Kluski śląskie – po naszemu kluski z dziurką

Kasia Potargana
A+A-
Reset
Mówcie co chcecie, ale kluski śląskie, czyli jak się u mnie w domu mówi, kluski z dziurką, to jedne z najlepszych klusek do sosów. Każda kluseczka ma swoją porcję sosiku zachowaną w dziurce, dokładnie tyle ile trzeba, aby podnieść jej smak. Są niewielkie, takie "na raz", a ich gumowatość sprawia, że rozkoszujemy się ich smakiem nieco dłużej. Jak sama nazwa wskazuje pochodzą ze Śląska i tam najczęściej jada się je w towarzystwie rolady i modrej kapusty. U nas wprawdzie do nich nie podajemy klasycznej śląskiej rolady, a zrazy wołowe, lub gulasz, czy sos pieczarkowy, ale też fajnie smakują. A do tego surówka z czerwonej kapusty, albo kiszonej, lub zasmażane buraczki. Mniam!
Ilość porcji: 4 osoby
Kalorii na 100 g:: 200
Drukuj przepis
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas gotowania: 4 min.
Mój przepis na:

Kluski śląskie

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków
  • 200 g mąki ziemniaczanej (skrobia ziemniaczana)
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka soli
  • 2-3 litry wody

Sposób wykonania:

  • Ziemniaki ugotuj w mundurkach, ostudź, obierz (dzięki gotowaniu w skórkach zachowasz więcej znajdujących się w ziemniakach witaminy i składniki mineralne)
  • Naszykuj stolnicę i oprósz ją mąką
  • Wstaw 2-3 litry wody w średnim garnku i osól łyżeczką soli (możesz dodać łyżkę oleju, nie będą się kluski sklejały na talerzu), doprowadź do wrzenia
  • W czasie, gdy woda się będzie gotowała, przeciśnij ziemniaki przez praskę (albo zmiel w maszynce do mięsa) na stolnicę, obsyp mąką ziemniaczaną tak, by powstał kopczyk
  • W kopczyku zrób dołek, wbij do niego jajko
  • Szybko zagnieć ciasto – najpierw połącz nożem składniki, potem wyrób je ręką, aż powstanie kula o jednorodnej strukturze (nie wygniataj za długo, ciasto zrobi się mokre i zacznie się kleić do rąk, dodasz mąki myśląc, że jest jej za mało , a w efekcie sprawisz, że kluski po ugotowaniu będą twarde – więc zachowujemy proporcje i SZYBKO ZAGNIATAMY z tego, co jest)
  • Odkrawaj po kawałku ciasta, formuj wałeczki grubości grubego kciuka, a następnie odkrawaj z wałeczków kawałki ok 3 cm, formuj z nich kuleczki w dłoniach i rób po środku dziurkę w każdej
  • Kluski wrzucaj do wrzącej wody małymi partiami, gotuj aż wypłyną na wierzch, odczekaj 2-3 minuty i wyjmuj łyżką cedzakową na talerz
Mam nadzieję, że moje kluski z dziurką przypadną Ci do gustu. Jeśli jesteś ciekawa, prawdziwego, śląskiego obiadu, także z kluskami śląskimi, ale i z roladą i modrą kapustą, zajrzyj na blog kosapopatelni.pl, którego autor spędził wiele lat na Śląsku i nie raz taki obiad jadał i przyrządzał ze śląskimi gospodyniami.

Jeśli wykonasz przepis na: Kluski śląskie, będe bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się wrażeniami w komentarzu poniżej. Możesz również wysłać do mnie na adres e-mail zdjęcie wykonanej potrawy i z pewnością opublikuję je pod tym przepisem.

W moich przepisach używam Thermomix TM6, dlatego z całego serducha polecam Ci równiez korzystanie z tego doskonałego pomocnika w kuchni. Najlepszym sposobem na jego poznanie jest bezpośrednie spotkanie i zobaczenia jego możliwości na żywo. Z przyjemnością pokażę Ci go osobiście, jako oficjalny przedstawiciel Thermomix. Zadzwoń i umówmy się na prezentację, którą przygotuję dla Ciebie i Twoich przyjaciół. Będziemy razem gotować i testować pyszne potrawy, a przy okazji poznawać zalety Thermomix’a.
Mam na imię Kasia i zapraszam Cię do kontaktu: tel. 794-946-255

Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także