noc). Wskazane jest również stosowanie zaleconych przez lekarza dermokosmetyków.