Jak zrobić domowy izotonik na upały

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Ostatnio mamy upały jak sto smoków. Pocę się niemożebnie. A wtedy ratuję się robiąc domowy izotonik na uzupełnienie tego wszystkiego, co wylewa się ze mnie wraz z potem.

Nawet gdybym chciała kupny, to i tak nie da rady (ale nie chcę),

ponieważ jesteśmy na kwarantannie i z domu ruszać się nie wolno. Wolny czas trochę wykorzystujemy na obijanie się, a trochę jednak korzystamy i doprowadzamy ogród do porządku. Wiecie, jak się można spocić, przy wycinaniu krzaków i cięciu konarów drzew!?

A nadmierne pocenie jest bardzo niebezpieczne.

Wraz z potem uciekają z naszego organizmu cenne minerały, elektrolity i dające energię węglowodany. Trzeba je więc regularnie uzupełniać. Przy czym, oczywiście sama woda nie wystarcza. Dobrze by było rozpuścić w niej trochę witamin, soli mineralnych itd.

W ten sposób powstanie naturalny, domowy izotonik,

czyli napój izotoniczny. Taki napój poza uzupełnieniem elektrolitów, witamin, oraz wapnia, fosforu, sodu, potasu oraz magnezu, długo utrzymuje odpowiedni poziom cukru we krwi, co w przypadku wysiłku fizcznego jest bardzo istotne, a to cięcie to jest porządny wysiłek, mówię Ci.

Taki domowy izotonik,

nie tylko świetnie działa i gasi pragnienie podczas upałów. Możesz go też stosować podczas ćwiczeń fizycznych na siłowni, czy w czasie jazdy na rowerze, lub wycieczki w góry. Niczym nie będzie ustępował izotonikom ze sklepu. A może nawet będzie lepszy, ponieważ będziemy wiedzieli co dokładnie jest w środku i unikniemy tych różnych E, co to zazwyczaj są w kupnych napojach i nie tylko.

Po co nam te minerały?

Minerały pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Magnez i wapń dbają o prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego. Mają też wpływ na termoregulację organizmu. Potas odpowiada za tworzenie się kolagenu, a Sód przyczynia się do absorbcji wody w organizmie.

Izotonik

to nie tylko świetny napój na upały i wysiłek fizyczny. Doskonale sobie radzi też ze stanem, którego nikt nie lubi, a który pojawia się, gdy przefolgujemy z alkoholem. Doskonale też uzupełnia braki po wymiotach i biegunce.

Przygotowanie domowego izotoniku

Jest dziecinnie proste i zajmuje dosłownie chwilkę. Do tego robimy go ze składników, które raczej każdy posiada w kuchni.

Do przygotowania domowego izotoniku będą potrzebne:

  • 0,5 Litra wody
  • sok z 1/2 cytryny
  • 1 łyżka miodu
  • szczypta soli
  • Opcjonalnie świeża mięta, pietruszka, czy melisa do smaku

Składniki dodajemy do wody i dokładnie mieszamy. Zioła warto posiekać, lub rozetrzeć przed dodaniem.

Tak przygotowany izotonik możesz zabrać ze sobą na wyprawę, czy na trening w butelce. Na pewno będzie to zdrowe i tanie rozwiązanie. My przygotowujemy sobie go na świeżo i popijamy w przerwach między działaniami.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także