Problemy małego brzuszka. Jak poradzić sobie z kolką?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Niemowlęta są urocze i kochane. I mogłoby się wydawać, że łatwe w obsłudze. Nakarmić, przewinąć, utulić. Co jednak w sytuacji, kiedy pomimo zapewnienia pełnego komfortu, maluszek bezustannie krzyczy i nie daje nam chwili wytchnienia? Problemem mogą być nieprawidłowości w funkcjonowaniu jego jelit. Sprawdź, jak temu zaradzić!

Wzdęcia u niemowlaka? Przecież maluch dostaje pokarm specjalnie dostosowany do jego potrzeb, skąd miałby wziąć się ten problem? Niestety, nie do końca wiadomo dlaczego tak się dzieje. Jeżeli jednak Twoje dziecko podkurcza nóżki, ma zaczerwienioną twarz, twardy brzuszek i krzyczy w niebogłosy – problemem może być właśnie kolka. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą zmniejszyć niepokój malucha, a nam dać chwilę błogiej ciszy i spokoju.

Masaż dobry na wszystko

Wiadomo, że masaż i dotyk wpływają kojąco nawet na dorosłych. Połóż dłoń na brzuchu swojego maleństwa i delikatnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara masuj go, raz na jakiś czas podkurczając nóżki niemowlaka. Ten zabieg powinien wpłynąć na niego uspokajająco, a dodatkowo zmniejszyć dyskomfort odczuwany w jelitach.

Pozycja – na brzuszku

Takie ułożenie malca pomoże mu pozbyć się nadmiaru gazów nagromadzonych w jelitach. Dzięki temu dolegliwości związane z wzdęciami u niemowlaka powinny ustąpić. Maluch odzyska spokój i zaśnie, a Twój dom wypełni błoga cisza.

Ciepłe okłady

Kolejną metodą na rozluźnienie jest kładzenie ciepłych okładów na brzuch naszego dziecka. W tym celu możesz użyć ogrzanych pieluszek lub ubranek. Pamiętaj, że niemowlęta są o wiele bardziej wrażliwe na zmiany temperatury niż dorośli, dlatego okład nie może być zbyt gorący! Jeżeli chcesz skorzystać z tej metody, dobrym wyjściem będzie również ciepła kąpiel.

Uważaj na palaczy!

Czy wiesz, że dym z papierosów może przyczynić się do nasilenia dolegliwości jelitowych u niemowląt? Bierne palenie ma też dużo innych szkodliwych skutków, dlatego nie pozwalaj członkom rodziny i odwiedzającym Was znajomym palić przy dziecku.

Jeżeli mimo zastosowania tych wszystkich metod, płacz nowego członka rodziny nadal nie daje Ci spokoju, a do tego zaobserwowałaś inne objawy takie jak: wysoka gorączka, wymioty, krew w stolcu, niechęć do jedzenia – koniecznie udaj się do lekarza. Być może są to objawy innych dolegliwości – trzeba to sprawdzić.  

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także