Wyjazd na narty pod koniec sezonu to sprytny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, uniknięcie tłumów ludzi na trasie oraz wypoczęciu w ciszy i spokoju. Czy jednak wiesz, jak odpowiednio się zabezpieczyć, by chronić swoje życie i zdrowie na stoku oraz poza nim? Przeczytaj nasz poradnik i wybierz polisę, która zapewni Ci ochronę pod każdym kątem. Wróć do domu wypoczęty i zadowolony!
Plusy wyjazdu na narty w marcu
Zaletami wyjazdów na narty w ścisłym sezonie niewątpliwie są doskonałe warunki pogodowe i rewelacyjna jakość śniegu. Możesz też liczyć na działanie wielu ośrodków narciarskich – masz większy wybór co do lokalizacji i możesz zaliczyć więcej tras przy jednym podejściu. Inne czynniki skłaniają raczej ku poczekaniu do końca sezonu.
Pod koniec sezonu – w marcu, kwietniu czy nawet maju – warunki pogodowe są gorsze jeśli chodzi narciarstwo (spada jakość śniegu), za to powstają nowe możliwości. Jest cieplej, więc możesz ubrać się lżej. Jest również jaśniej, więc wyciągi działają dłużej. Na trasie spotykasz mniej sportowców. Nie musisz ich wymijać ani stać w długich kolejkach do wyciągu. Ponadto za wszystko zapłacisz mniej: za nocleg, wyżywienia, korzystanie z lokalnych atrakcji.
Koniecznie sprawdź, dokąd udać się na narty w marcu. Podpowiedzi znajdziesz w artykule: Wyjazd na narty w marcu – jakie kierunki wziąć pod uwagę?.
Ubezpieczenie na narty pod koniec sezonu
Kiedy pogarszają się warunki jazdy na nartach, wzrasta konieczność wzmożonego dbania o własne bezpieczeństwo. Bardzo dobrym sposobem na ochronę zdrowia jest wykupienie ubezpieczenia narciarskiego, w którym ochrona kosztów leczenia wynosi co najmniej 30-50 tys. euro. Leczenie za granicą nie należy do najtańszych, więc wysokie koszty nie powinny Cię dziwić. Istotna jest też kwota przypisana do ratownictwa. Ta powinna wynosić minimum 7-9 tys. euro. Jeśli do poszukiwań będzie konieczny helikopter, koszta wzrosną. Pokrywanie ich z własnej kieszeni mogłoby przekroczyć Twoje możliwości finansowe.
Pod koniec sezonu narciarskiego warto wybrać się w Alpy: do Włoch, Francji, Austrii czy Szwajcarii. Na lodowcach warunki narciarskie są lepsze zawsze, niezależnie od okresu sezonu. Mało tego, na lodowcu można jeździć nawet wiosną i latem! Ponieważ wymienione państwa należą do Unii Europejskiej lub mają podpisane z nią porozumienie, możesz liczyć na bezpłatną opiekę medyczną, o ile wyrobisz wcześniej kartę EKUZ. Warto to zrobić, z racji iż umożliwia korzystanie z państwowej służby zdrowia za granicą w ramach NFZ-u.
O tym pamiętaj, zanim wyjdziesz na stok
O tym wie każdy narciarz, jednak chcemy przypomnieć i podkreślić, jak ważne jest zachowanie na trasie trzeźwości. Po wielogodzinnej jeździe, gdy zmarzniesz, grzane wino czy herbata z rumem mogą kusić. Zaczekaj jednak do końca białego szaleństwa i napij się dopiero wtedy. Mimo iż na stoku pod koniec sezonu pojawia się mniej osób, wciąż możesz wyrządzić im krzywdę. Albo samemu narazić się na kontuzję.
Drugi argument przemawiający za zachowaniem trzeźwości na stoku to fakt, że kiedy jesteś ubezpieczony, leczenie Twoich urazów zostanie sfinansowane w ramach ochrony kosztów leczenia. Jeśli wyrządzisz krzywdę lub uszkodzisz mienie innej osoby, zadziała OC, więc także unikniesz ponoszenia własnych wydatków. Niestety ubezpieczyciel odmówi wypłacenia pieniędzy, jeśli do szkody doszło, kiedy byłeś pod wpływem alkoholu.