Ocet jest nam znany już od tysięcy lat i wykorzystywany ze względu na walory smakowe w kuchni. Nie tylko służył, jako przyprawa, ale nawet był stosowany, jako napój i powszechnie pito go rozcieńczonego z wodą. Od zawsze też znane są jego właściwości prozdrowotne. Jako, że powstaje w procesie fermentacji, bardzo korzystnie wpływa na organizm człowieka. Możliwości wykonania octu są wręcz nieskończone, ponieważ można go przyrządzić z bardzo wielu składników. Dopiero od niedawna ponownie odkrywamy bogactwo octów, gdyż przez dziesiątki lat w polskiej kuchni królował głównie ocet spirytusowy i winny. Dzisiaj możemy cieszyć się wieloma innymi smakami octów wykonanych również z owoców.
Ocet możemy wykorzystywać nie tylko w kuchni – do wzbogacania smaku potraw lub jako środek konserwujący, ale też spożywać w celach prozdrowotnych, czy nawet wykorzystywać w pielęgnacji ciała. Warto jednak pamiętać, że dostępne są różne jego rodzaje i nie wszystkie będą równie skuteczne i dobre dla naszego organizmu. Najlepszym wyborem jest ocet niepasteryzowany, który zawiera kultury żywych i bardzo potrzebnych nam bakterii, a także jest bogaty w witaminy i inne mikroelementy.
Ocet niepasteryzowany w kuchni
Ocet jest używany prawdopodobnie w każdej polskiej kuchni – zazwyczaj, jako dodatek smakowy, który ma wyostrzyć aromat i dodać trochę kwasowości. Wykorzystuje się go do doprawiania sałatek i surówek, ale zdarza się, że jego smak jest najważniejszym elementem, jak w przypadku pikli. Bez dodatku octu nie powstałby majonez i bardzo często stosuje się go też w marynatach do mięs, gdyż nie tylko dodaje smaku, ale również sprawia, że mięso kruszeje podczas gotowania. Ocet jest też naturalnym konserwantem, ponieważ hamuje rozwój drobnoustrojów, dzięki czemu żywność się szybko nie psuje. Przez lata stosowało się u nas głównie ocet spirytusowy i czasami też winny. Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej różnych rodzajów octu, a na szczególną uwagę zasługuje ocet niepasteryzowany. To on powinie być przez nas jadany – głównie na surowo. Warto dodawać go do sałatek i idealnie sprawdzi się w tej roli ocet jabłkowy, ale warto również skosztować innych rodzai octów owocowych, jak np. ocet malinowy lub z aronii. Dzięki temu urozmaicamy naszą kuchnią i czerpiemy z ich różnorodnych, prozdrowotnych właściwości. Ciekawym dodatkiem mogą być też produkty kuchni śródziemnomorskiej, jak np. ocet balsamiczny, który używany jest nie tylko w sałatkach, ale też stosuje się go do deserów. Zalety octu nie ograniczają się tylko do wrażeń smakowych. Jego właściwości konserwujące, a także zawarte w nim cenne składniki wpływają też dobrze na nasz organizm. Najlepszej jakości octy niepasteryzowane dostępne są w internetowym targu naturalnego jedzenia https://poranapola.pl.
Prozdrowotne działanie octów niepasteryzowanych
Ocet powstaje w wyniku fermentacji przeprowadzanej przez bakterie. Jej następstwem jest wytworzenie się kwasu octowego, który odpowiada za kwaśny smak. Ocet, który nie przeszedł procesu pasteryzacji zachowuje te bakterie, a mają one bardzo dobroczynny wpływ na nasz organizm. Dodatkowo zawiera on witaminy, mikroelementy, enzymy, czy też potas. Od wieków docenia się i wykorzystuje te właściwości, dlatego warto ponownie je odkryć i stosować ocet w codziennym życiu. Jako, że zwalcza on bakterie, przydaje się w okresie jesienno-zimowym. Można stosować go podczas przeziębienia – będzie np. bardzo dobrze oddziaływał na bolące gardło. Wystarczy płukać je roztworem zrobionym z łyżki octu i szklanki wody. Ocet może nam również pomóc w niestrawności, która wynika z za małej produkcji kwasu żołądkowego. Przy takiej dolegliwości należy stosować łyżeczkę octu po każdym posiłku. Ocet jest również bardzo przydatny przy chorobach lub uszkodzeniach skóry. Jeśli się skaleczymy, wystarczy przetrzeć ranę rozcieńczonym octem, by ją zdezynfekować. Zmniejszy też swędzenie w miejscu, w którym ugryzł nas komar. Tak samo zniweluje swędzenie oraz pieczenie spalonej na słońcu skóry. Jest też świetnym środkiem przeciwgrzybicznym, dlatego zaleca się moczyć w occie zaatakowane grzybicą stopy. Spośród wszystkich rodzajów octów, najlepszą opinią cieszy się ocet jabłkowy. Jest to też najskuteczniejszy ocet na odchudzanie – zobaczmy dlaczego.
Ocet jabłkowy na odchudzanie i odciski
Rewelacyjny produkt jak ocet jabłkowy niepasteryzowany posiada wiele cennych składników. Znajdziemy w nim głównie witaminy z grupy B, czyli witaminę B1, B2, B3, B5, B6 oraz biotynę, ale w jego skład wchodzi też witamina C oraz kwas foliowy. Bardzo cennym składnikiem octu z jabłek jest potas, którego niedobory powodują skurcze mięśni, słabą odporność, czy bezsenność. Potas pozwala też odprowadzić z organizmu nadmiar wody. To jednak nie wszystkie składniki mineralne, które w occie występują. Znajdziemy w nim też sód fosfor, magnez, żelazo i wapń. Na nasz organizm wpływają pozytywnie również zawarte w occie pektyny, enzymy, aminokwasy i związki polifenolowe. Nasze prababcie wykorzystywały ocet jabłkowy, jako środek zwalczający ból głowy. Wystarczy zamoczyć w nim czystą ściereczkę i przyłożyć jak kompres do głowy. Już od kilku lat stosuje się go też jako ocet na odchudzanie, ponieważ wpływa na procesy metaboliczne zachodzące w naszych organizmie. Bierze udział w przemianach tłuszczy i węglowodanów, a także obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów. Zwiększa też uczucie sytości. Dzięki octowi jemy mniej, dlatego warto dodawać go np. do sałatek. Dodatkowo, oczyszcza organizm z zalegających w nim toksyn.
Właściwości innych octów niepasteryzowanych
Ocet z jabłek jest najpopularniejszy, ale właściwości prozdrowotne wykazują też inne rodzaje octów, które warto wykorzystywać również ze względu na ich unikalne aromaty. Możecie Państwo cieszyć się smakiem następujących octów:
- ocet z wiśni
- ocet balsamiczny
- ocet z pigwy
- ocet malinowy
- ocet z aronii
- ocet z czarnej porzeczki
- ocet z kwiatów czarnego bzu
- i wiele innych
Powyższe octy najlepiej spożywać w formie niepasteryzowanej. Dzięki temu, że dojrzewają one przez długi czas – około 2 lat i w odpowiednich warunkach, mogą wykształcić się w nich cenne dla nas składniki. Brak pasteryzacji sprawia, że dobre bakterie nie ulegają zniszczeniu. Również zawarty w nich osad składa się z ważnych dla naszego zdrowia elementów. Pamiętajmy, że każdy ocet zawiera kwas octowy niszczący różne chorobotwórcze mikroorganizmy, które powodują np. grypę lub przeziębienie. Nie ma więc aż tak dużego znaczenia to, jaki konkretnie rodzaj octu będziemy spożywać, gdyż większość z nich wykazuje podobne działania. Ważne jest natomiast to, by były one niepasteryzowane. Możemy więc dopasować smak octu do swojego gustu i cieszyć z dobroczynnych właściwości, jakie on daje.
Zastosowanie octów niepasteryzowanych w pielęgnacji skóry i włosów
Wiemy już, że ocet wzbogaca smak naszych potraw i ma działanie prozdrowotne dla naszego organizmu, ale to nie wszystkie jego zalety. Znajduje też zastosowanie w kosmetyce i możemy go używać w pielęgnacji naszej skóry oraz włosów. Ze względu na właściwości antybakteryjne, możemy się nim wspomagać w leczeniu opryszczki i trądziku. Należy przemywać je wacikiem nasączonym octem, by szybciej się goiły i by złagodzić dolegliwości bólowe. Ocet wykazuje pozytywne działanie również na skórę głowy i można z jego pomocą zlikwidować łupież. Po każdym myciu warto zastosować płukankę z octu, która nie tylko rozprawi się z łupieżem, ale też doda blasku włosom. Natomiast kompres z octu przyłożony w miejscu stłuczenia, pozwoli nam zapobiec siniakom. Ocet może też służyć nam jako naturalny środek higieniczny. Możemy zastąpić nim dezodorant, gdyż eliminuje brzydki zapach potu. Jak wiemy, świeży pot nie ma w ogóle zapachu. Dopiero rozkładające go bakterie sprawiają, że zaczyna on pachnieć i to nie tak, jakbyśmy tego chcieli. Jeśli spryskamy nasze pachy octem i poczekamy, by wysechł, to wykorzystamy jego antybakteryjne działanie i unikniemy nieprzyjemnego zapachu. Ocet możemy wykorzystać nawet do kąpieli, gdyż pozwoli się nam zrelaksować i rozluźni nasze mięśnie. Warto taką kąpiel wzbogacić olejkami eterycznymi dla lepszych wrażeń zapachowych. Szerokie zastosowanie niepasteryzowanych octów sprawia, że zawsze warto mieć je pod ręką. Dla celów kulinarnych, zdrowotnych i kosmetycznych.