Nieregularna miesiączka – jak ginekolog może pomóc w takim przypadku?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Miesiączkę można określić w mowie potocznej jako okres, ale również fachowo jako krwawienie miesięczne czy menstruację. Okres występuje u kobiet w okresie rozrodczym, czyli mniej więcej trzynastym a pięćdziesiątym piątym rokiem życia. Jest to więc moment między pierwszą miesiączką (pokwitanie), a ostatnią – występującą już w okresie menopauzy. Miesiączka zazwyczaj pojawia się co dwadzieścia osiem dni. Jednak zdarza się, że u niektórych kobiet pojawi się w pomiędzy dwudziestym pierwszym a trzydziestym piątym dniem i to też jest w normie.

Nieregularna miesiączka – przyczyny

Spóźniający się okres nie musi oznaczać ciąży, może wynikać to:
– z uwarunkowań osobniczych,
– zaburzeń gospodarki hormonalnej,
– ze stresu,
– z chorób, takich jak zespołu policystycznych jajników, torbiele jajników, endometrioza i inne,
– problemy z przysadką mózgową (zaburzenia jej funkcji),
– z faktu, że pacjenta cierpi na zespół przedwczesnego wygaszania funkcji jajników,
– z radykalnej diety lub odchudzania,
– z wyjazdem zagranicznym lub aktywnością fizyczną (ekstremalną dla organizmu danej kobiety, jak i drastycznie zmniejszoną).

Warto nadmienić, że zdarzyć się może wypadnięcie pojedynczego cyklu. Do tej sytuacji dochodzi niezmiernie rzadko, jednak może się zdarzyć. Dlatego jeśli kobieta współżyje, powinna wykonać test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki i tydzień później, jeśli pierwszy był ujemny.

Kolejnym przypadkiem jest moment, kiedy to krwawienie miesięczne reguluje się. Dotyczy to młodych kobiet, nastolatek które rozpoczęły niedawno menstruację. Uregulowanie cyklu w tym przypadku może trwać nawet dwa, trzy lata. Oczywiście jest to sprawa niezwykle indywidualna, dlatego należy obserwować własny organizm. Drugim kluczowym elementem są wizyty profilaktyczne, również u lekarza ginekologa.

Okres menopauzy także powoduje, że krwawienie miesięczne jest bardzo nieregularne. Z czasem zanika, aby znów się pojawić po jakimś czasie. Wynika to z faktu, że funkcjonowanie jajników ulega stopniowemu wygaszaniu. Zdarzają się również plamienia, w tak zwanych latach przejściowych.

Nieregularna miesiączka – kiedy do lekarza?

Pacjentka powinna się udać do lekarza specjalizującego się w ginekologii zawsze, kiedy zauważy coś niepokojącego w swoim organizmie. Dotyczy to również kobiecego układu rozrodczego i związanego z nim:
– dyskomfortu,
– bólu,
– niepokojących symptomów, takich jak plamienie, przedłużające się krwawienie,
– upławy w nietypowym kolorze.

Należy także podkreślić, że dopiero powtarzające się plamienie jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Ból, dyskomfort, swędzenie i niepokojące upławy – są to objawy, które wskazują na poważniejsze dolegliwości. Dlatego pacjentka powinna udać się jak najszybciej do lekarza. Przyczyną takich objawów może być choroba weneryczna, infekcja intymna, rak szyjki macicy czy wiele innych chorób. Wszelkie wątpliwości, które pojawiają się warto skonsultować z lekarzem w trakcie wizyty profilaktycznej lub w przypadku nieregularnej miesiączki szybciej.

Artykuł powstał przy współpracy z DoktorGinekolog.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także