Komary wyjątkowo natarczywie gryzą Cię w tym roku ? Okropnie? Nie dość, że kąsają i swędzi, że zwariować można, to jeszcze bzyczą i bzyczą i spać nie dają? Nie jesteś bezbronna. Możesz im wydać wojnę, wprawdzie obronną, ale nieustraszoną i bezwzględną.
No może nie do końca taką bezwględną.
Nie będziesz ich zabijała. Skoro żyją, widać potrzebne są w przyrodzie. Będziesz je tylko odstraszała. Ale żadnej chemii.
Tylko naturalne metody:
Moskitiery w oknach
Bardzo skuteczne, choć nie u nas, gdzie psina wciąż się przemieszcza pomiędzy tarasem, a mieszkaniem zostawiając „otwarte wrota” dla komarów. Jednak jeśli nie masz wszędobylskich zwierzątek w domu, moskitiery to dobry pomysł.
Rośliny odstraszające komary
Jest ich całkiem sporo. Możesz je postawić w doniczkach w oknach, na balkonie, czy tarasie, a także w miejscach, w których lubisz spędzać czas w ogrodzie.
Rośliny odstraszające komary, to rośliny, które wydzielają mnóstwo olejków eterycznych, oraz bardzo intensywnie pachną, czego komary nie lubią.
Obsadź miejsca, w których przebywasz miętą, geranium, kocimiętką, bazylią, lawendą czy komarzycą, a komary nie będą już tak chętnie gościć u Ciebie.
Świetnie odstraszają komary spalone liście suszonej mięty. W małym naczyniu spal kilka liści i pozostaw w miejscu, w którym przebywasz. Komary będą się trzymały z daleka od tego miejsca.
Olejki eteryczne
Cóż, rośliny są fajne i skuteczne, ale przy sobie je nosić trudno. Możesz więc używać do odstraszania komarów olejków eterycznych, których aromat równie skutecznie odstrasza te obrzydłe owady, co środki chemiczne.
Pamiętaj, że olejki eteryczne, to silnie skoncentrowane substancje. Nie należy ich stosować bezpośrednio na skórę. Dlatego, olejki eteryczne w kontakcie ze skórą stosujemy w formie rozcieńczonej, np. sprayu, lub olejku do smarowania. A przed ich użyciem, trzeba koniecznie zrobić próbę alergiczną, czyli rozsmarować jedną kroplę wybranego olejku na wewnętrznej stronie przedramienia i odczekać,czy nie pojawią się jakieś zmiany na skórze.
Spray na komary – wymieszaj w buteleczce z atomizerem olejek eteryczny z alkoholem (może być czysta wódka) w proporcji 100 ml alkoholu, na 70-100 kropli olejku eterycznego
Olejek do smarowania – 100 ml oleju bazowego (o olejach bazowych przeczytasz tutaj) wymieszaj z ok 70-100 kroplami olejku eterycznego.
Możesz także olejki wlewać do kominków zapachowych, lub po prostu nalać do miseczki kilkanaście kropli i postawić w pomieszczeniu, w którym przebywasz.
Olejki eteryczne, których komary nie lubią to:
- olejek z paczuli,
- olejek cedrowy,
- olejki cytrusowe (uwaga ! mogą uczulać pod wpływem słońca)
- olejek goździkowy,
- olejek waniliowy
- olejek migdałowy
- olejek bazyliowy,
- olejek tymiankowy,
- olejek cynamonowy,
- olejek z mięty pieprzowej
- olejek z geranium.
- olejek z drzewka herbacianego
Inne odstraszacze
To na przykład pokrojone cebula i czosnek, oraz ocet. Jednak wysmarowanie się nimi, lub ich wystawienie w mieszkaniu nie każdemu może przypaść do gustu i prócz komarów, możesz odstraszyć również gości. Z tych metod korzystaj więc raczej, gdy jesteś sama.
Miłym za to środkiem
odstraszającym komary jest świeca z dodaną skórką cytryny. Należy jednak uważać, aby skórka nie dostała się wpłomień świecy, może wtedy przypalić się powodując swąd, lub co gorsza „strzelać” po całym mieszkaniu.
Jeśli jednak masz ochotę na świecę z cytryną, zetrzyj drobno skórkę i ułóż ją na grubej świecy w największej możliwej odległości od knota. Jak wosk się roztopi skórka i tak do niego spłynie i będzie wydzielała swój piękny aromat.
Czasami jednak nie udaje się uniknąć
ukąszenia komara. O tym jak sobie radzić po ukąszeniu już pisałam. Zapraszam Cię więc serdecznie do lektury wpisu o sposobach na reakcje skóry po ukąszeniu.
Tyle ode mnie. Ciekawa jestem, jak Ty radzisz sobie z komarami. I czy to w ogóle jest dla Ciebie problem, czy może należysz do tych szczęśliwców, których komary omijają z daleka?