Kolacja to ostatni posiłek w ciągu dnia. Wiele osób niestety nie przywiązuje do niej większej uwagi, zjadając to, co akurat znajduje się pod ręką. Tymczasem zdrowa i zbilansowana kolacja to gwarancja nie tylko zdrowia, ale również spokojnego nocnego wypoczynku.
Zdrowe i sprawdzone przepisy na kolacje znaleźć można niemal wszędzie. Ale nie wszyscy wiedzą, jakimi zasadami się kierować przy tworzeniu wieczornego jadłospisu.
Najważniejsze zasady komponowania kolacji
Przede wszystkim, nie powinno się jeść kolacji tuż przed snem. Organizm nie będzie miał wtedy czasu na strawienie pożywienia i przyswojenie zawartych w nim składników odżywczych. Dlatego ostatni posiłek najlepiej spożyć najpóźniej dwie godziny przed położeniem się spać. To zminimalizuje ryzyko odkładania się zbędnej tkanki tłuszczowej i przybierania na wadze.
Poszukując inspiracji na kolację, warto stawiać na lekkostrawne i pożywne dania, takie jak lekka sałatka z melonem czy kanapki z pełnoziarnistego chleba. Lekka kolacja sprawia, że o wiele łatwiej jest zasnąć, a organizm w czasie snu może odpocząć zamiast zajmować się trawieniem.
Kolacja to posiłek, w którym nie powinno być miejsca dla produktów o wysokiej zawartości cukru. Mowa tutaj nie tylko o słodyczach, ale i artykułach żywnościowych o wysokim indeksie glikemicznym. Najlepiej, jeśli spożywane na kolację węglowodany pochodzą z warzyw, kasz gruboziarnistych, pełnoziarnistych makaronów oraz owoców o niskim indeksie glikemicznym.
Daj się zainspirować: “Dlaczego warto jeść liczi?”
Sprawdzone przepisy na kolację – jakich produktów unikać?
W czasie kolacji lepiej unikać potraw, które zawierają duże ilości tłuszczów oraz cukrów prostych. Te pierwsze magazynowane są w organizmie i prowadzą do wzrostu masy ciała, drugie zaś – podnoszą poziom glukozy we krwi, co sprawia, że uczucie głodu powraca już po krótkim czasie. To skłania do sięgnięcia po kolejną przekąskę, często tuż przed snem.
Dlatego przy przyrządzaniu kolacji lepiej zrezygnować z:
- tłustych mięs
- smażonych potraw
- fast-foodów
- gotowych dań
- tłustego nabiału
- słodyczy i wyrobów cukierniczych
- owoców o wysokim indeksie glikemicznym
- słodkich napojów, kawy i herbaty
Czy kolacja to ważny posiłek?
Wśród wielu osób wciąż pokutuje przekonanie, że kolacja jest najmniej ważnym posiłkiem i można zwyczajnie ją ominąć. Tymczasem warto podkreślić, że zbilansowana dieta obejmuje przynajmniej cztery posiłki dziennie w regularnych odstępach. Zdrowa i pożywna kolacja powinna zajmować stałe miejsce w każdej diecie, nawet w przypadku osób, które chcą stracić na wadze.
Omijanie kolacji nie zagwarantuje utraty wagi, może jedynie sprzyjać napadom wilczego głodu w późnych godzinach wieczornych, a w konsekwencji – podjadaniu, które potrafi obrócić w pył efekty każdej diety.
Zbilansowana, zdrowa kolacja jest bardzo ważnym elementem codziennego jadłospisu. Wystarczy odrobina fantazji, by przygotować kolorowe, pożywne i lekkostrawne dania, które pozytywnie wpłyną na jakość nocnego wypoczynku i nie będą dla organizmu zbędnym obciążeniem w jego trakcie.