Ocet jabłkowy, to wspaniały eliksir zdrowia i piękna, który możesz wykonać prostym sumptem w swojej kuchni. Po co go robić, skoro można go kupić w każdym sklepie?
Patrząc na skład octu na etykiecie można przypuszczać, że nie ma różnicy – woda, cukier, jabłka. Kupiłam więc ocet w sklepie spożywczym, wklepałam w buzię i od razu pożałowałam. Skóra natychmiast zaczęła mnie piec, zrobiła się sucha i ściągnięta do granic. Zapach też nie był zachęcający. O smaku nie wspomnę. Postanowiłam więc sama zrobić ocet i zobaczyć, czy będzie różnica. I była. Od tego momentu używam tylko i wyłącznie octu jabłkowego własnej roboty.
Właściwości octu jabłkowego
Ocet jabłkowy posiada działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i aseptyczne, obniża poziom glukozy we krwi, wzmacnia układ krwionośny, reguluje PH skóry, a nawet wspomaga odchudzanie. Rozcieńczony staje się doskonałym kosmetykiem.
Zastosowania octu jabłkowego
Obniżenie indeksu glikemicznego spożywanego posiłku.
Jeśli chcesz obniżyć indeks glikemiczny posił kupij łyżkę octu rozpuszczonego w wodzie przed posiłkiem. Wartość indeksu spadnie o 20-30%
Wspomaganie odchudzania.
Ocet jabłkowy reguluje poziom glukozy we krwi, co sprzyja utracie wagi. Zauważono też, że wypijanie wody z octem o poranku zmniejsza ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia, a dodanie octu jabłkowego do posiłku zwiększa uczucie sytości.
Włosy bez łupieżu
Jeśli masz problem z łupieżem wcieraj ocet w skórę głowy przed myciem. Dzięki zawartym w nim kwasom owocowym, ocet jabłkowy posiada działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i aseptyczne, oraz kojące. Te właściwości doskonale sprawdzają się w walce z łupieżem. Skóra nie łuszczy się i nie swędzi.
Płukanka na lśniące włosy
Ocet jabłkowy zamyka łuski włosa, które otwierają się podczas mycia. Aby skorzystać z tej cechy, spłucz włosy wodą z octem w proporcji 2 łyżki na litr wody i ciesz się lśniącymi, gładkimi włosami.
Środek na poparzenia słoneczne
Ocet jabłkowy reguluje PH skóry i działa kojąco. Na poparzenia stosujemy go w formie okładu z zimnej wody z dodatkiem octu. Możesz też przelać mieszankę octu z wodą do buteleczki z atomizerem i spryskać nim ciało. Ocet ukoi ból, oraz złagodzi uczucie swędzenia.
Miękkie, gładkie stopy i pięty
Aby mieć piękne, zdrowe stopy bez grzybicy, stosuj kąpiel dla stóp z dodatkiem octu jabłkowego.
Probiotyczny tonik
Moje ulubione zastosowanie octu jabłkowego. Wystarczy, że połączysz ocet jabłkowy w stosunku 1/4 z wodą destylowaną, lub chociaż przegotowaną. Tonik doskonale oczyszcza twarz i ją tonizuje. Dzięki swojemu wpływowi na wydzielanie sebum, wspomaga walkę z trądzikiem. Ocet jabłkowy działa też jak peeling enzymatyczny. Cera po przetarciu tonikiem jest zdrowa i ma ładny, świeży wygląd. Aby zwiększyć właściwości toniku możesz do niego dodać zioła odpowiednie dla twojej cery i zostawić na kilka dni, by siła ziół przeniknęła do toniku.
Jak zrobić ocet jabłkowy?
Przepis na ocet jabłkowy jest bardzo prosty:
- 1 kg jabłek umyj, osusz, pokrój i włóż do dużego słoika. Możesz też do tego celu wykorzystać tylko skórki i wycięte środki np przy okazji robienia szarlotki.
- 1 litr ciepłej, przegotowanej wody wymieszaj z pięcioma łyżkami cukru. Tak przygotowanym płynem zalej jabłka
- Woda powinna przykrywać jabłka, inaczej jabłka zaczną pleśnieć
- Przykryj słoik czystą gazą, postaw na talerzyku (ocet lubi „kipieć”) i odstaw na ok 5 tygodni w ciepłe miejsce, z dala od promieni słonecznych
- Mieszaj ocet codziennie przez pierwsze dni, później możesz przemieszać go co kilka dni.
- Gdy zaczniesz czuć charakterystyczny aromat, a płyn przestanie fermentować tworząc pianę – ocet jest gotowy.
- Przelej go przez sito, wlej do czystych wyparzonych butelek i zakręć.
Mam nadzieję, że tak jak ja zakochasz się w occie jabłkowym i jego właściwościach. Naprawdę nie musimy wydawać dużych pieniędzy i truć się chemią. Wszystko co najlepsze dla nas mamy dosłownie pod ręką.