Myśli Potarganej

Właściwości kosmetyczne i lecznicze liści laurowych, czyli liście laurowe jakich nie znacie

Czy wiecie, że powszechnie używane w kuchni, liście laurowe, zwane też bobkowymi, posiadają mnóstwo właściwości leczniczych i kosmetycznych? W dzisiejszym wpisie, chciałabym przybliżyć Ci nieco tę bardzo pospolitą, codzienną przyprawę i pokazać ile wspaniałych rzeczy może dla Ciebie zrobić. Podam też kilka sprawdzonych przepisów na wywar, napar i nalewkę laurową.

--- R E K L A M A ---

Liście laurowe (bobkowe, wawrzyn, bakałarz), to liście drzewa laurowego chodowanego w krajach południowej Europy, Afryce i Azji od tysiącleci. Ich lekko korzenny aromat sprawił, że chętnie wykorzystujemy go jako przyprawy. Jednak medycyna ludowa od dawna wykorzystuje także ich właściwości lecznicze, a nawet … magiczne.

Suszone liście laurowe

zawierają ogrom witamin i minerałów. W swoim składzie posiadają Witaminę A i C, kwas foliowy, Witaminę B6, Niacynę, Ryboflawinę i Tiaminę. Z minerałów znajdziecie w nich Wapń, Żelazo, Magnez, Fosfor, Potas, Sód i Cynk

Takie bogactwo nie może pozostać obojętne dla naszego zdrowia. Dlatego liście laurowe możemy wykorzystać na wiele sposobów i pod wieloma postaciami. :

Napar i wywar z liści laurowych

jest doskonałym środkiem na stawy. Wspomaga leczenie cukrzycy, regulując poziom cukru we krwi. Medycyna naturalna z racji jego właściwości moczopędnych wykorzystuje go do oczyszczania organizmu z toksyn. Posiada też dobroczynny wpływ na wątrobę. Napar z liści bobkowych poprawia trawienie, pobudzając wydzielanie

kwasu żołądkowego. Napar z liści wawrzynu redukuje też poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów we krwi, przez co przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i pracy serca.

Napar z liści wawrzynu posiada też niesamowite właściwości kosmetyczne. Działa przeciwgrzybiczo i bakteriobójczo. Dlatego jeśli cierpicie na trądzik przemywajcie nim skórę, a jeżeli dokucza Wam łupież stosujcie je jako płukankę.

Wywar zaś warto stosować na bóle reumatyczne zarówno w formie napoju, jak i okładu.

Przygotowanie naparu z liści laurowych

  • kilka liści pokruszyć i wsypać do szklanki
  • zalać wrzątkiem
  • odczekać aż ostygnie
  • napar należy pić kilka razy dziennie małymi porcjami, lecz nie dłużej niż 3 dni pod rząd

Przygotowanie wywaru z liści laurowych

  • Kilka liści laurowych włożyć do niewielkiego garnka
  • zalać zimną wodą i zagotować
  • gotować jeszcze 5 minut
  • pozostawić do przestudzenia
  • odcedzić

Olejek laurowy

Słynie ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych. Jest jednak dużo bardziej skoncentrowany, niż napar, czy wywar. Dlatego stosuje się go miejscowo, w sposób wyselekcjonowany, na pojedyncze wypryski w przypadku trądziku. Olej laurowy doskonale walczy z łupieżem i wypadaniem włosów. Możemy więc stosować go jako wcierkę, koniecznie wcześniej łącząc go z olejem bazowym. A jak już zrobicie sobie wcierkę, zostawcie odrobinę, by wymoczyć w niej paznokcie. Dzięki takiej odżywce będą mocne i błyszczące.

Jeśli chcemy skorzystać z jego właściwości wspomagających przy reumatyzmie, należy pamiętać, by stosować go w minimalnej ilości i koniecznie na skórę wcześniej zwilżoną wodą, lub wymieszać z dowolnym olejem bazowym (ten sposób polecam jako bezpieczniejszy dla skóry).

Okład z liści laurowych

Pomoże przy chorobach układu oddechowego. Zawarte w liściach bobkowych olejki eteryczne przyniosą ulgę i złagodzą objawy np. zapalenia oskrzeli, takie jak kaszel, czy duszność.

Okład robimy z ugotowanych liści laurowych, które owijamy w bawełnianą szmatkę i ciepłe kładziemy na klatce piersiowej.

Liście laurowe jako kadzidełko

Wystarczy kilka liści wawrzynu podpalić i położyć na talerzy, lub wbić w ziemię w doniczce. Liście zapalą się , by po chwili już tylko się tlić. Unoszący się aromat powoduje wydzielanie endorfin, a więc poprawia nastrój, rozluźnia i wprowadza w stan relaksu. Jeśli więc czujecie się zestresowani zróbcie sobie kadzidełko z liści laurowych. Od razu poczujecie poprawę samopoczucia.

Magiczne moce liści wawrzynu

Cóż, jedni wierzą inni nie. Dymowi z liści przypisuje się moc odstraszania złych uroków, dlatego używa się ich do „okadzania” domów, czy ludzi. Włożone do kieszeni pomagają spełnić marzenia, a ułożone pod poduszką dają prorocze sny. Z magicznych właściwości liści laurowych ja osobiście cenię najbardziej moc odstraszania muszek owocówek i innych domowych insektów.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agata

Wow nie sądziłam, że liść laurowy ma tyle zastosowań!

Słodko Słodka

Bardzo ciekawy wpis, nawet nie wiedziałam, że listek laurowy ma tyle ciekawych właściwości 🙂 Zawsze dowiem się coś nowego, człowiek jednak uczy się całe życie 🙂

Ania

Jeśli chodzi o straszenie insektów, to coś jest na rzeczy, bo choć sama nie stosowałam, to podobno liść laurowy skutecznie odstrasza mole spożywcze! Kto już raz przeżył atak moli, ten wie, jak straszne (i kosztowne) to przeżycie i pewnie doceni tę właściwość! 😀 Jeśli chodzi o pozostałe zastosowania – jeszcze nie próbowałam, nie słyszałam, więc może czas zgłębić temat? 🙂

Gotuj z Thermomix

Sprawdź jakie gotowanie
może być łatwe, szybkie
i przyjemne

— REKLAMA —
logo-myslipotarganej-ukraina

Myśli Potarganej to blog skierowany głównie do kobiet. Poruszam na nim tematy bliskie każdej z nas: dom, dzieci, rodzina, gotowanie, uroda, rozwój osobisty czy DIY. Zapraszam do komentowania i aktywnego udziału w życiu bloga, jak i na moje media społecznościowe. Bądźmy razem. Pozdrawiam – Kasia.

Myśli Potarganej to oficjalny przedstawiciel Thermomix. Kupując u nas masz gwarancję zakupu oryginalnego produktu marki Vorwerk.

© 2018-2023 – Myśli Potarganej – Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.

Inne nasze strony – Kosą po patelniCztery łapy BudyniaTwojeCentrum.pl