Jak można wykorzystać olejki zapachowe w produktach DIY?

A+A-
Reset

Zapach w kosmetykach to składnik, który ma istotny wpływ na nasze doznania zmysłowe podczas pielęgnacji. Pielęgnacja połączona z aromaterapią przynosi korzyści dla całego ciała, a także umysłu, stając się elementem przyjemnych chwil relaksu i odprężenia. Kompozycje zapachowe dostępne są w tak wielu wariantach, że tworząc własne kosmetyki DIY, możemy w pełni dopasować je do swoich preferencji. Ponadto aromatyczne produkty wręczane jako prezent, są uważane za bardziej spersonalizowane i odzwierciedlające głębszą znajomość gustu bliskiej osoby. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak można skutecznie wykorzystać olejki zapachowe w projektach kosmetycznych, zwracając uwagę na różnice w zastosowaniu do poszczególnych produktów.

Jak wykorzystać olejki zapachowe do tworzenia unikalnych produktów w domowym zaciszu?

W trakcie realizacji projektów DIY, zawsze zaleca się stosowanie olejków zapachowych o specjalnym przeznaczeniu kosmetycznym. Można je bezpiecznie stosować na skórze w odpowiednim stężeniu, co minimalizuje ryzyko wystąpienia wysypki, czy alergii. Jak można wykorzystać olejki zapachowe w produktach DIY?

  • mydła glicerynowe DIY – bazy mydlane są zwykle bezzapachowe, ale można je wzbogacić różnymi aromatami, zmieniając całkowicie ich charakter. Lawenda, malina, magnolia, a może kokos? Dzięki dodatkowi olejków zapachowych możesz stworzyć mydła o zróżnicowanym aromacie, dostosowanym do osobistych preferencji.
  • świece handmade – podstawą udanej świecy DIY jest nie tylko wybór odpowiedniego surowca, ale także przyjemnego, trwałego aromatu. Olejki zapachowe do świec świetnie łączą się z woskiem sojowym i parafiną. Trzeba jednak mieć na uwadze, że należy wybierać wyłącznie kompozycje zapachowe, które są dedykowane do tego przeznaczenia. Charakteryzuje je wysoka temperatura zapłonu, a także duża stabilność. Olejki do świec nie wydzielają szkodliwych substancji podczas spalania, dzięki czemu są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Dla profesjonalistów można zarekomendować zastąpienie zwykłego olejku zapachowego esencją zapachową. Są to aromaty inspirowane eleganckimi perfumami, które cechują się niesamowitą głębią.
  • kule do kąpieli – w domowych kulach do kąpieli olejek zapachowy jest jednym z najważniejszych składników receptury. Uwalniający się zapach koi zmysły i pomaga zrelaksować się podczas kąpieli. Należy jednak pamiętać, że olejki są silnie skoncentrowane, więc potrzeba ich niewiele. Już kilka kropli dodanych do mieszanki będzie wyraźnie wyczuwalne.
  • masaż i kosmetyki do pielęgnacji ciała – łącząc olejki zapachowe z olejem do masażu lub bazą kosmetyczną, można stworzyć wyjątkowe produkty, które wspomagają redukcję napięcia i których zapach utrzymuje się na skórze przez długi czas.

Z czym mieszać olejki zapachowe?

Jak już zostało wspomniane, olejki zapachowe są mocno skondensowane i wymagają rozcieńczenia z nośnikiem przed użyciem. Nośnik umożliwia równomierne rozprowadzenie aromatu oraz zabezpiecza przed ewentualnymi podrażnieniami skóry. Popularne nośniki to:

  • olej roślinny lub masło kosmetyczne – tłuszcze, takie jak np. olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, masło shea stanowią doskonałe nośniki dla olejków zapachowych. Są lekkie, łatwo wchłaniają się przez skórę i mogą być stosowane w kosmetykach do pielęgnacji ciała, włosów, czy masażu.
  • gliceryna – to gęsty, bezbarwny płyn, który doskonale sprawdza się jako nośnik dla kompozycji zapachowych, szczególnie w przypadku tworzenia mydeł czy kremów.
  • woda – olejki zapachowe można rozcieńczać wodą, zwłaszcza w przypadku tworzenia mgiełek czy sprayów odświeżających do pomieszczeń. Ważne jest, aby używać dodatkowo emulgatora, który połączy olejki z cieczą.
  • alkohol – alkohol etylowy lub izopropylowy to skuteczne nośniki, szczególnie do tworzenia perfum. Zapach alkoholu szybko odparowuje, pozostawiając na skórze wyłącznie przyjemne aromaty. Mieszanka olejków zapachowych, wody i alkoholu w odpowiednich proporcjach to tzw. woda perfumowana (Eau de Parfum). Można stosować ją bezpośrednio na skórę.

Przy mieszaniu olejków zapachowych z nośnikiem, zaleca się przestrzeganie odpowiednich proporcji, aby uniknąć zbyt intensywnego aromatu, który prowadzić może np. do bólu głowy lub może wywoływać podrażnienia skóry. Dobra praktyka to również przetestowanie mieszanki na małym obszarze skóry (tzw. próba uczuleniowa), aby upewnić się, że nie wywoła reakcji alergicznych. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także