Ostatnio mamy upały jak sto smoków. Pocę się niemożebnie. A wtedy ratuję się robiąc domowy izotonik na uzupełnienie tego wszystkiego, co wylewa się ze mnie wraz z potem.
Nawet gdybym chciała kupny, to i tak nie da rady (ale nie chcę),
ponieważ jesteśmy na kwarantannie i z domu ruszać się nie wolno. Wolny czas trochę wykorzystujemy na obijanie się, a trochę jednak korzystamy i doprowadzamy ogród do porządku. Wiecie, jak się można spocić, przy wycinaniu krzaków i cięciu konarów drzew!?
A nadmierne pocenie jest bardzo niebezpieczne.
Wraz z potem uciekają z naszego organizmu cenne minerały, elektrolity i dające energię węglowodany. Trzeba je więc regularnie uzupełniać. Przy czym, oczywiście sama woda nie wystarcza. Dobrze by było rozpuścić w niej trochę witamin, soli mineralnych itd.
W ten sposób powstanie naturalny, domowy izotonik,
czyli napój izotoniczny. Taki napój poza uzupełnieniem elektrolitów, witamin, oraz wapnia, fosforu, sodu, potasu oraz magnezu, długo utrzymuje odpowiedni poziom cukru we krwi, co w przypadku wysiłku fizcznego jest bardzo istotne, a to cięcie to jest porządny wysiłek, mówię Ci.
Taki domowy izotonik,
nie tylko świetnie działa i gasi pragnienie podczas upałów. Możesz go też stosować podczas ćwiczeń fizycznych na siłowni, czy w czasie jazdy na rowerze, lub wycieczki w góry. Niczym nie będzie ustępował izotonikom ze sklepu. A może nawet będzie lepszy, ponieważ będziemy wiedzieli co dokładnie jest w środku i unikniemy tych różnych E, co to zazwyczaj są w kupnych napojach i nie tylko.
Po co nam te minerały?
Minerały pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Magnez i wapń dbają o prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego. Mają też wpływ na termoregulację organizmu. Potas odpowiada za tworzenie się kolagenu, a Sód przyczynia się do absorbcji wody w organizmie.
Izotonik
to nie tylko świetny napój na upały i wysiłek fizyczny. Doskonale sobie radzi też ze stanem, którego nikt nie lubi, a który pojawia się, gdy przefolgujemy z alkoholem. Doskonale też uzupełnia braki po wymiotach i biegunce.
Przygotowanie domowego izotoniku
Jest dziecinnie proste i zajmuje dosłownie chwilkę. Do tego robimy go ze składników, które raczej każdy posiada w kuchni.
Do przygotowania domowego izotoniku będą potrzebne:
- 0,5 Litra wody
- sok z 1/2 cytryny
- 1 łyżka miodu
- szczypta soli
- Opcjonalnie świeża mięta, pietruszka, czy melisa do smaku
Składniki dodajemy do wody i dokładnie mieszamy. Zioła warto posiekać, lub rozetrzeć przed dodaniem.
Tak przygotowany izotonik możesz zabrać ze sobą na wyprawę, czy na trening w butelce. Na pewno będzie to zdrowe i tanie rozwiązanie. My przygotowujemy sobie go na świeżo i popijamy w przerwach między działaniami.