Posiadanie oszczędności jest niezwykle istotne. Mogą się one przydać na czarną godzinę, albo jechać za nie na wakacje. Nie każdy jednak radzi sobie z odkładaniem pieniędzy. Jest kilka sposobów na to, aby ten proces wesprzeć.
Konto oszczędnościowe
Przede wszystkim warto założyć sobie konto oszczędnościowe. Działa to w ten sposób, że ustala się miesięczną kwotę, która ma zostać odjęta z konta i przelana na osobne konto oszczędnościowe. Jeżeli ustali się ją w wysokości 50 zł, to z pewnością domowy budżet na tym nie ucierpi, a w ciągu roku można odłożyć już całkiem dużą sumę. Jeżeli pieniądze będą przelewane na osobne konto, to nie będzie możliwości ich wydawania. Ponadto na takim koncie oszczędnościowym zawsze jest ustalony procent, o który oszczędności się zwiększają. Pieniądze więc nie leżą w miejscu, tylko cały czas pracują.
Spis wydatków
Ponadto aby odłożyć pieniądze, konieczne jest kontrolowanie swoich wydatków. Dobrze jest rozdzielić miesięczną wypłatę i przeznaczyć poszczególne jej części na opłaty, jedzenie i nieprzewidziane wydatki, przyjemności, oszczędności. W ten sposób jeżeli wyczerpana zostanie pula z przyjemności, to nie będzie się podbierało nic więcej. Kwota przeznaczona na oszczędności nie musi być duża. Ważne jest aby każdego miesiąca została dołożona do całkowitej puli. Ponadto dobrze jest spisywać wszystko na co wydało się pieniądze. W ten sposób na koniec miesiąca możliwe będzie zobaczenie, na co poszło najwięcej pieniędzy i wtedy będzie istniała możliwość ograniczenia wydatków a miesiącu następnym.
Zakupy raz na dwa tygodnie
Ponadto dobrze jest na zakupy jeździć jedynie raz na dwa tygodnie i w ich trakcie kupować wszystko, co będzie potrzebne. Dobrze jest jechać do marketu, ponieważ wtedy za wszystkie produkty zapłaci się mniej. Oczywiście w ciągu tych dwóch tygodni konieczne będzie z pewnością dokupywanie pieczywa, czy innych dodatkowych rzeczy. Im mniej jednak wyda się w małym, drogim sklepiku osiedlowym, tym więcej się na tym zaoszczędzi. Ponadto dobrze jest szukać promocji i kupować produkty na zapas. Oczywiście na promocjach można zaoszczędzi, o ile kupuje się jedynie rzeczy potrzebne, a nie wszystko co jest w promocji. Wtedy można kupić dużo niepotrzebnych rzeczy z przekonaniem, że się na nich zaoszczędziło.
Lokata
Najlepszym sposobem na to, aby nie ruszać zaoszczędzonych pieniędzy jest wpłacenie ich na lokatę. Wtedy nie można takich pieniędzy ruszać przez określony okres czasu, aby został do nich naliczony określony procent. Tak więc oprócz tego, że pieniądze zostają odłożone w niedostępne miejsce, to jeszcze od tej sumy urośnie procent. Pieniądze wtedy pracują, a nie leżą bezczynnie. Ponadto warto zdawać sobie sprawę z tego, że lokata zazwyczaj jest znacznie wyżej oprocentowana, niż konto oszczędnościowe. Można na tym więc nawet zarobić, jeżeli ma się odłożoną sporą sumę pieniędzy. Po upłynięciu określonego w umowie okresu lokaty, wszystkie pieniądze zostają z powrotem przelane na konto osoby, która zdecydowała się na ich odłożenie.
Artykuł powstał we współpracy z Pozyczkolog.pl |