Dziecko i robot: w jaki sposób może pomóc najmłodszemu w szkole?

Materiał zewnętrzny
2 komentarze

Zabawki interaktywne mogą nie tylko bawić, ale również uczyć. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do innowacyjnych produktów, o których kilka lat temu można było jedynie pomarzyć. Szczególną uwagę dobrze jest zwrócić na roboty dla dzieci, które mogą przyczynić się do poprawy wyników w szkole. W jaki sposób? Wszystko objaśniam poniżej.

Technologia towarzyszy nam na każdym kroku, a więc nie ma sensu odcinać od niej malucha. Oczywiście we wszystkim należy zachować zdrowy umiar. 

Rozwój zdolności manualnych

W sprzedaży znajdziemy wiele inteligentnych robotów, które przez użyciem muszą zostać samodzielnie złożone. Oczywiście bywa to wielkim wyzwaniem nie tylko dla dzieci, ale nawet rodziców. Postępowanie według instrukcji to nie wszystko, ponieważ musimy wykazać się zdolnościami manualnymi. Niektóre elementy są bardzo małe, a skonstruowanie robota wymaga wysokiej precyzji.

Bardzo ważne jest to, aby zabawka została odpowiednio dopasowana do wieku, a także posiadanych umiejętności. Każdy smyk jest zupełnie inny, a więc nie można jednoznacznie wskazać najlepszego produktu.

Stymulacja logicznego myślenia

Zarówno składanie, jak i użytkowanie robota wymaga skupienia, koncentracji oraz logicznego myślenia. Intensywny wysiłek umysłowy podczas zabawy pozytywnie wpływa na pozostałe obszary życia. Należy pamiętać, że mózg powinien być zmuszany do wysiłku – właśnie wtedy zachowujemy jego bystrość, a także zyskujemy zdolność do ciągłego poszerzania wiedzy oraz zdobywania nowych umiejętności.

Zaawansowane modele sprostają oczekiwaniom nastolatków. Pamiętajmy więc, że inteligentne roboty nie są dedykowane wyłącznie maluchom. Asortyment jest na tyle różnorodny, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Nauka programowania 

Inteligentne roboty można programować zarówno ręcznie, jak i cyfrowo, dzięki czemu będą one wykonywać konkretne czynności. Mogłoby się wydawać, że dla kilkuletniego malca jest to zbyt skomplikowane zadanie. Nic bardziej mylnego! Trzeba mieć świadomość, że dzieci często potrafią więcej, niż wydaje się dorosłym. Niestety ich potencjał jest sukcesywnie tłumiony, ponieważ nierzadko brakuje nam pomysłu na edukacyjną zabawę.

Maluchy często wzbraniają się przed dodatkową nauką. Nie należy zapominać, że czas zabawy również może nieść za sobą wiele korzyści. Trzeba jednak rozważnie wybierać zabawki edukacyjne. Być może dzięki programowaniu robota smyk zacznie pasjonować się naukami ścisłymi.

Pobudzenie wyobraźni 

Roboty dla przedszkolaków są nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne pod względem wizualnym. Wydaje Ci się, że jest to opcja głównie dla chłopców? Jesteś w wielkim błędzie! W sklepach z zabawkami nie brakuje modeli, które z pewnością przypadną do gustu również dziewczynkom. Posiadają one postać np. kolorowych zwierzątek.

Wielką zaletą omawianych produktów jest fakt, że pobudzają one wyobraźnię. Maluch każdego dnia może bawić się zupełnie inaczej, a wszystko zależy od jego kreatywności. Uczy się również sprawnego rozwiązywania napotkanych trudności i przeszkód.

Utrwalenie liter i cyfr

Opisywane zabawki edukacyjne posiadają wiele ciekawych opcji, które mogą pomóc dziecku w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Prawdziwym hitem są roboty ułatwiające zapamiętywanie liter, cyfr, a nawet gotowych wyrażeń. Jest to sprawdzony sposób na to, aby zachęcić pociechę do ćwiczeń. Nie zawsze czas spędzony na książką oraz zeszytem jest efektywny, a więc warto postawić na mniej sztampowe rozwiązania.

Jeśli zastanawiasz się, jaki robot będzie odpowiedni dla twojego dziecka, to sprawdź wpis pt. „Roboty dla dzieci: ranking edukacyjnych, interaktywnych zabawek do programowania i nie tylko” znajdujący się na blogu Zabawka i Wyprawka. Można tam znaleźć rekomendowane produkty i dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób tego typu prezent może rozwinąć umiejętności pociechy. 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aldona

Roboty pomagają nie tylko w szkole 🙂 Córcia nie bardzo się garnęła do pomocy w domu, a jak pojawiła się u nas Roomba, pierwsza chciała ją przetestować i ustawić harmonogram w apce 🙂 Teraz bez zbędnych dyskusji opróżnia pojemnik na kurz i wszyscy są zadowoleni.

Zobacz także

logo-myslipotarganej-ukraina

Myśli Potarganej to blog skierowany głównie do kobiet. Poruszam na nim tematy bliskie każdej z nas: dom, dzieci, rodzina, gotowanie, uroda, rozwój osobisty czy DIY. Zapraszam do komentowania i aktywnego udziału w życiu bloga, jak i na moje media społecznościowe. Bądźmy razem. Pozdrawiam – Kasia.

Oficjalny przedstawiciel Thermomix i Mary Kay.


© 2022 – Myśli Potarganej – Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.